Jak podzielić Internet? Mam modem i router

Jak w temacie - chcę podzielić Internet, żeby był zarówno na komputerze stacjonarnym (Win XP) i laptopie (WIn Vista). (Teraz Internet przez modem jest tylko w stacjonarnym, stacjonarny jest podł. do modemu:p)

Mam router SpeedTouch 546i, (z wejściem DSL, tak na nim pisze) - tył routera,

Mam także modem, SpeedTouch 330, podlaczony pod USB w komputerze stacjonarnym - To mój modem, biały kabel ma wtyczkę jak kabel tel., czarnego kabla się nie odpina, na drugim końcu ma wejście USB, które wpinam do komputera (czarny kabel z tyłu komputera)

Zakupiłem kabel telefoniczny, dokładnie taki (link), na każdym końcu ma taką samą wtyczkę, jak na tym zdjęciu.

Teraz moje pytanie: wiem, że mam dokupić jeszcze kabel sieciowy UDP, tylko teraz, jak to wszystko podłączyć ? Tzn., chodzi mi o to, jaki kabel ro routera, modemu, komputera … czytałem trochę, ale się gubię …

To, co wymyśliłem (jeśli źle, proszę, niech mi ktoś wytłumaczy łopatologicznie:p) :

1.Wypinam z modemu ten biały kabelek, wpinam go do gniazda DSL w routerze.

2.Do któregoś żółtego gniazda w routerze (np. nr 1) wpinam kabel UDP, a drugą końcówkę kabla UDP do laptopa.

Tylko, że wtedy wychodzi mi, że wcale nie potrzebuję dodatkowego kabla tel. który kupiłem :confused: (nie tego od modemu, ale dodatkowego, całkiem nowego, oddzielnego) - czy tak powinno być ? Bo mi kolega mówił, że tel. to połączę.

Proszę o rady, niestety nie mam kasy, aby zakupić inny router :confused: - ten dostałem w spadku po wujku :stuck_out_tongue:

Zgadza się, kupujesz kable utp. Dodatkowy kabel telefoniczny nie jest ci do niczego potrzebny.

Kabel telefoniczny (idący od gniazdka) wpinasz w port DLS w routerze.

Do dwóch żółtych portów w routerze wpinasz kable utp zakończone wtykami rj45, jeden z nich do karty sieciowej w kompie stacjonarnym, drugi do karty w laptopie.

Trochę się pogubiłem :stuck_out_tongue: (ale to pewnie dlatego, ze nie za bardzo znam się na sprzęcie :/).

Więc tak: ten kabel UTP (mam kupić dwa takie same?) ma z jednej i drugiej strony taką wtyczkę - tak jak mówiłeś,pierwszy z dwóch kabli wpinam do routera, drugi jego koniec do PC. Potem biorę drugi kabel, wpinam do routera (w wejscie nr 2) i druga końcówkę drugiego kabla do laptopa. Czy tak? :slight_smile:

Dokładnie tak :wink: No i najlepiej by były to kable tzw. proste a nie krossowane. Co do konfiguracji, wszystko opisane w instrukcji.

Dodane 15.09.2010 (Śr) 11:35

■■■? Modem nie ma wyjścia ethernet, a router nie ma wifi… Poza tym po co używać modemu, skoro router ma wbudowany modem? Zastanów się człowieku zanim coś napiszesz…

Ok, zrobione. Zakupiłem 2 kable UTP, z wtyczkami RJ45 (kazdy z kabli po obu stronach je ma). Wzialem jeden kabel, wpialem go do routera w wejscie nr 1, druga koncowke w karte sieciowa komputera. Wzialem drugi kabel, wpialem go w wejscie nr 2 routera, drugi koniec podlaczylem do laptopa. Ustawilem sobie tak jak na tym screenie, (http://img824.imageshack.us/img824/2977/konflan.jpg) i wypialem kabel tel z modemu, wpialem go do routera. Jednak kiedy chce przejsc do konf. routera (otworzyc strone 192.168.1.254, czyli http://speedtouch.lan ), nic mi sie nie wyswietla, jest tylko “Błąd”. Ikonka połaczenia (2 komputerki) świecą się, jakbym mial pol. z Internetem, a jednak go nie mam. Co robic?