Jak podzielic Viste (dysk) i sobie doinstalowac iny system

Witam kupilem Lapka toshiba a200 1 ae jest zaisntalowana oryginalna vista home premium. Nistety dysk jest podzielony tak dziadowo ze mam po 80 gb dwie partycje. chcialbym podzielic dysk c ten z vista na mniejszy na xpeka ubuntu i viste razem 3 partcje.

1 . Jak podzilic ta partycje partition magic 8.0 nieby niekompatybilny

  1. Mam ten szajs pltke recovery z toshiby ktora kasuje wszysktie dyski przy instalacji? co mam zrobic zeby sobie postawic inny system :confused:

  2. da sie zainstalowac viste np jakas z neta Home premium w ktorej jest opcja wyboru dyskow i podzialu partycji przy instalacji na moim orginalnym kluczu??

a może wirtualizacja? podobno będziesz mógł z windowsa uruchamiać linuksa (vmware server, ms virtual pc 2007, virtualbox - wszystkie darmowe). nie musisz wtedy dzielić dysku.

możesz wykorzystać płytę recovery, przy instalacji visty z płyty recovery zmiejsz rozmiar partycji na której zainstalujesz system, następnie z poziomu visty:

panel sterowania>>narzędzia administracyjne>>zarządzanie komputerem>>magazyn>>zarządzanie dyskami

formatujesz i dzielisz pozostały obszar dysku

pozdrawiam :slight_smile:

teraz mam napisane ze bottmgr is missing?? co zrobic:/ chcialme zainstalowac z plytki recowyry i kupka:/

ok udalo sie .

Jak teraz stworzyc plytke botowalna zeby wgrac system z nowymi ustwieniami?? tzn zeby zmienial tylko dysk c a inne pozostawil w spokoju? Bo ten z toshiby kasuje wszystko

pojawia ci się to przy bootowaniu recovery? jesteś już po formacie? masz możliwość ostatniej działającej konfiguracji?

problem pojawia się w googlach…

napisz coś więcej to poszukamy rozwiązania

udalo sie opanowac:) blad mialme przy starcie visty i recovery… zapodalem instalke xpeka zeby srpawdzic dyski i byly cale potem juz normlanie odpalilo… Teraz mam problem z tym dyskiem do rpzywracania:/ jak to zorbic??

ja z tego nic nie rozumię…jaki problem?

ps: pisząc posta kliknij czasami w podgląd i przeczytaj na głos… :x