Jak połączyć routery?

Planuje zakupić router, który będzie odbierał internet radiowo, po przez antenę kierunkową zamontowaną na dachu mojego domu. Następnie chcę z niego poprowadzić sygnał do komputera stacjonarnego i do drugiego routera, który w tym momencie rozsyła mi sygnał po domu, korzystając z udostępnionego połączenia na komputerze stacjonarnym… Mam w związku z tym kilka pytań:

  • jak miałbym połączyć oba routery, tzn przez porty WAN czy zwykły LAN,

  • jeżeli już połączę oba routery to komputer stacjonarny podpiąć bezpośrednio do tego pierwszego routera, który odbiera siec od providera? Czy do tego drugiego który rozsyła sieć po domu?

  • czy dobry będzie model TP-Link TL-WR543G?

Router musi mieć opcje klonowania adresu MAC, w przeciwnym razie będę musiał poinformować dostawcę o zmianie MACa. Dodam że sprzęt sieciowy który już mam w domu jest z firmy TP-Link.

Po co ci dwa routery, kup jeden PENTAGRAM Cerberus Wi-Fi Lite P 6381-0, odbierze sygnał z radiówki i rozprowadzi go do kompów w domu przewodowo lub bezprzewodowo :slight_smile:

Budowa mojej sieci jest zależna o budynku w którym mieszkam i wymaga użycia dwóch routerów. Pierwszy odbierający umiejscowiony będzie na poddaszu, a drugi nadający chcę umieścić w “centrum” domu aby sygnał był dobry w każdym pomieszczeniu.

Możesz wszystko wpiąć do drugiego routera.

Kable sieciowy z routera na poddaszu podepnij do złącza sieciowego na routerze w centrum tylko wyłącz na nim serwer DHCP. Adresy IP będą przyznawane z routera na dachu w ten sposób obojętnie gdzie podłączysz jakiś komputer wszystkie będą się widzieć.

Tzn kablem sieciowym do jednego z czterech gniazd LAN? A tak właściwie to poco jest gniazdo WAN? Co można podpiąć po przez to gniazdo?

Wan jest potrzebny do tego aby rozdzielać sieć internetową - tam zazwyczaj podpina się przewód od providera. W twoim przypadku aby zachować jednakową strukturę adresacji IP musisz mieć wpięte to w LAN - Twój drugi router będzie się zachowywał jak Switch dlatego że będzie miał wyłączone DHCP.

Jeżeli będziesz miał routery tej same firmy to temu na dole zmień domyślną adresację przykładowo 192.168.1.X na 192.168.5.X z tego względu że gdy wyłączysz dhcp i będziesz chciał się do niego dostać to Ci się nie uda bez odłączenia tego na górze. A tak wywołanie będzie proste 192.168.5.1.

Ok. Dzięki za wszystkie porady. Jeszcze jedno pytanko do tego tematu: Czy dobry będzie router TP-Link TL-WR543G? Ważne aby miał opcję klonowania adresu MAC. A jaki inny router, najlepiej z TP-Link, mógł byś doradzić?

Niestety tego Ci nie powiem jaki jest dobry - ten na pewno Ci załatwi sprawę dostępu jako pierwszy router. Jako drugi myślę że powinieneś kupić tej samej firmy.

Zakupiłem router tp-linka wr543g i chce nim podłonczyć internet do kompa stacjonarnego i laptoa przez wifi posiadam internet z kablówki i robie wszystko tak jak w instrukji i za nic ani na jednym ani na drugim kompie nie mam internetu co może być nie tak ???

oczywiście kabel wychodzący z modemu podłanczam do wan a z routera do kompa z wejscia 1

Troche nie w temacie :stuck_out_tongue: Opisz cos wiecej masz filtracje po MAC ??

tzn???

podłanczam poprostu router wpisuje w wyszukiwarc adres ip który jest podany w instrukcji i na tyle routera hasło login i pojawia sie ta stronka i co dalej ???

Po pierwsze kiedy podłączysz router do modemu kablowego to musisz jeszcze zresetować ustawienia modemu poprzez jego wyłączenie z prądu.

Niby po co ???

Co dalej to juz zalezy od ustawien Twojej sieci napisz cos wiecej na ten temat.

jeżeli to było pytanie do mnie to już Ci tłumaczę. Modemu kablowe zapamiętują ostatnie urządzenie jakie było do nich podłączone - pamiętają ich MAC. Jeżeli podłączysz nowe urządzenie to właśnie poprzez wyłączenie modemu kablowego z prądu resetujesz to zapamiętanie i wszystko działa normalnie nie ma tym momencie potrzeby jakiegokolwiek klonowania…

restowałem modem i router i nic

Sklonuj MAC i wyłącz DHCP na routerze.

Po co Ci dwa rutery!

To się robi tak:

antena–>access point-client–>ruter–>komputery

Nie chce mi się szukać i czytać czy w tym ruterze można podłączyć antenę tak żeby działał jako AP client jeżeli tak to możesz go wykorzystać ale i tak drugi jest zbyteczny(chyba że chcesz jeszcze raz przepuścić przez ruter) ponieważ w takim układzie wystarczy switch z AP-serwer (razem lub osobno) a wyglądało by to tak:

antena–>ruter–>switch–>komputery

A co do pytania cz.kuba to jak nie pomoże sklonowanie adresu mac to zobacz czy nie masz przypadkiem za małą wartość TTL. Jeżeli tak to musisz kupić ruter który nie zbija TTL-a lub podbić go na komputerze(w co wątpię żeby pomogło) ewentualnie jak masz jakiegoś zbytecznego kompa(może być stary) zainstaluj linuksa i ustaw tak żeby pakiety wychodzące miały odpowiednią wartość TTL(komp ten będzie chodził jak ruter).

Pozdrawiam