Jak popoddpinać system chłodzący


(system) #1

Witam

Mówiąć o systemie chłodzącym mam na myśly chłodzenie CPU i 2 wiatraki (jeden wyciągający gorące powietrze (80x80mm) i jeden zasysający zimne powietrze (92x92)).

Dzisiaj podłączyłem Arctic Freezera 7 Pro. Stary cooler był podłączony do gniazda nr 6 - PWR_FAN (właściwie to powinien być chyba podłączony do gniazda nr 4 - CPU FAN). Nowy cooler postanowiłem podłączyć prawidłowo - do CPU-FAN. Gdy odpaliłem kompa pierwszy raz po zmianie chłodzenia wentylator obrócił się pare razy i stanął - myślalem nawet że uszkodzilem procesor, albo, że się zaraz spali ale napisałem do kolesia z allegro od którego kupiłem te chłodzenie i powiedział, że w biosie trzeba poprzestawiać. I tu pytanie do właścicieli gigabyte'owskich płyt - gdzie w biosie reguluje się szybkość obrotów? (Żeby wentylator się nie zatrzymywał tylko chodził cały czas, bo na standardowych ustawieniach zatrzymuje się, albo kręci powoli). Teraz podłączyłem go do PWR-FAN i kręci się chyba na maksymalnych obrotach. Do CPU FAN podłączyłem ten wiatrak 80x80 ale znowu teraz on kręci się zbyt powoli. Jak to wszytko popodłączać i poustawiać, żeby działało jak należy?

8845107e749c126fm.jpg

Koleny problem... - jak podłączyć ten wiatrak 92x92, skoro we wnętrzu obudowy nie mam okrągłych otworów na śruby, tylko jakieś prostokątne dziury?

4170806fae23b6b0m.jpg


(Mattatg) #2

jeśli chodzi o procvka to dobrze że sie kręci za powoli jesli będzie mu trzeba przyspieszy xależne jest to od wykorzystania procesora jeśli będzie pracował na max zwiekszy obroty samoczynnie


(Jinx83) #3

możesz nawiercić nowe otwory obracając o 45stopni wiatraczek. Tak oby dziurki tworzyły '+' a nie 'x'