Jak poprawnie zainstalować system i jakie programy

Witam, mam pytanie, jak poprawnie zainstalować system, tzn. wiem jak się instaluje, tylko jakie programy instalować, by nie robić z komputera śmietniska a by był funkcjonalny. Czyli Office, jako pakiet biurowy itp. Czekam na jakieś porady i jak podzielić mądrze dysk, tzn. czy na jedna partycje wszytko wwalić czy jakoś podzielić to. I jak go zachować w czystosci.

Partycje - przynajmniej dwie. Programy - do czyszczenia Tempów - CCleaner, do defragmentacji Diskeeper Lite. Przyglądarka _ Mozilla - tylko nie 2.0 - są błędy, firewall - np. Sygate Personall Firewall, antywirus - np. Antivir …

kwisnia , a o jaki system Ci chodzi? Windows, GNU/Linux, coś z *BSD, Solaris czy może jeszcze coś innego?

Windows

To zapraszam do skorzystania z szukajki w dziale Sprawdzone Porady

Przedstawie moją koncepcje

:arrow: Ilość partycji zależy od pojemności dysku, myśle że przy dysku 40GB 2 partycje- ja tak mam przy 80GB już można by 3 mieć

:arrow: przede wszystkim po instalacji systemu taka kolejność:

-sterowniki od płyty głównej

-sterowniki od dźwieku

-sterowniki od karty graficznej

-directx

-SP2

-zoptymalizowany antywirus

:arrow: i teraz wszelkie programy, które lubisz czyli od upodobań Opera czy FF itd. Zainstalowane programy zależą od tego co na tym komputerze ma być robione

:arrow: nie ma sensu instalować dwóch programów o takim samym działaniu

Moim zdaniem nie jest do końca prawdą.

Dobrym przykładem będzie tutaj Ad-Aware i Spybot - jeden jest uzupełnieniem drugiego.

Co do podzielenia partycji: zależy to od pojemności dysku. Jeśli masz więcej niż 100GB to polecam Ci podział na 3 partycje. Nie jest to przymusem, ale na pewno znacznie ułatwi Ci wyszukiwanie danych znajdujących się na dysku twardym.

Jeśli chodzi o instalację to najpierw sterowniki, a potem programy użytkowe.

Posiadasz programy, które trochę kosztują i są funkcjonalne? - instaluj.

A może chciałbyś skorzystać z darmowych programów? PRZYKŁADY:

:arrow: komunikator (Gadu-Gadu , AQQ)

:arrow: przeglądarka (IE choć nie polecany, Firefox, Opera)

:arrow: odtwarzacz audio (Winamp , Foobar)

:arrow: odtwarzacz video (Vplayer , ALLPlayer)

:arrow: “paker” (WinRar , WinZIP , 7-Zip)

:arrow: pakiet biurowy (OpenOffice.ux.pl)

:arrow: downloader (FlashGet)

:arrow: kodeki (ffdshow , DivX , XviD)

Jeśli przypomni mi się coś jeszcze to na pewno napiszę :wink:

EDIT:

Temat jest sprawdzoną poradą? Na pewno taką się staje, ale chyba jeszcze nie jest :wink:

mam płatne np. office, a dysk 80 gb

To jako pakiet biurowy zainstaluj Office’a.

80 GB? A zdecydowałeś się jak podzielić dysk? Jeśli nie to polecam 10GB na system + sterowniki + uaktualnienia a resztę na gry, programy i mp3.

Tutaj znowu pojawia się dylemat - jeśli ściągasz dużo filmów i mp3 z neta to zrób sobie 3 partycje:

  1. system

  2. gry i programy

  3. mp3 i filmy

Myślę, że to jest najlepsze rozwiązanie. Tylko pamiętaj, żeby ściągać darmowe pliki audio i video :wink:

tak 80 gb, i 3 partycje potrzbene by były

o ile AQQ jeszcze ujdzie, to Gadu-Gadu aż wstyd polecać.

Miranda/Konnekt czekają - przy nich dopiero człowiek sobie uświadamia co do funkcjonalność, wygoda i szybkość.

skoro ffdshow, to po co DivX? już śmietnik…

Więc tak:

  1. dzielnie na partycję.

10giga system(system+sterowniki)

20giga programy i gry(jeśli nie jesteś maniakiem grania to starczy, w innym wypadku 30 a nawet :stuck_out_tongue: )

no i reszta na filmy i muzykę.

Internet Explorer to też bardzo dobry program. kwestia gustu i tyle.

ale obie aplikacje mają wielki plus (zresztą jedyny):

używając IE i GG zawsze się wie najszybciej o nowych wirusach :lol:

Ja takiego zestawu używam już od kilku lat :mrgreen:

Rozumiem, że mogę spokojnie z tego zrezygnować? :stuck_out_tongue:

kwisnia ,

masz jeszcze jakieś problemy / pytania?

Jeśli nie to zabieraj się do instalacji systemu :wink:

A jakie rozmiary dać?? 5 gb system, programy i gry jakieś 40 i reszta na muze i flimy? Tylko czy opłaca się 3 windows, i programy po reinstalacji i tak trzeba instalowac jeszczer raz, bo moga nie działać, bo nie edzie wpisu w rejestrze to moze lepiej 2 zrobić. Jak sadzicie?

Ja już się wypowiedziałem na ten temat.

To zależy ile masz mp3 i filmów na kompie.

Opcja dla prawdziwych download masterów :lol:

10 GB system

30 GB programy

40 GB mp3 i filmy

Opcja dla normalnych userów :wink:

10 GB system

50 GB programy

20 GB mp3 i filmy

ew. daj nawet 60 GB, chociaż to zależy ile zainstalujesz programów.

Dostosuj do własnych potrzeb. Jeśli mało ściągasz i mało instalujesz to zrób sobie 2 partycje

10 GB system i reszta na wszystko :stuck_out_tongue:

na system przynajmniej 10GB - a na dłuższe lata- o ile system G****XP wytrzyma to i 20 GB

Również witamy.

Nie podpinaj się jednak pod inne tematy lecz załóż własny.