Jak poprawnie zpartycjonować dysk?


(johny b) #1

Oglądałem właśnie tutorial vortalu: "jak zainstalować oprogramowanie linux" i mam pytanie. Podczas demonstracji, GParted uruchamia się sam gdy już w napędzie jest płyta z linuxem. Czy mogę po partycjonowaniu wyciągnąć płytę z GParted i wsadzić płytę z linuxem, a on się potem sam uruchomi?


(Longhorn2009) #2

A dokładniej jakiego Linuksa to dotyczy?


(johny b) #3

Ubuntu 8.04


(mati75) #4

na płycie z ubuntu jest już Gparted


(johny b) #5

No dobra... Już po partycjonowaniu, ale jak mam wydzielić teraz te dyski aby zainstalować tego linuxa. Podczas instalacji biorę ręcznie i co dalej?


(Carooxx) #6

I dzielisz tak jak ci odpowiada. Zmniejsz którąś z istniejących partycji o co najmniej 10GB (najlepiej więcej, szczególnie że masz duży dysk) i na tym miejscu zrób nowe partycje - tak jak na demonstracji. Musi być /(główna, 5+GB), swap (partycja wymiany) przyda się też /home (na pliki, ustawienia etc.)


(johny b) #7

No ale jak mówię już wcześniej zmieniłem rozmiar dysku. Zresztą macie zdjęcia: (troche słaba jakość [nie ma to jak n70 i makro ;d])

http://img357.imageshack.us/img357/7183 ... 300cs6.jpg

klikam ręcznie i...

http://img379.imageshack.us/img379/9514 ... 301gp7.jpg


(Sawyer47) #8

No, czyli masz już porobione partycje. Z tego co widzę to dwie 10GB ext3 i i pół gigabajta na swapa. Coś na nich masz, jeżeli to coś ważnego to zgraj to i teraz przy tych partycjach dajesz format (swap się chyba nie da, nie pamiętam dokładnie) i do jednej punkt montowania / a do drugiej /home. I to w sumie tyle.


(johny b) #9

No partycje są porobione, ale ja ich nie używałem wcześniej więc nie wiem dlaczego coś tam jest. :stuck_out_tongue:

Heh, ale jak mam to zrobić? :smiley:


(Sawyer47) #10

No jak to, przecież na tym drugim shocie masz pokazaną tabelkę z partycjami. Masz kolumnę Format? i Mount Point, edytujesz odpowiednie wiersze z partycjami i już. Tzn. zaznaczasz combobox pod Format i wpisujesz / oraz /home (a w 8.04 jest chyba nawet do wyboru już gotowe, że nawet wpisywać nie trzeba)


(johny b) #11

Nie no...30% i... Jakiś błąd, że niby mam uszkodzony nośnik albo HDD. Zeskanowałem płyte w poszukiwaniu błędów no i mi wykryło jakiś. Może płyta źle nagrana, nagrywałem Nero Express. Czym innym mogę nagrać?


(Sawyer47) #12

Hmm skoro płyta błędnie nagrana to nagraj jeszcze raz, ale z mniejszą prędkością. I użyj jakiejś pewnej płyty.


(johny b) #13

Heh, nick to chyba nie z przypadku xD. Przecież napisane, że to są USED Files czyli UŻYWANE.

BTW.

Można nagrać ubuntu na płytę DVD?


(Sawyer47) #14

lamerxD , rozmiar to Size, Used znaczy użyte. Właśnie, czemu na nich coś jest? A czym je przygotowywałeś wcześniej? Zawsze można je usunąć i od nowa zrobić i to wszystko spod instalatora Ubuntu.

Nigdy nie nagrywałem obrazu CD na DVD, ale chyba nie ma przeszkód. Nie wiem, ale powinno się dać. Tylko płyty DVD szkoda :slight_smile:


(johny b) #15

Ja nawet oddałbym 10 płyt, tylko aby działało :stuck_out_tongue:


(matiit) #16

nr47, użyte jest coś zawsze na księgowanie (w przypadku systemów plików z księgowaniem)


(johny b) #17

Hehe.. Zainstalowało się. :smiley: Ale mam parę pytań odnośnie linuxa:

  1. Czy warto instalować jakieś antywiry albo coś takiego?

  2. Czy podczas użytkowania linuxa może mi wir zainfekować pliki z windowsa?

  3. Zrobiłem 2 partycje .ext3 / i /home a linux jako file system widzi tylko jedną. (Chyba bo nie znam się na linuxie wcale :D) Dlaczego?

No chyba to wszystko :stuck_out_tongue_winking_eye: Dzięki za pomoc


(matiit) #18
  1. nie

  2. mało prawdopodobne

  3. pokaż wynik polecenia mount.


(Morietto) #19

linux widzi 2 tylko masz je w jednym systemie plików ;] w linuxie wolumin home nie wyświetla się jako oddzielny dysk tak jak w windowsie ;] jest od razu wbudowany w system plików ;] i wchodząc w folder domowy wchodzisz w wolumin /home ;]


(johny b) #20

A może mi ktoś powiedzieć jak się instaluje modem ADSL SAGEM F@ST 800?