Jak poradzić sobie z repozytoriami?

Witam.

Mam problem niestety z pozornie błahą rzeczą, dodaniem nowego repo do listy. Próbowałem poprzez konsolę jak i sposobem graficznym w źródłach oprogramowania. Wpisując

sudo add-apt-repository (adres ppa)

wypluwa mi:

sudo: add-apt-repository: command not found

. Adres do repozytorium wpisuję na pewno dobrze. Próbowałem analogicznie dodać kilka innych repozytoriów i nic. Poprzez źródła oprogramowania po wpisaniu adresu do wiersza APT nie uaktywnia mi się w ogóle przycisk Dodaj. O co w ogóle chodzi?? W ubuntu robiłem to bez najmniejszych problemów z tymi samymi adresami i wszystko działało. Natomiast na Linux Mint Debian kompletna kicha.

Czemu nie mogę dodać żadnego repozytorium? Czy w tej dystrybucji używa się do tego celu innego polecenia?

Pozdrawiam.

do synaptica w żródłach oprogramoania nie wpisujesz sudo add tylko sam adres ppa i adres musi sie zaczynac od deb np. deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ lucid main restricted universe multiverse

O ile się nie mylę, add-apt-repository to wynalazek Canonicala i w Debianie się z tym nie spotkałem, a skoro masz Mint Debian, to i w nim zapewne to polecenie nie istnieje. Dodaj adres tradycyjnie, do /etc/apt/sources.list ale pamiętaj, że pakietów dla Ubuntu używasz na własną odpowiedzialność, więc jak zrobi Ci się bałagan w systemie albo będzie problem z zależnościami, to nie miej pretensji do innych :wink:

Pozdrawiam!

Apt dobrze sobie radzi z zależnościami, w porównaniu z slackpkg, ale slackpkg to już inna bajka #-o