Jak powiększyć partycję /boot?


(Seba810) #1

Witam :slight_smile:

Ostatnio miałem pewną "awarię", i stawiałem wszystkie systemy od nowa. Podczas dzielenia na partycje przy instalacji Ubuntu, zrobiłem za małą partycję /boot. Chciałem ją powiększyć za pomocą gparteda, ale się nie da. Nie można wykonać w nim żadnego działania z tą partycją.

Jak zatem ją powiększyć? Mogę to zrobić z poziomu innego systemu? (np. Mint) Nie padnie mi przez to Ubuntu? Nie chciałbym go stawiać od nowa x.X


(system) #2

Pewnie możesz to zrobić z poziomu Ubuntu tylko upewnij się wcześniej czy system z niej nie korzysta.


(Seba810) #3

Napisałem, że nie mogę tego zrobić z poziomu Ubuntu :slight_smile:


#4

Bo partycja jest zamontowana. Żeby przeprowadzić na niej tego typu operacje, musisz ją najpierw odmontować.


(system) #5
# umount /dev/sdX

(marcin82) #6

Witam.

Najpewnie będzie to zrobić z poziomu innego live-cd, które zawiera w sobie GParted. Zmniejsz partycję leżącą "na prawo" od partycji /boot (nie wiem jak masz tam to poustawiane). Zastosuj, a potem rozciągnij partycję /boot o to wolne miejsce i tyle.


(roobal) #7

Dokładnie, tak będzie najlepiej. Co prawda linuksowe systemy plików, głównie Exty nie są tak narażone na utratę danych jak FAT czy Ntfs ze względu na znikomą fragmentację, która jest tak niska, że prawie nie występuje i można by wydzielić nawet i po lewej stronie z tym, że należałoby potem partycję przesunąć i dopiero wtedy powiększyć ale takie działanie wydłużyłoby trochę czas powiększania partycji, ponieważ w związku z jej przesunięciem, GParted musiałby to sobie wszystko poprzeliczać i poukładać :wink:

Partycja powinna być odmontowana, można to zrobić z poziomu GParted.

Pozdrawiam!


(Seba810) #8
  • przekonałem się o tym doskonale przy Windowsie :slight_smile:

Dziękuję, już sobie poradziłem, Temat do zamknięcia :slight_smile: