Jak powiększyć partycję ext3?

… chodzi o powiększanie partycji na ubuntu 8.04 bo w tej chwili mam 10 GB a jeszcze mam niewykorzystane 50 GB.

Trochę próbowałem powiększyć partycję na płycie z ubuntu i na ubuntu na dysku:

  • na ubuntu z płyty była opcja zmieniania pojemności dysku ale nie dało się zwiększyć partycji tylko dało się zmniejszyć

  • na ubuntu z dysku nie ma tej opcji ale jest lokalizacja gdzie zamontowane są partycję.

Może coś źle zrobiłem i teraz nie wiem jak to powiększyć żeby nie sformatować dysku.

Więc jak powiększyć partycję z ubuntu?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam.

Gparted?

Które bez problemu można odpalić z live cd ubuntu i zwiększyć partycje

Również polecę ci Gparted, ponieważ jest to bardzo prosty w działaniu programik, laik nawet sobie z nim poradzi a i uruchamia się z liveCD więc dodatkowy plus dla niego :smiley:

ahaa więc z uruchomionego ubuntu nie odpali tylko z live cd?

Odpali:

sudo apt-get install gparted

i

sudo gparted

Tylko że funkcjonowanie tego programu w uruchomionym systemie jest ograniczone, wiadomo dlaczego :smiley:

Rozważ czy nie będzie lepiej pozostawić niezmienioną istniejąca partycję systemową, a skoro masz dość wolnego miejsca to moim zdaniem lepiej jest utworzyć osobną partycję home na katalogi i pliki użytkownika. Takie rozwiązanie procentuje w przyszłości gdy zdecydujesz się na zmianę lub reinstalację sytemu.

Też tak myślałem ale ja nie chce już się gubić w partycjach.

PS Z ciekawości się zapytam ile max można założyć partycji, bo słyszałem że góra to 5