Jak pozbyć się windowsa xp podczas instalacji visty?

Cześć. Niedawno kupiłem sobie kompa, na którym zainstalowałem Windowsa Xp Home OEM, ale jako że dorobiłem się Visty Home Basic OEM postanowiłem ją zainstalować. Instalator się odpalił, wszystko pięknie poszło, przy wyborze dysku zaznaczyłem partycje, na którym był zainstalowany stary system (na jego miejsce zainstalowałem Vistę), sformatowałem ją (poszło to zadziwiająco szybko - jakieś 10 sekund) i wszystko się dobrze zainstalowało. Ale - przy odpalaniu systemu wyskoczyło mi okienko z wyborem systemu (Windows Vista oraz Starszy system operacyjny). Czy ktoś mi może powiedzieć co jest grane? Dalej mam XP na dysku?

Zainstaluj Vista boot pro i z zakładki “Manage OS Entries” odczytaj do jakiej partycji odnosi się wpis “wcześniejsza wersja systemu Windows”.

Prawdopodobie będzie to ukryta partycja na której będą znajdować się pliki umożliwiające przywrócenie zawartości partycji systemowej czyli tej, na której teraz masz Vista, polecam pozostawić ten wpis a jedynie skrócić czas oczekiwania na wybór użytkownika “Current boot timeout” na 1s oraz zmienić jego treść np. na “recovery xp”, w ten sposób menadżer rozruchu nie będzie znacząco wydłużał czasu startu systemu a jednocześnie pozostawisz sobie możliwość przywrócenia xp.

Jeżeli natomiast wpis ten będzie wskazywał partycję, na której masz Vista to skasuj wpis “wcześniejsza wersja systemu windows” a następnie usuń folder “windows.old” (prawdopododnie na dysku C)

możesz również bez instalowania dodatkowego oprogramowania wyedytować plik boot.ini i usunąć z niego wpis o drugim systemie zostawiając tylko Vistę.

To chyba szybsze rozwiązanie.

Pozdrawiam

Z tą Vistą boot pro ma o tyle problem, że nie mogę jej ściągnąć. Odwiedziłem kilka stronek z tym programem i na każdej przy ściąganiu wywala, że stronka nie działa czy coś w tym stylu. Nieważen, skróciłem czas wyboru systemu do 0 sekund więc niby problem obszedłem, ale interesuje mnie to czy dalej mam na dysku xp czy to po prostu jakieś echo tego systemu mi w Viście zostało :slight_smile:

Użyłeś szybkiego formatowania [kasowanie], w MBR dysku pozostały wpisy startowe XP .

Na dysku jest tylko Vista .