Jak przydzielić do partycji nieprzydzielony obszar?

(Grzegorzte) #1

Witam.

Po zainstalowaniu WIN XP i wejściu w zarządzanie dyskami zobaczyłem coś ciekawego:

dyskicr5.th.jpg

W jaki sposób mogę powiększyć dysk ( partycję ) D o nieprzydzielony obszar 21,06 GB?

Czy należy usunąć wszystkie partycje z dysku 0 i założyć je na nowo np GParted? Oczywiście wcześniej kopia systemu. Może jest jakiś inny sposób?

(Mkwiatekk) #2

Wydaję mi się że podczas formatu masz opcje usunąć/podzielić/stworzyć partycję... Poczytaj tam :slight_smile:

(Axinnes) #3

Program do partycjonowania i zarządzania dyskami

GParted 0.3.9-13 http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& ... ed+0.3.913

i opcja zmiany rozmiaru partycji - lub stworzenie nowej w tym miejscu?

(Czaran) #4

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& ... 0.1.Bardzo dobry i latwy programik ktory napewno Ci pomoze.

(Grzegorzte) #5

W Gparted nie widzę opcji zwiększenia partycji D o ten nieprzydzielony obszar. :frowning: Mogę ją tylko zmniejszyć lub utworzyć nową partycję w obszarze nieprzydzielonym, ale nie potrzebuję kolejnej partycji.

Tak na zdrowy rozum to czy nie należałoby usunąć wszystkie partycje na dysku 0 i utworzyć je na nowo?

Pierwsza C na system 25 GB a druga D reszta dostępnego rozmiaru na dysku 0?

(Joni987) #6

Uruchom ten program windowsowy do zarządzania dyskami (diskmgmt.msc)

Aby utworzyć z obszaru nie przydzielonego partycję:

Tam gdzie masz szary obszar "nie przydzielone" kliknij prawym i daj utwórz partycję, wybierasz literę dla partycji (np. F:), i kreator Ci utworzy partycję, którą później chyba będziesz musiał jeszcze sformatować z poziomu mojego komputera po restarcie kompa.

Następnie powstałą partycję (np. F:) scalasz z dowolną inną partycją programem Partition Logic

Pozdrawiam :slight_smile:

(Grzegorzte) #7

Temat do zamknięcia. W zarządzaniu dyskami usunąłem dysk logiczny D i powstał mi jeden nieprzydzielony obszar o rozmiarze 124,04 GB. Założyłem na nim partycję podstawową i teraz trwa formatowanie jej.

Dzięki wszystkim za zainteresowanie moim problemem.

Pozdrawiam.

=D>

dysk1ye3.th.jpg