Jak przyspieszyć Vistę Home Basic?

Witam! Chcę przyspieszyć Vistę (Home Basic + SP1). Próbowałem już czyszczenia, defragmentacji rejestru, optymalizacji systemu programami ale to raczej nie działa.Moja Vista lubi się czasami zawiesić. Zależy mi aby nie wydawać pieniędzy na ewentualne poprawki systemu. Mam już wyłączone programy których nie chcę odpalać przy starcie systemu. Próbowałem włączyć botowanie dysku w tle ale kiedy wchodzę ponownie opcja jest odznaczona.

Mój komputer :

Procesor : AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 4000+ 2.10 GHz

Pamięć RAM: 1G

Karta graficzna: VIA Chrome 9 HC IGP WDDM

Karta dźwiękowa : Realtek High Definition Audio

Czy jest na to jakaś rada ? Z góry dziękuję!

przydało by się dokupić z 3 GB pamieci ram,wyłącz wszystkie wodotryski w systemie i wlacz skórke klasycznego windowsa ( ta szara) z racji tego ze nawet sam skin zrzera duzo pamieci

Tak ale to trochę mało estetyczne :frowning:

wiem ale tylko tak mozna jeszcze odzyskac troche ramu,zeby system lepiej dzialal

sprawdź poziom fragmentacji dysku i ilość błędów w systemie… dobrym i prostym narzędziem jest: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&id=2499&TuneUp+Utilities+2008+7.0.8007 tylko to trial… w sklepie kosztuje ok 100zł ale program jest na prawdę prosty i przydatny. co do spolszczenia to masz je tutaj: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&id=2544&TuneUp+Utilities+2008+Spolszczenie+

mi po takich zabiegach jakoś tam ta ultimate człapie ;p no właśnie ja mam ultimate… ale ogólnie korzystam z pingwina ;p rzadko z windy…

poza tym zmulać może antywirus mimo że vista niby dostosowuje zużycie ramu ;p więc jeśli masz jakąś pande to lepiej poszukać czegoś lżejszego ;] poza tym dokupić 1 gb ramu ;] to koszt ok 70 zł (za ddr2).

W dniu 21.07.2008 , o godzinie 14:15 został dopisany post przez gothmori

a i jeszcze jedno!! pomaga też wyłączenie indeksowania ;] trochę u mnie przyśpieszyła ;p

http://osbeta.org/art.50.htm

obcięcie za pomocą vlite daje naprawdę dużego kopa polecam na 2GB ramu śmiga wyśmienicie

dokup 1GB ramu i będzie hulać :slight_smile:

Scorpion18 , vista sama zarządza zużyciem ramu ;p wyłączysz jedno vista włącza drugie ;]

W dniu 21.07.2008 , o godzinie 14:18 został dopisany post przez gothmori

Grzesiek13 tak tylko to rozwiązanie dla zaawansowanych użytkowników!! modyfikacja windowsa jest nielegalna… a cięcie może okazać się jeszcze gorszą głupotą… nie polecam tej metody… wielu już zgubiła ;]

Ok, spróbuję

W dniu 21.07.2008 , o godzinie 14:29 został dopisany post przez Adwody1

Jako system Antywirusowy mam NOD32. Jak wyłączyć indeksowanie ??

W dniu 21.07.2008 , o godzinie 14:37 został dopisany post przez Adwody1

Ok już mam, ale cały dysk z podfolderami czy sam dysk C:/ ?

Adwody1 , cały dysk ale, ale to ma też swoje minusy… gdy wyłączysz indexowanie to będzie wolniej wyszukiwało pliki ;p ale normalnie w spoczynku nie będzie mielić dyskiem i prockiem aż tak bardzo ;] więc ma to swoje minusy… co do antywirusa to masz chyba najlepsze rozwiązanie jakie w ogóle powstało na winde ;]

No :smiley: ale mam problem z tym programem bo wyświetla “Program TuneUp … przestał działać” nie wiem co się dzieje! :?:

W dniu 21.07.2008 , o godzinie 14:52 został dopisany post przez Adwody1

Znasz się może trochę na Viście ? Bo jakoś system ostatnio wydaje mi się trochę mało stabilny Ale to moje przypuszczenie. Może dlatego że Vista.

omg… w vista basic home?? masz coś skopane ;] może za dużo programów na starcie… ja mam ultimate na 1gb ramu ddr2 i na słabszym procku od Twojego: celeron d 3.20 ghz i nie mam az takich sytuacji… ale wyłączyłeś indeksowanie przy włączonym tuneupie?? jeśli tak to nie ma się co dziwić… indeksowanie męczy kompa… a jeśli tune up padł sam z siebie to trochę dziwne…

Wyłączyłem indeksowanie, potem przed instalowanie spolszczenia komp się zawiesił , zrestartowałem go ,zainstalowałem spolszczenie i nie chodzi programik. :frowning:

W dniu 21.07.2008 , o godzinie 14:59 został dopisany post przez Adwody1

Chyba mi się też coś skopało z Windows Media Player bo jak odtwarzałem filmik z płytki to też wyskoczył taki komunikat "Program… przestał działać"ale wcześniej u góry ekranu coś dziwnego się działo zgasiłem go no i pokazał ten komunikat. Chyba mi się coś w systemie skopało

masz coś skopane w systemie… może zawiniły wcześniejsze próby optymalizacji…

od początku takie rzeczy się działy?? jeśli tak to:

  1. masz oryginalną i aktywną kopię systemu windows?

  2. czy kombinowałeś z programami vlite?

  3. instalowałeś jakieś patche typu uxtheme lub nieoryginalne poprawki?

jeśli na początku wszystko było ok to przywróć system do dnia w którym wszystko było ok ;]

Masz może gg ?

Z tego co pamiętam to spolszczenie do tej wersji programu jeszcze nie powstało. A te, które znajduje się na DP jest do starszej wersji i dlatego nie jest kompatybilne z tą nowszą i mogą występować błędy, dlatego program może się zawieszać. Ale nie jestem do końca pewny, po prostu u mnie tak było. Moja rada odinstaluj program przeczyść rejestr CCleaner’em usuń pozostałości po TunUp Z Program Files i zainstaluj program na nowo, tylko nie instaluj polskiego pakietu językowego. Powinno zadziałać. Pozdrawiam. A co do tego żeby komputer szybciej chodził naprawdę warto dokupić ten 1GB ram. Ewentualnie możesz wyłączyć Sidebar, zbędne programy z msconfig. Na szybszy rozruch ustaw w msconfig w zakładce “rozruch” -> limit czasu 3s oraz w opcjach zaawansowanych w tej samej zakładce liczba procesorów 2. Pozdrawiam i myślę że trochę pomogłem. :wink:

Tak, dzięki ,program odpalił. A co do 1G RAM-u zobaczę :wink:

najlepiej to powyłączaj nie potrzebne usługi

start>msconfig>usługi i odznaczasz niżej wymienione

-ati hotkey poller

-ati smart

-centrum zabezpieczeń

-logowanie pomocnicze

-pomoc tcp/ip netbios

-rejestr zdalny

-usługa raportowania błędów

-webclient

jak nie będziesz wiedzieć która usługa dokładnie do czego służy pytaj

Masz włączone readyboost? Możesz to sprawdzić w start-uruchom-msconfig. Jeśli masz włączone, to wyłącz bo readyboost w przypadku posiadania 1 GB RAM spowalnia system, ta usługa jest przydatna przy np. 512 MB RAM.

W jakiej zakładce to dokładnie jest ?

Optymalizacja Visty:

Programy do optymalizacji/konfiguracji Visty:

  • Mz Vista Force

  • Sunrise Vista Konfigurator

  • WinBubble