Jak rozkodować UTF-8 (RFC-3629)

Witam!

Posiadam plik tekstowy w formacie UMX, który jest zakodowany, prawdopodobnie, w UTF-8 (RFC 3629). A skąd to podejrzenie o kodowanie?

Otóż, pliki UMX potrzebne są mi do pracy z oprogramowaniem służącym do generowania sprawozdań. Poprzedni plik (na rok ubiegły) też otrzymałem zakodowany, lecz serwis oprogramowania pomógł mi w przystosowaniu pliku do wgrania w program. Po rozkodowaniu przez serwis, plik w notatniku, ma ludzkie litery i można go normalnie czytać, a co najważniejsze, został poprawnie wczytany przez program. Na początku tego rozkodowanego pliku, występuje następująca sekwencja: <?xml version=“1.0” encoding=“UTF-8”?>. Nie jestem informatykiem i nie potrafię sobie z tym w żaden sposób poradzić. Od miesiąca już buszuję po necie, czytając o: UNICODE, UTF-8, RFC 3629 itp., lecz ni w ząb tego nie pojmuję i jestem bezsilny.

Chodzi tylko o przekształcenie posiadanego przeze mnie pliku na bieżący rok, do “ludzkiej” postaci, ze wspomnianą wcześniej sekwencją na początku, a nie z jakimiś hieroglifami, których nie rozumiem ani ja sam, ani program, który nie identyfikuje właściwie pliku.

Pewnie ktoś zapyta, czemu nie zwrócę się do serwisu oprogramowania, jak w minionym roku? Oczywiście, że próbowałem, ale niestety, serwis jeszcze przed końcem ubiegłego roku, przestał istnieć.

Proszę o pomoc. Jest to dla mnie bardzo pilne, praktycznie na poniedziałek powinienem mieć wczytany plik do programu sprawozdawczego.

Przepraszam, że tak mętnie to wszystko tłumaczę, ale nie jestem biegły w dziedzinie informatyki i opisuję tak, jak potrafię.

Czy może mi ktoś pomóc?

Pozdrawiam

Dodane 08.03.2009 (N) 11:49

Nikt nie potrafi mi pomóc? :frowning:

Nie mam pojęcia na jaki plik Ci to przekoduje, ale spróbować można.

Gżegżółki XP

link na programosy

Mocne podziękowanie!

Z tym plikiem już sobie poradziłem, ale link z pewnością się przyda.

Mam jeszcze jeden problem: czy ktoś orientuje się, co to takiego “zpx” i w jaki sposób można plikowi xml, nadać rozszerzenie zpx?

Pozdrawiam

Rozszerzenie bez problemu można zmienić,

Panel sterowania>opcje fodlerów>zakładka widok>tam szukaj, ukryj popularne rozszerzenia plików i odznacz i masz już rozszerzenia.

Zrób kopię pliku i i na tej kopii zmień xml na zpx ;p może tak samo “koduje” ten tekst i ten program Ci przyjmie, jeżeli nie to spróbuj zapisać ten otwarty plik w formacie zpx(może jest taka opcja).

Dziękuję za wskazówki. Niestety, ujeżdżam Vistę, a w niej panel sterowania nie ma opcji folderów. Spróbuję jutro, na innym kompie, zrobić tak, jak radzisz.

Dziękuję, pozdrawiam.

Poszukaj, ew. opcje folderów może są gdzieś jak otworzysz okno mój komputer to u góry opcje>opcje folderów czy coś podobnego.

Bolo92 , Jesteś WIELKI ! Na win. 2000 prof. zrobiłem wszystko, w/g Twojej instrukcji. Efekt: plik ma rozszerzenie zpx :smiley: . Niestety, serwer go nie rozpoznaje i nie chce zaimportować :frowning:

Muszę w jaiś sposób wykonać konwersję xml na zpx. Niestety, pojęcia nie mam jak???

Pozdrawiam

Trudno, żeby rozpoznał coś, czego nie jest w stanie odczytać.

Nastąpiła bowiem jedynie zmiana rozszerzenia, tymczasem

ZPX to skompresowany do zip plik xml z rozszerzeniem zpx.

A czym mogę ten plik skompresować? Przepraszam za pytanie, ale jestem na tyle zielony, że trzeba do mnie mówić łopatologicznie :).

Czy winrar, to odpowiednie narzędzie?

Pozdrawiam

Dodane 11.03.2009 (Śr) 16:42

Próbowałem skompresować ten plik jako zip, następnie rar, ale w żadnej z tych postaci serwer go nie wchłania.

Może macie pomysł, jak to zrobić, a właściwie,czym?

Pozdrawiam