Jak rozkodować UTF-8 (RFC-3629)


(Gogo 1991) #1

Witam!

Posiadam plik tekstowy w formacie UMX, który jest zakodowany, prawdopodobnie, w UTF-8 (RFC 3629). A skąd to podejrzenie o kodowanie?

Otóż, pliki UMX potrzebne są mi do pracy z oprogramowaniem służącym do generowania sprawozdań. Poprzedni plik (na rok ubiegły) też otrzymałem zakodowany, lecz serwis oprogramowania pomógł mi w przystosowaniu pliku do wgrania w program. Po rozkodowaniu przez serwis, plik w notatniku, ma ludzkie litery i można go normalnie czytać, a co najważniejsze, został poprawnie wczytany przez program. Na początku tego rozkodowanego pliku, występuje następująca sekwencja: <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>. Nie jestem informatykiem i nie potrafię sobie z tym w żaden sposób poradzić. Od miesiąca już buszuję po necie, czytając o: UNICODE, UTF-8, RFC 3629 itp., lecz ni w ząb tego nie pojmuję i jestem bezsilny.

Chodzi tylko o przekształcenie posiadanego przeze mnie pliku na bieżący rok, do "ludzkiej" postaci, ze wspomnianą wcześniej sekwencją na początku, a nie z jakimiś hieroglifami, których nie rozumiem ani ja sam, ani program, który nie identyfikuje właściwie pliku.

Pewnie ktoś zapyta, czemu nie zwrócę się do serwisu oprogramowania, jak w minionym roku? Oczywiście, że próbowałem, ale niestety, serwis jeszcze przed końcem ubiegłego roku, przestał istnieć.

Proszę o pomoc. Jest to dla mnie bardzo pilne, praktycznie na poniedziałek powinienem mieć wczytany plik do programu sprawozdawczego.

Przepraszam, że tak mętnie to wszystko tłumaczę, ale nie jestem biegły w dziedzinie informatyki i opisuję tak, jak potrafię.

Czy może mi ktoś pomóc?

Pozdrawiam

-- Dodane 08.03.2009 (N) 11:49 --

Nikt nie potrafi mi pomóc? :frowning:


(Bolo92) #2

Nie mam pojęcia na jaki plik Ci to przekoduje, ale spróbować można.

Gżegżółki XP

link na programosy


(Gogo 1991) #3

Mocne podziękowanie!

Z tym plikiem już sobie poradziłem, ale link z pewnością się przyda.

Mam jeszcze jeden problem: czy ktoś orientuje się, co to takiego "zpx" i w jaki sposób można plikowi xml, nadać rozszerzenie zpx?

Pozdrawiam


(Bolo92) #4

Rozszerzenie bez problemu można zmienić,

Panel sterowania>opcje fodlerów>zakładka widok>tam szukaj, ukryj popularne rozszerzenia plików i odznacz i masz już rozszerzenia.

Zrób kopię pliku i i na tej kopii zmień xml na zpx ;p może tak samo "koduje" ten tekst i ten program Ci przyjmie, jeżeli nie to spróbuj zapisać ten otwarty plik w formacie zpx(może jest taka opcja).


(Gogo 1991) #5

Dziękuję za wskazówki. Niestety, ujeżdżam Vistę, a w niej panel sterowania nie ma opcji folderów. Spróbuję jutro, na innym kompie, zrobić tak, jak radzisz.

Dziękuję, pozdrawiam.


(Bolo92) #6

Poszukaj, ew. opcje folderów może są gdzieś jak otworzysz okno mój komputer to u góry opcje>opcje folderów czy coś podobnego.


(Gogo 1991) #7

Bolo92 , Jesteś WIELKI ! Na win. 2000 prof. zrobiłem wszystko, w/g Twojej instrukcji. Efekt: plik ma rozszerzenie zpx :smiley: . Niestety, serwer go nie rozpoznaje i nie chce zaimportować :frowning:

Muszę w jaiś sposób wykonać konwersję xml na zpx. Niestety, pojęcia nie mam jak???

Pozdrawiam


(Asterisk) #8

Trudno, żeby rozpoznał coś, czego nie jest w stanie odczytać.

Nastąpiła bowiem jedynie zmiana rozszerzenia, tymczasem

ZPX to skompresowany do zip plik xml z rozszerzeniem zpx.


(Gogo 1991) #9

A czym mogę ten plik skompresować? Przepraszam za pytanie, ale jestem na tyle zielony, że trzeba do mnie mówić łopatologicznie :).

Czy winrar, to odpowiednie narzędzie?

Pozdrawiam

-- Dodane 11.03.2009 (Śr) 16:42 --

Próbowałem skompresować ten plik jako zip, następnie rar, ale w żadnej z tych postaci serwer go nie wchłania.

Może macie pomysł, jak to zrobić, a właściwie,czym?

Pozdrawiam