Jak schłodzić procka

(Xqwzts1) #1

Mam e7200 box, tunel powietrzny, wiatrak 80mm w obudowie i w stresie mam ~55 *C, po lekkim oc (100 mhz) mam ~60 *C, a chciałbym go trochę podkręcić :confused:

ps. w obudowie mam tylko 1 slot na wiatrak.

(Jarek Maj) #2

Jak schłodzić najlepiej do lodówki wsadź a tak na serio to cos za dużo tych stopni może zmień pastę termoprzewodząca

(Xqwzts1) #3

zmienić? nie wiem czy mam coś takiego w ogóle, jeśli mam to nie ma sensu zmieniać bo procka mam nowego, poza tym nie wiem jak się te pasty nakłada :oops:

eee a tu chodzi o temp. rdzeni??

btw, w idle mam 40*C

(Jarek Maj) #4

no to niema sensu narazie przynajmniej a ile masz tego kompa/proca??

(Xqwzts1) #5

niecały miesiąc mam całego kompa. a te temperatury proca o których mówimy to temp.rdzeni czy temp.procesora?

temp.rdzeni to ja mam o 10*C wyższe...

Pomocy bo mi zaraz komp spłonie:

omfgqa0.th.jpg

(luk4$h) #6

Ale to jest temperatura przy otwartej obudowie? Nawet komin powietrzny dużo daje by schłodzić kompa więc może warto w coś zainwestować :slight_smile:

(Mariosti*) #7

Tak jak towarzysz Jarek zalecił zmień pastę termoprzewodzącą na procesorze, ta na boxach intela ostatnio to jakaś guma. Nakładanie to nie problem, a jeśli nie wiesz jaką kupić to szukaj którejś z tych -> MX-2, STG-1, Arctic Silver 5.

W obudowie powinieneś mieć miejsce na jeden wentylator z przodu u dołu i z tyłu na wysokości procesora, o ile nie masz nietypowej obudowy, tak więc jeden powinien być wolny i przydałoby się zamontować tam wentylator. Jest jeszcze jeden trick związany z tunelem.

Jest zamontowany na otworach do których pasuje wentylator 80'tka zwykle, tak więc taki wentylator można kupić, przykręcić zamiast tunelu tak aby dmuchał na procesor i do wentylatora przykręcić spowrotem tunel, w razie czego można z niego zdjąć kołnierz, albo i odrobinę przyciąć, tak czy siak gwarantowany duży wzrost wydajności chłodzenia. A najlepszym rozwiązaniem byłaby oczywiście wymiana chłodzenia na procesorze. Dobrze by było gdybyś wrzucił tu pare zdjęć wnętrza twojej obudowy.

(adam749) #8

Chłodzenie masz dobrze założone??

Może tak samo jak ja masz czujniki zrąbane?? Zobacz w programie core temp i real temp.

(Xqwzts1) #9

Mam tunel powietrzny, wentyl 80mm z tyłu, temp przy zamkniętej obudowie.

real temp vs everest ultimate:

bezjajkurward0.th.jpg

bez jaj to 10*C różnicy -.-

{ciach}

w stresie, i tak za gorąco :confused:

(Himmak5g) #10

a ty sam montowałeś to chłodzenie??? MOze w ogóle pasty nie użyłeś.

(Darth ReX) #11

Tak, na pewno zdarł ją z chłodzenia nożem kuchennym.

(Xqwzts1) #12

Nie, składali mi kompa w sklepie. Chciałbym się pobawić trochę w o/c i co byście tu proponowali?

(Himmak5g) #13

To oddaj do sklepu.

(adam749) #14

Oddaj do sklepu lub sam nałóż lepszą paste i najlepiej jakieś lepsze chłodzenie.

(Himmak5g) #15

A co ona daje.

(Rng22) #16

po co wogle piszesz jak nie ma to nic wspolnego z postem

a co do chlodzenia to kup se Pentagram Freezone NXC-100 Cu pasta jest w zestawie i problem bedzie z glowy

(Himmak5g) #17

Pisze bo jestem ciekaw. Co do chłodzenia to popieram.

(Adalbert) #18

Ludzie, wikipedia naprawdę nie gryzie. http://pl.wikipedia.org/wiki/Pasta_term ... dz%C4%85ca

Jaka obudowa?

Zdecydowanie wymień pastę (polecam AC MX-2) i zobacz jak z temperaturami (pamiętaj, że czujniki czasami przekłamują, w razie wątpliwości sprawdzaj temp radiatora organoleptycznie :slight_smile: ). Jak interesuje Ciebie mocniejsze oc, to nie obejdzie się raczej bez wymiany chłodzenia na procu na np pentagram Karakorum albo jakiś HP-100 AlCu Lite(a nie ten NXC-100, to chyba jakaś pomyłka). Dodatkowy wentylator na przód obudowy tak dużo nie zmieni raczej w temperaturze procesora.

http://forum.cooling.pl/viewtopic.php?t=229

http://www.proline.pl/index.php?id=news ... &grupa=art

viewtopic.php?f=19&t=42924&start=0&st=0&sk=t&sd=a