Jak ściszyć prace komputera?

Co mam zrobic aby komputer chodził mi ciszej, podajcie jakieś programy do zmiany napięcia wentylatorów moze

PS.

komputer będzie chodził na wolnych obrotach nie powinien sie grzać tz. bedzie tylko wlaczony i tyle:)

Taaa , ja kiedyś tylko włączyłem i w ciągu 2 sec się procek spalił bo chłodzenie się zepsuło a ty chcesz zwalniać wentylatory . Możesz zainwestować w chłodzenie pasywne i zamontować je na procku i karcie graficznej .

Taaa… zwolnić, a popsuć to też jest chyba różnica, prawda? Podaj najpierw jakie masz temp podzespołów, użyj do odczytu programu Everest Ultimate.

Mnie chodzi bezgłośnie, prócz terkotania głowic dysku twardego. Ale takim go zbudowałem (np. wentylatory arctic cooler).

Ze zwalnianiem wentylatorów może być ten problem, że płyta główna tego może nie obsługiwać. Ale jest pewien program, chyba nazywa się “speed fan” czy jakoś tak, można spróbować.

Im więcej wentylatorów, tym każdy może wolniej chodzić, więc powinno ich być ile wlezie w obudowę, przynajmniej wydmuchujących (z tyłu). Drugi problem to łożyska- te zawsze słychać, niezależnie od prędkości. Można zastosować albo na łożyskach ślizgowych, ale mają mniejszą trwałość, albo właśnie arctic cooler (tam są jakieś hydrauliczne czy ceramiczne, licho wie, ale nie słychać i trwałość kilkaset tysięcy godzin). Ja mam model, który podłącza się do złącza chłodzenia procesora (automatycznie reguluje), ma końcówkę do kolejnego wentylatora, a na końcu ten procesora.

Być może pomoże taka operacja?

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=138

http://www.dzikie.net/?art=fan_clean

Ewentualnie pozostaje zakup nowego wentylatora(koszty przecież nie są duże).

Zamontuj wodne chłodzenie

Nowsze płyty główne same regulują obroty więc chyba byłoby nierozsądne obniżać obroty ręcznie .

ja też jakieś 2 lata temu ściagnołem taki program do zwalniania obrotów wentyla i przez przypadek wyłączyłem wentyle wystarczyło 5 sek. i po procku :frowning:

Niech zgadnę: AMD? Standard. :slight_smile:

a moze najpierw podasz, co masz w budzie i czy stosujesz narzedzia w biosie - c’n’q czy eist/c1e, czy co tam masz?

jesli sobie nie potrafisz dac rady z podlaczeniem wentyli i ich kontrola, to kup sobie najprostszy kontroler i po sprawie - zaczynasz grac, krecisz galkami, konczysz - odkrecasz 8)

ale najpierw porzadek i dobry obieg w budzie, bo moze sie okazac, ze komp w idle bedzie sie wywalac od temperatury…