Jak sformatować dysk?


(lzz.) #1

Witam,

Od razu zaznaczę, że jestem destruktorem wszystkich nowinek technicznych i mam problem z rozumowaniem wszystkich "znawczych" wypowiedzi więc proszę o dużą wyrozumiałość.

Otóż, chciałabym dokonać tzw. formata mojego laptopa - jako że jego praca troszku mi szwankuje (usunąć i zainstalować win jeszcze raz, a może nie trzeba) . Kiedyś takowy robiłam na moim stacjonarnym laptopie na Win XP, ale to było dawno, nie mogę już znaleźć tego co sobie notowałam i nie jestem w stanie tego zrobić.

Zakupiłam Della jakiś rok temu, miał zainstalowanego Windowsa 7 i mam go na dwóch płytkach. Na kompie mam jeden dysk (C:)

Nie wiem czy potrzebne są jeszcze jakieś informacje.

Prosiłabym o szczegółowe opisanie co mam po kolei robić. Tzn. Naciśnij tu i tu, włącz to i to. Czyli tak jakbyście to tłumaczyli to jakiemuś umysłowemu idiocie.

:slight_smile:

Wiem, że pewnie posypią się słowa: poszukaj sobie na forum, popatrz, wujek google pomoże ... NIE nie pomoże. Szukam wszędzie, ale wszędzie pisze na temat samych problemów przy formatowaniu (co się dzieje gdy bios coś tam, gdy partycja coś tam ) a ja tego nie kumam. Jeśli wiecie że taki artykuł już istnieje to chociaż podajcie mi link czy coś .\

w razie pytań odpowiem :slight_smile:

Z góry dzięki


(rapper) #2

http://komputery.katalogi.pl/Instalacja … 46168.html


(reos) #3

Podstawowym zagadnieniem, jest to, czy na tych płytkach masz sterowniki ?.

Sam system, to połowa zagadnienia.


(adam9870) #4

Prawdopodobnie chodzi o instalację Windows 7.

Skoro:

to owe płytki to prawdopodobnie kopia recovery wykonana podczas pierwszego uruchomienia laptopa. Jeżeli tak, to z tym może być różnie. W tej sytuacji najlepszą instrukcją zapewne jest instrukcja dołączona do laptopa. Wówczas nawet nie ma co się martwić o kwestię sterowników, bo one zapewne same się zainstalują.

Z doświadczenia z Vistą wiem, że Dell potrafi dodawać płytkę albo płytki do ponownej instalacji systemu (przypomniało mi się, gdy dotarłem do tematu z ostatniego linka, który podaję niżej). Instalacja wówczas polega na tym, że uruchamiamy komputer z płyty, klikamy Dalej, Dalej, Dalej. I tyle. Sterowniki są. Dodatkowe oprogramowanie od producenta, które niekażdemu jest potrzebne i które zwykle tylko spowalnia pracę systemu - również (polecam artykuł: Czemu Vista chodzi wolno?).

Dlatego ja zawsze instalowałem Windowsa 7 z płytki, pożyczonej np. od kolegi, z użyciem klucza spod laptopa (warto sobie spisać ten klucz i schować w bezpieczne miejsce, bo potrafi się zetrzeć w miarę użytkowania). Następnie instalowałem sterowniki, które znaleźć można na stronie producenta laptopa (ja miałem HP i Samsunga). A następnie aktywowałem system, z czym bywało, że występowały problemy i trzeba było zrobić to telefonicznie (LINK DO AKTUALNEGO NUMERU). Taki scenariusz polecam.

Być może pomocny okaże się poradnik:

http://support.dell.com/support/topics/ … =pl#Issue4

albo lektura:

http://precyl.pl/windows/2950339-window … oblem.html

Przepraszam, ale na tę chwilę, nie jestem w stanie więcej pomóc.

Pozdrawiam. :slight_smile:

Aktualizacja:

Być może się przyda:

Jak zainstalować Windows 7. Instruktaż krok po kroku

http://www.trochetechniki.pl/Jak-zainst … ,1050.html


(Piotrkijak) #5

Po mojemu te dwie płytki to recovery i aby zainstalować system od nowa musisz ustawić w biosie start z napędu i wtedy włożyć pierwszą płytę i potem jak będziesz czytać wszystkie komunikaty to sobie poradzisz.


(stranger 004) #6

Niby nic…a jednak - przed formatem proponuję podzielić dysk Tym programem na min.2 a nawet 3 partycje: c - ok. 40-50GB -reszta: wg. uznania :slight_smile: natomiast sam proces wgrywania jest bardzo intuicyjny :slight_smile: zresztą przedmówcy już o tym pisali… :slight_smile:


(adam9870) #7

Co do partycjonowania, to dla mnie wystarczający okazywał się zawsze mechanizm partycjonowania, który jest dostępny w trakcie instalacji. Chodzi o część “Przygotowywanie dysku” w artykule: http://www.trochetechniki.pl/Jak-zainst … ,1050.html