Jak sformatować twardziela z winXP?

(Bochenekmarcin) #1

Mam system plikow na dysku NTFS i windowsa xp, chce sformatowac caly dysk kompletnie aby nie bylo na nim zadnych danych, jak to zrobic? wiem ze z plyty windowsa xp mozna dysk sformatowac, ale ja nie chce jeszcze raz windowsa instalowac, zalezy mi tylko na calkowitym usunieciu danych. acha, czy programy dosowe takie jak Norton Commander moga chodzic bezpiecznie na NTFS? nie uszkodze dysku? a moze wlozyc dyskietke startowa win 98 i sformatowac dysk z dosu? co radzicie?

(Lukaszxp) #2

prawoklik na dysk -> formatuj

(Bochenekmarcin) #3

niestety to nie dziala poniewaz przeceiz na tym dysku zainstalowany jest system!!

(M a x) #4

musisz zrobic partycje inaczej systemowej nie sformatujesz no chyba ze reinstalacja XP

Ps mozesz stwożyc nowe konto czyste natomiast stare usunąc ale czy to ma sens

(Bochenekmarcin) #5

jesli inaczej nie sformatuje to jak usunac xp? musze to zrobic daltego ze dysk zwracam do serwisu i chce zeby nie bylo na nim danych zadnych, dlatego reinstalacja win xp z formatowaniem mnie nie interesuje :confused: chce sam format systemu zrobic.

(M a x) #6

musisz mieć (partition magik) masz tam obcje formatuj albo konwertuj do Fat i sformatuj w Dos-sie

(adam9870) #7

Skoro chcesz samego formata zrobić i nie wgrywać później systemu to bardzo łatwo :slight_smile: Tworzysz dystkietkę startową systemu, potem uruchamiasz z niej komputer i dajesz polecenie formatu. Jeżeli chcesz sformatować partycję C to wpisujesz polecenie:

*format c:*

i powinno być ok. Z resztą partycji też tak możesz zrobić. Jeżeli nie wiesz jak utworzyć dyskietkę startową to forumowa szukajka i hasło dyskietka startowa i życzę miłego szukania.

I co z tej opcji ?? Partycji na której am system którego aktualnie używa i tak chyba nie da się przy pomocy niego sformatować :? Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie z dyskietki startowej...

(lazikar) #8

Lub uruchom kompa z płyty Wuindows xp i usuń partycje. :slight_smile:

(Kosior6) #9

Porpstu zdjemij wszystkie partycje z menagera partycji na płytce XPka i po problemie :):slight_smile:

(sdar) #10

Daj spokój z takimi postami. Zbyt długo tu jetes aby tego nie wiedzieć

(Bochenekmarcin) #11

i gra gitara, zrobilem to magic partition 7.0 i nastapila autodestrukcja :stuck_out_tongue: program ten sformatowal po restarcie pod dosem partycje na ktorej byl zainstalowany. pozdro

(Dawidmo84) #12

Programy dosowe nie obsługują NTFS, jest NTFS Reader ale on tylko potrafi czytać, polecenie format C: uruchomione z dyskietki nie usunie ci Windows-a XP-ka na partycji NTFS, w zamian za to pozbędziesz się pierwszej twojej partycji sformatowanej na systemie FAT32. Znam ludzi którzy w ten sposób pozbyli się danych z D:.