Jak sformatować Widowsa 7


(Blackyellowtea) #1

Witam wszystkich !

Proszę się rozsiąść wygodnie w fotelach, zrobić łyczek napoju który zapewnie znajduje się gdzieś tam pod rączką i zacząć uważnie czytać :slight_smile:

No więc ... mój problem polega na tym że:

Chciałbym sformatować windowsa 7 ! Po co ? no cóż zaczyna mnie denerwować ten system itp itd bla bla bla ... więc dlatego chce zainstalować XP z SP3.

Wiec w tym celu wkładam płytkę z XP no i tu się pojawia wielkie HALO ! No więc mianowicie nie mogę sobie od tak zainstalować tego XP-ka, dlaczego ? Ponieważ aktualnie posiadam nowszą wersję windowsa ... Więc wkładam do napędu płytkę z W7 i ... nie zgadniecie ! POJAWIA SIĘ JEDNA MOŻLIWOŚĆ ... "INSTAL WINDOWS SEVEN" (przez ten napis będę mieć kiedyś koszmary...) tak więc klikam na jedyną możliwość, czekam parę minut, i muszę wam zdradzić tajemnicę że to czekanie jest nudne ... ale się w końcu doczekałem spytał mnie czy chce żeby poszukał aktualizacji w internecie czy też wole "bez" tak więc poprostu darowałem sobie to i stwierdziłem że mój dobry wujek google coś na ten temat będzie wiedział... jednak nie wiedział albo przynajmniej ja się nie doszukałem,

więc postanowiłem spytać go jak sformatować partycje w BIOSIE, no jakby niebyło to się dowiedziałem ... ale dowiedziałem się też że po takim formacie będę musiał zainwestować w nowy dysk ! :smiley: ... jak bym już jednego nie miał ! Tak więc, wiecie w czym stoję bądź na czym stoję (jak kto woli).

Więc drodzy koledzy i drogie koleżanki (i ukryci hakerzy) proszę was o poradę ... a najlepiej o rozwiązanie problemu za mnie :slight_smile:

Dziękuje z góry i z dołu za każdego posta

Biedny, schorowany i wciąż trzeźwy

Jaś


(Erufenrito) #2

Musisz XP'ka zainstalować z bootowalnej płyty - wchodzisz w ustawienia biosu - dajesz opcję uruchamiania na napęd DVD - bootujesz z płytki z PX'kiem i formatujesz dysk a potem instalujesz XP'a :wink:

A z dyskiem się nic nie stanie przecież jak go sformatujesz..


(Blackyellowtea) #3

No to niestety nic nie dało bootowanie niby jest ustawione i jak resetuję kompa to coś tam niby czyta no i nic nie wyczytał ... niestety

A tak btw formatowanie dysków nie psuje, owszem wyczyści je będą piękne świecić pustkami i pachnieć świeżością, ale podobno jeżeli dokonamy tego z poziomu biosa na nowszych już dyskach ... to możemy je już wykorzystywać w inny sposób np. jako podkładki pod piwo lub inny trunek :slight_smile:


(Krzysiekwyszynski) #4

pobierz gparted livecd 0.3.4-6 i wypal obraz na płytce w napend i enter


(Tomgroch) #5

A może zrób tak. Wystartuj z płytki instalacyjnej z XP, dalej trzeba wcisnąć jakiś klawisz , aby rozpoczęła się instalacja, no i leci ładowanie plików (trochę to trwa). Dalej na pierwszym ekranie po załadowaniu plików wciskasz ENTER. Na drugim klawisz F8 zatwierdza zgodę na licencje. Na trzecim ekranie aby zacząć instalować XP ciśniesz ESC. Czwarty ekran likwidujesz partycję z Windows 7 lub i inne. Wskazujesz partycję którą chcesz usunąć, wciskasz klawisz D następnie ENTER , i L. Po usunięciu partycji wybierasz puste miejsce i ciskasz C. Wpisujesz jaką ma mieć wielkość partycja lub zatwierdzasz to co jest i tu nie pamiętam, ale chyba ENTER , dalej wybierasz sposób formatowania. Szybki lub nie. I zaczyna się po formacie kopiowanie plików i czekanie na zainstalowanie XP. Życzę powodzenia :smiley:


(Blackyellowtea) #6

Kolego ades

omgkolego.jpg

Problem jest w tym że mam nowszą wersje windowsa :slight_smile:

I kolego Krzysiu

Bootowanie jest ustawione i mam windowsa XP z SP3 na płytce


(tores1977) #7

Coś kolega robi źle, najprawdopodobniej coś nie tak z płytą, usuwałem już dwa razy sewena z mojego kompa. Płytka do kompa restart "naciśnij dowolny klawisz..." i leci

Według mnie z twoja pytka jest nie botowalna ! Sprawdź na innym kompie czy zbotoje

A taki komunikat jak pokazałeś wyskoczy tylko gdy próbujesz zainstalować XP z poziomu Windows 7


(Blackyellowtea) #8

No i kolega ma chyba racje ... lecę to sprawdzić


(Tomgroch) #9

Ustaw w biosie boot-owanie z CD lub w trakcie uruchamiania kompa jak bios sprawdza pamięć, dyski i t.p. wciśnij F11, a może ESC. Ja teraz mam F11 ale w innym kompie wciskałem ESC i wybieram z jakiego napędy ma się uruchomić komputer. A! Jak napisał poprzednik z poziomu Windows 7 nie zainstalujesz XP.


(Krzysiekwyszynski) #10

tak jak napisał tores1977 prubujesz zainstalować xp z poziomu windows seven i wyskakuje ci ten komunikat ale niewiadomo czy masz bootowalną płytke pewnie masz więc mniejsza z tym najlepiej wrzucić w napęd gparted i zformatować dysk poniewarz czasami się tak zdarza że z płytki windowsa xp nieda się sformatować nowszego windowsa nawet gdy się go bootuje dlatego urzywam gparted


(tores1977) #11

Wkładasz płytę z XP do napędu, restartujesz komputer i postępujesz według instrukcji na monitorze. Powinien Ci się pojawić komunikat: Aby uruchomić komputer z napędu CD naciśnij dowolny klawisz... naciskasz klawisz i do roboty

Jeśli taki komunikat Ci się nie pojawi znaczy to że musisz ustawić bootowanie z CD w biosie


(system) #12

byle jaki linux i z pod niego usuwasz wszystkie partycje lub partycję c zapisujesz ustawienia i potem zamiast instalować linuxa restartujesz komputer i po problemie następnie wkładasz xp i WIŚTA WIO :stuck_out_tongue: