Jak się instaluje programy linuksowe ze źródeł - opiszcie

(fastman92) #1

Już trudze się kilka miesięcy, szukam w google. W google naprawde tego dużo, ale choć znam definicje na pamięć, wykonać instalacji nie umię. Proszę o nie podawanie mi linków, lecz o wytłumaczenie mi krok po kroku ja się instaluje programy ze źródeł na Linuksie. Może coś zrozumie (wątpie) :smiley:

(mati75) #2

jaka dystrubucja?

(fastman92) #3

Linux OpenSUSE, jednak to (chyba) jest nie ważne skoro trzeba instalować ze źródeł przez konsole. A pakiety RPM to dopiero są super. Po pięciu minutach potrafiłem je instalować :o

(mati75) #4

zobacz ten temat.

(Soren) #5

W plikach README dołączonych do źródel w 99% jest opisany proces kompilacji oraz instalacji więc nie pisz że kilka miesięcy odpowiedzi szukałes

(Sawyer47) #6

Proces kompilacji powinien być opisany z pliku README wraz ze źródłami. Najczęściej używany jest program make.

(fastman92) #7

Sprawdze to.

(Kynski) #8

mati75 , w większości dystrybucji, a przynajmniej w tych, które testowałem proces kompilacji przebiega w ten sam sposób.

Najczęściej przebiega to przez wydanie 3, 4 poleceń:

cd /katalog/ze/zrodlami

./configure

make

make install

W plikach README masz zależności programu potrzebne do kompilacji.

(mati75) #9

Oxygen , mało kiedy komplikuje, najczęściej instaluje z paczek.

(Kynski) #10

mati75 , zgadzam się. Istnieją także dystrybucję typowo ‘kompilowalne’, tj. Gentoo i Gnetoo-podobne(np. Sabayon).

(matiit) #11

I ciekawa:

Sourcemage

Polecam poczytac o niej.

(nintyfan) #12

Wchodzisz do folderu ze źródłami.

./configure --prefix="/ścieżka/instalacji/" --inne --opcje

make depend ; make && sudo make install

albo:

cmake

cd folder_ze_zrodlami

make && sudo make install

Z tą ostatnią metodą to nie spotkałem się zbyt często i nie znam jej za bardzo. Myślę jednak, że CMake w przyszłości może zyskać dość dużą popularność.

(Soren) #13

proces kompilacji(poza gentoo) nie zależy od samej dystrybucji tylko od od tego co masz zamiar skompilować. Różne programy inaczej się kompiluje (warto zatem czytać README) :slight_smile:

(Kynski) #14

Plichu , racja.

(matiit) #15

co do cmake

To prawie tak jak podał nintyfan

cmake . # tu moge być oczywiście dodane opcje, które będą uwzględnione później w Makefile

make 

make install