Jak się pozbyć niechcianego dysku?

Posiadam płytkę z XP. Sama nigdy nie instalowałam systemu. Obraz już się ściąga :slight_smile:

Hej,

Gdy obraz się ściągnie, należy wypalić go na płytce CD, bo z niej będziemy uruchamiać komputer. Najlepiej płytkę wypalić przy pomocy programu ImgBurn - program instalujesz, uruchamiasz i w oknie wybierasz Write image file to disc. W Source klikasz na folder i wskazujesz ściągnięty obraz, a następnie uruchamiasz nagrywanie. :slight_smile:

Przed całą procedurą należy w Window’sie zrobić jeszcze kilka rzeczy. Przede wszystkim należy:

:arrow: skopiować na inną partycję ważne dane - czasami bowiem na przykład brak prądu może spowodować przerwanie procesu oraz utratę danych,

:arrow: nieco posprzątać - pomocny będzie program CCleaner - instalujesz, uruchamiasz, klikasz Analiza, a po jej zakończeniu Uruchom Cleaner’a,

:arrow: zdefragmentować partycję D - można to zrobić przy pomocy narzędzia wbudowanego w Windows (wybierasz partycję D -> Właściwości -> Narzędzia -> Defragmentacja) bądź przy pomocy na przykład Defraggler’a.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Ja polecam do defragmentacji auslogics defrag

Dimatheus zadania wykonane, poproszę o dalsze instrukcje :wink:

Hej,

No to zaczynamy - z drobnym opóźnieniem, bo weekend spędzałem z dala od komputera… :slight_smile:

Uruchamiamy komputer z płytki G-Parted - w poniższych screen’ach przedstawiam to na przykładzie wersji 0.4.5.2.

:arrow: W BIOS’ie ustawiany w sekwencji bootowania napęd optyczny jako pierwszy lub też w czasie uruchamiania komputera wybieramy klawisz funkcyjny F10 lub F12, wybieramy napęd i zatwierdzamy bootowanie z płytki CD,

:arrow: wybieramy z menu opcję GParted Live (Default settings),

36728302573898691494_thumb.jpg

:arrow: w czasie uruchamiania kolejno zatwierdzamy wybory domyślne enterem: konfiguracja klawiatury, język oraz ustawienia programu,

:arrow: Uruchamia się program z poniższym menu,

86959896748751210278_thumb.jpg

:arrow: zaznaczamy pierwszą partycję i usuwamy ją korzystając z przycisku Delete (przycisk i partycja zaznaczona na czerwono),

13248679815541973862_thumb.jpg

:arrow: zaznaczamy partycję systemową - tą na której jest system - i z menu kontekstowo wybieramy polecenie Resize/Move,

78739375799256765275_thumb.jpg

:arrow: przeciągamy suwak maksymalnie na lewo i potwierdzamy zmianę przyciskiem Resize/Move,

09904227991262521284_thumb.jpg

:arrow: na koniec akceptujemy zmiany klikając Apply oraz potwierdzając ostrzeżenie klikając ponownie Apply,

14793207594059345200_thumb.jpg

:arrow: czekamy na zakończenie procesu, który może potrwać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Po zakończeniu tej operacji na dysku ustawione będą dwie, zamiast trzech partycji.

Kolejna rzecz, to nakładka na system operacyjny. Teraz uruchamiamy - podobnie jak poprzednio komputer z płytki - tym razem jednak z płyty zawierającej system operacyjny.

:arrow: klikamy dowolny klawisz, by uruchomić start z płyty CD i czekamy na załadowanie się plików,

62002129118610436545_thumb.jpg

:arrow: wybieramy opcję instalacji systemu naciskając Enter,

88681247757081894118_thumb.jpg

:arrow: zatwierdzamy licencję przyciskiem F8,

:arrow: po wyświetleniu się listy zainstalowanych systemów zaznaczamy opcję naprawy - klawisz R

51840105089158526631_thumb.jpg

:arrow: po przekopiowaniu plików komputer uruchomi się ponownie. Po tym uruchomieniu nie naciskamy już dowolnego klawisza, gdy pojawi się aplet o tym, czy uruchomić komputer z płyty CD,

:arrow: w poszczególnych krokach instalacji postępujemy zgodnie z instrukcjami: definiujemy czas, podajemy klucz systemu oraz - ewentualnie - ustawienia sieci i nazwę grupy roboczej,

:arrow: po kolejnym uruchomieniu konfigurujemy system klikając kolejno przycisk: Dalej - wybieramy opcję ochrony komputera - Dalej - zaznaczamy opcję rejestracji - Dalej - Zakończ.

Po zakończeniu procesu system powinien być sprawny i gotowy do działania. :slight_smile:

Może okazać się, że literka partycji systemowej zostanie przemianowana na C. Jeśli się tak stanie, niektóre aplikacje mogą nie działać poprawnie i konieczna będzie zmiana przyporządkowanej literki - ale o tym dopiero, gdy faktycznie będzie to potrzebne. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Bardzo jasno opisane, dzięki.

Czy rozumiem dobrze, że przy takiej instalacji nie stracę zainstalowanych programów?

Hej,

Nie, gdyż nie formatuje się partycji systemowej, a robi na nią nakładkę. Przez to układ oraz dane na partycji nie są tracone. Oczywiście ważne jest, by i tak zrobić kopię zapasową najważniejszych rzeczy z tej partycji, bo na przykład brak prądu w czasie partycjonowania przy pomocy G-Parted może spowodować utratę wszystkich danych z partycji.

W kroku po wyświetleniu się listy zainstalowanych systemów zaznaczamy opcję naprawy - klawisz R można też zamiast klawisza R wybrać Esc , czyli nie naprawiać systemu, a zainstalować go ponownie. Wtedy w kolejnym kroku wybieramy partycję, na której zainstalowany jest system, ale nie formatujemy jej, a zaznaczamy, by układ partycji pozostał bez zmian. Kolejne kroki jak w poprzednim poście. :slight_smile:

Może się jeszcze okazać, że niektóre programy nie będą działać, jeśli literka partycji zmieni się z D na C. Jeśli tak będzie, po prostu zmienimy literkę partycji systemowej - ale tak jak pisałem, zajmiemy się tym, gdy problem wystąpi.

Pozdrawiam,

Dimatheus

No i zaczęły się schody :frowning:

Menu główne Gparted uruchamia się prawidłowo, po wybraniu opcji Default settings pojawiło się (może nie wszystko złapałam aparatem):

sdc15547.th.jpg sdc15548y.th.jpg sdc15549.th.jpg

I potem już tylko te literki cały czas lecą:

sdc15550.th.jpg

Hej,

Przede wszystkim odłącz urządzenia podłączone przez USB - na pewno drukarkę Lexmark’a. Uruchom program jeszcze raz.

:arrow: Czy słychać, by płyta była jakoś dziwnie czytana?? Czy nie jest porysowana?? Jaką prędkością ją wypalałaś??

:arrow: Jaką posiadasz w komputerze kartę graficzną??

Pozdrawiam,

Dimatheus

Płytka chodzi cicho, jest nowa i nieporysowana. Nie zmieniałam prędkości zapisu i nagrało się: AWS(MAX). Za szybko?

Karta graficzna: VIA/SG3 Unichrome IGP.

Jutro rano spróbuję odłączyć wszystko od USB i spróbuję jeszcze raz.

Wiesz co lepiej nagrywać zawsze na mniejszej prędkości mniejsze prawdopodobieństwo że z płytą wszystko będzie ok

ja zawsze tak robię bo jak nie raz nagrywałem na największych to płyty uszkadzało …

Hej,

Coś w tym jest - wolniej nagrywana płyta jest nieco głębiej wypalana, więc i łatwiejsza do odczytu. Tyle że tyczy się to przede wszystkim płytek do urządzeń audio; sama zaś płyta uruchomiona w napędzie, który ją wypalał powinna działać bez zarzutu. Ale dla pewności wypal ją z minimalną dostępną prędkością - tak 12x lub 16x.

Zintegrowana karta nie powinna stwarzać problemów - raczej… :expressionless:

Daj znać, czy coś się w sprawie ruszyło. Jeśli nie, będziemy poszukiwać innych narzędzi do przeprowadzenia scalania.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Hej.

Wypaliłam płytkę z prędkością x12, wyłączyłam wszystko z USB i poszło (nie wiem co było przyczyną ale ważne, że zadziałało).

Wszystko szło gładko do momentu zmiany pojemności dysku suwakiem, zmieniały się tylko obie wartości Free space… a New space pozostawała bez zmian. Zmieniłam jej wartość strzałeczką do maximum a obie Free space… miały wartość “0”.

Gdy się wszystko pięknie zrobiło, włożyłam płytkę z Windowsem i zaczęły się następne schody.

Po zatwierdzeniu licencji poprzez F8 wyświetliła się lista partycji ale nie było na niej wspomnianej opcji naprawy poprzez R tylko:

1)Aby zainstalować Windows XP na wybranej partycji naciśnij ENTER,

2)Aby utworzyć partycję w obszarze nie podzielonym na partycje naciśnij C,

3)Aby usunąć wybraną partycję naciśnij D.

Zaznaczyłam z listy pierwszą partycję (drugą była DATA) i kliknęłam ENTER. Potem: Instalator zainstaluje system Windows XP na partycji C i do wybory było:

1)formatuj partycję stosując system plików NTFS

2)formatuj…

3)formatuj…

4)formatuj…

5)pozostaw bieżący system plików nienaruszony …i to też zaznaczyłam i kliknęłam ENTER.

Potem wyskoczyło ostrzeżenie, że Windows już istnieje i może zawierać instalację systemu, kontynuowanie operacji oznacza zastąpienie istniejącej instalacji. Wybrałam: Aby użyć wybranego folderu i usunąć istniejącą w nim instalację systemu Windows (nacisnęłam L).

Potem było sprawdzanie dysków i kopiowanie plików.

A potem info:

Komputer ponownie się uruchomi (jeśli w stacji dysków jest płytka to wyjmij ją).

Jeśli jej nie wyjęłam a komputer się ponownie uruchomił, pojawił się czarny ekran, napis Boot from CD, dowolny klawisz spowoduje rozruch z dysku… i migający kursor i tak cały czas wisi, nic się nie uruchamia.

Jeśli przed wyłączeniem komputera wyjmę tą płytkę jak jest napisane w instrukcji, po uruchomieniu widnieje napis: Boot from CD i także dalej to tak wisi bez zmian.

Próbowałam wyłączyć start systemu z płytki, zostawiłam tylko na 1 miejscu Hard drive a reszta Disable ale wtedy miga tylko ten kursor i system się nie uruchamia.

Hej,

Prawdopodobnie dodatkowe urządzenia podłączone poprzez USB…

A usunęłaś najpierw pierwszą partycję?? Później klikając na drugą należy zmienić jej rozmiar. Wygląda na to, że w tym momencie zrobiłaś coś nie tak…

To ile w końcu było partycji: jedna czy dwie?? Czy był obszar nie podzielony na partycję?? Jeśli tak, to o jakiej wielkości?? I na którym dysku zaznaczyłaś, by instalował system??

Skąd taki komunikat?? W czasie instalacji potrzebna jest płytka!!

Wykonaj kroki z nakładką systemu jeszcze raz - czyli wkładasz płytkę z Win XP, bootujesz z niej komputer i robisz ponowną instalację - pamiętaj, by wykonać ją na partycji, na której był zainstalowany system.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Tak, usunęłam pierwszą partycję i tylko tą czyli mój nieszczęsny Backup ©.

Zostały dwie, dysk lokalny i DATA i jakaś malutka 10MB ale ona już była wcześniej. Wydaje mi się, że w GParted poszło wszystko OK.

Nie mam pojęcia skąd taki komunikat przy instalacji Windowsa o wyjęciu płytki, po prostu się pokazał. Robiłam to kilka razy z wyjmowaniem płytki i bez. Tak jak mówiłam wyskakuje napis dowolny klawisz spowoduje rozruch z dysku i na tym koniec. Kursor mruga i nic się nie uruchamia.

W czasie instalacji Windowsa na liście były 2 partycje, C (30GB)i D (45GB) oraz jakaś mała 10MB. Czyli wszystko się zgadzało bo przedtem partycja miała 22GB plus 8GB z BACKUPA, więc OK.

I wydaje mi się, że w czasie instalacji wszystko idzie OK, nie ma tam zbyt skomplikowanych rzeczy.

Dlaczego u mnie nie było opcji naprawy po zatwierdzeniu licencji tak jak pisałeś?

Na samym początku jest taki wybór o naprawie za pomocą konsoli odzyskiwania i wtedy trzeba nacisnąć R ale wydaje mi się, ze mój nieszczęsny Backup z tej opcji właśnie pochodzi.

Hej,

Faktycznie wygląda na to, że wszystko w programie G-Parted zostało wykonane poprawnie. :slight_smile:

Właśnie nie mam pojęcia, skąd taka zmiana…

Mało prawdopodobne. :slight_smile: Konsola odzyskiwania przełącza instalację w specjalny tryb, w którym można przy pomocy komend naprawić system.

Aczkolwiek olśniło mnie coś - mam nadzieję, że to to. Uruchom ponownie komputer z płytki G-Parted. Gdy program będzie uruchomiony kliknij na pierwszą z partycji -tą systemową 30 GB - prawym przyciskiem myszy i wybierz Manage Flags. Następnie zaznacz tickiem opcję boot. Po chwili przy partycji powinna pojawić się informacja boot w kolumnie flaga, jak na poniższych screen’ach.

20632135066623839262_thumb.jpg

47357256302243539233_thumb.jpg

Pozdrawiam,

Dimatheus

Po włączeniu Gparted boot już było w kolumnie flaga.

Zrobiłam jeszcze jedno podejście i niestety dalej się zawieszało w tym samym momencie. Wkurzyłam się i zainstalowałam Windowsa wraz z formatem na partycji C i wszystko śmiga. Trochę mi szkoda było programów, ale co tam…chociaż jakiś porządek będzie i mniej śmieci :wink:

Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc.

Duże piwko się należy :slight_smile:

Pozdrawiam.

Hej,

Może więc problem powodowała ta 10 MB partycja, o której pisałaś. Oczywiście teraz to już bez znaczenia, bo po formacie wszystko działa tak, jak powinno. :slight_smile: Aczkolwiek brawo za zdecydowane podejście do problemu. :slight_smile:

Nie ma za co i… polecam się na przyszłość. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus