Jak się przerzucić na inny system?

Siemka.

Sprzedałem kompa z podpisu , jak narazie pracuję na laptopie wujaszka z Niemiec , on ma oryginalny Windows XP. Ale już wiem że na gwiazdkę dostanę komputer , którego sam składałem na necie , dałem mamie projekt , a mama tylko go zrealizowała. Jednak od początku nie było mowy o systemie i rodzice powiedzieli że nie będzie. Tak więc zostaje mi jakiś Linux bo pirata Windowsa nie chcem - za dużo akcji policyjnych na terenie mojego miasta.

Dlatego prosze - o jakąś strone z DOKŁADNYM , POLSKIM I RZECZOWYM opisem darmowych systemów operacyjnych itp.

Proszę jeszcze o rade - 6 lat pracuje na Windowsie (od tylu mam styczność z komputerem =) ) , czy Linux to ogromna różnica? Czy na linuksie chodzą normalnie wszystkie gry , programy , czcionki itp. ? I jaki linux wybrać (dużo gram , siedze na necie , lubie majstrować na kompie (czyt. lubie się bawić w grafike , muze , po prostu korzystać z możliwości komputera i programów). Dużo gram Online.

http://www.asseq.pl

W stosunku do czego?

Wszystkie, które są dla niego przeznaczone. Windowsowe same z siebie nie chodzą.

Większość przeznaczonych dla Linuksa chodzi idealnie.

Czcionki nie chodzą, tylko mają się wyświetlać. Jak je zainstalujesz, to będą to robić.

Zajrzyj do działu Linux i przejrzyj przyklejone tematy.

W stosunku do Windowsa… Czy ciężko byłoby mi się przeżucić bo boję się , że to będzie całkowicie inaczej. Że będą problemy , nie będą chodzić gry , net będzie zamulał , będzie problem ze sprzętem , sterownikami , i boje się że nikt nie będzie potrafił mi pomóc w razie problemów =/

Są gry na Linuxa, ale nie uruchomisz wszystkich, w które można grać na Windowsie.

Pomoc znajdziesz na wszelkiej maści forach internetowych, np. dobreprogramy lub polskich forach poszczególnych dytrybucji.

No to w takim razie to jest ogromna róznica.

Raczej lekko nie będzie.

Oj, będzie.

Jeżeli umiesz korzystać z Google, to nie będzie ich tak dużo.

Ano, raczej nie będą

A to niby dlaczego?

To występuje bardzo rzadko.

Jak będziesz umiejętnie opisywał problemy, to zawsze ktośsieznajdzie do pomocy. Pozatym, rozwiązania na większośc problemów można znaleźć w necie.

http://www.jakilinux.org/

jest tutaj fajna ankieta która pomorze ci dobrać odpowiednią dla siebie dystrybucje, ja polecam Ubuntu, zwłaszcza że jest na tym forum poradnik co gdzie i jak. Ja preferuję środowisko graficzne Gnome bo jest bardziej przejrzyste (niestety bardzo się różni od windowsa). Ostatnio grupka fanatyków nieco go przerobiła i dodała przydatne programy. a tu link http://www.dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=5631 :twisted:

Kilka rzeczowych uwag:

KDE w Linuksie to podobne do Windowsa środowisko graficzne. Po prostu podczas instalacji zaznaczasz, że domyślnym środowiskiem graficznym ma być KDE. Naprawdę, po kilku dniach będziesz juś w nim śmigać. Obsługa b. podobna do Windows

Linux jest INNYM systemem operacyjnym i nie działają na nim programy Windowsowe.

Są pewne emulatory (np. wine) które umożliwiają pracę większości softu pod Win, ale tu znowu kwestia praw autorskich (mówię o sytuacji korzystania z komercyjnego oprogramowania np. MS Office)

Gry na Windowsa w większości NIE działają na linuksie. Ale producenci wypuszczają czasem też wersje na Linuxa.

No i na koniec:

WinXP Home OEM to koszt nie taki wielki - ok. 300 zł :slight_smile: