Jak się zakłada stronę internetową?


(stanek.94) #1

Witam. Umiem bdb html, css i js i kiedyś pisałem sobie stronki www ale nie wrzucałem ich na żaden serwer. Teraz pomyślałem sobie ze zrobię sobie strone-wizytówkę. Z napisaniem nie ma problemu ale nie wiem jak ją umieścić w internecie. Zupełnie nie wiem o co chodzi z tymi domenami(czytałem w wikipedii ale nie rozumiem :frowning: ) i aliasami :frowning: Mógłby mi ktoś wytłumaczyć? I czy jeśli ma być na stronce wiele podstron to każdą oddzielnie trzeba wrzucać na serwer? Czy jak?


(Progwebs) #2

czytaj,pełno jest tego w google,poszukaj darmowych serwerow wzuc plik np index.html juz wczesniej wykonany przez ciebie.czytaj to http://szablonownia.atcsites.com/warsztat/porady/001.htm


(stanek.94) #3

słabo to wytłumaczone...


(flaszer) #4

Robisz stronę internetową. Następnie zakładasz konto w jakimś systemie hostingowym. Uzyskujesz dane potrzebne do połączenia się z serwerem FTP, na który się logujesz i wrzucasz wcześniej przygotowaną stronę. Hosting umożliwia Ci dostanie się na Twoją witrynę z jakiegoś adresu np. www.superhosting.pl/stanek. Chcąc zmienić ten adres, możesz zastosować alias lub domenę. Darmowych aliasów jest od groma, większość przykleja niestety głupawe reklamy do Twojej strony. Alias umożliwia zastosowanie łatwiejszego/krótszego adresu spośród puli dostępnych nazw np. www.mojastrona.alias.pl.


(floyd) #5

Bo to jest bardziej reklama niż poradnik dla początkujących.

Może załóż tutaj.

http://republika.onet.pl/oferta.html

Zarejestruj się i wybierz darmowe konto: RepublikaSTART


(pamix) #6

http://www.kurshtml.boo.pl/html/dalej.html

Tutaj to jest prosto opisane

Miłej lektury :smiley:


(stanek.94) #7

całkiem nieźle opisane. A czy można postawić serwer na swoim kompie? Taki z html i ftp? Bo akurat mam taki stary sprzęt z debianem. Wtedy żeby wejść na taką stronę to ten komp musiałby być włączony, tak? A może da się zrobić tak na routerze zamiast na kompie... bo by było oszczędniej..


(roobal) #8

Jeśli router posiada wbudowany FTP i możliwość instalacji serwera WWW to tak, można ale nie polecam - zmniejszasz bezpieczeństwo sieci LAN. Postaw na Debianie jakiś serwer WWW, najpopularniejszy jest Apache2 lub coś odchudzonego - Lighttpd, jest jeszcze Nginx i być może jeszcze jakieś inne. Co do ftp to polecam ProFTPd. Serwer postaw najlepiej w strefie zdemilitaryzowanej (DMZ), jeśli twój router to umożliwia, aby odseparować serwer od sieci LAN. Pamiętaj jeszcze tylko o zabezpieczeniu serwera - konfiguracja firewalla, SELinux itp.

Pozdrawiam!


(stanek.94) #9

co do routera to nie wiem, mam linksysa wrt54gc


(roobal) #10

Twój router posiada możliwość postawienia serwera w DMZ, cała reszta to tylko odpowiedni zabezpieczenie serwera przed włamaniami aby nie skończyło się to tak wlamanie-serwer-debianem-lennym-zrobic-t404497.html :wink:

Pozdrawiam!


(stanek.94) #11

czyli na tym routerze nie postawie serwera tylko bd musiał na jakimś kompie?


(roobal) #12

Dokładnie tak.

Pozdrawiam!


(Progwebs) #13

pewnie,bo sie czytac nie che,najlepiej to wszytko tobie namalować.


(roobal) #14

Domena to adres twojej strony, pod domeną najczęściej kryje się adres IP serwera. Alias tak w skrócie jest zamiennikiem innego adresu, najczęściej długiego adresu, np. masz adres http://domena.cos.tam.pl/~/uzytkownik/index.html i kryjesz go pod aliasem, np. http://jakas.strona.pl.

Pozdrawiam!