Jak skasować jeden z windowsów?


(Malinqaa) #1

Witam

Wczoraj zainstalowałam Windows 7 na dysk E. Jednak teraz w systemie mam 2 Windowsy i chciałabym skasować XP z partycji C.

Próbowałam sformatować dysk C poprzez Mój Komputer ale pojawia się od razu komunikat że nie jest w stanie dokończyć formatowania.

Są jakieś inne sposoby na skasowanie tego Windowsa bez konieczności formatowania ? (albo i z formatowaniem). Ważne żeby się pozbyć tego XP ;D

Wiem że w googlach można znaleźć odpowiedź jednak nie do końca pasują one do mojego problemu :slight_smile:


(B.Andy) #2

Rozumiem, że formatowałeś spod Siódemki? Jeśli tak, to może spróbuj ściągnąć i nagrać na płytę/pendrive jakiegoś linuxa (http://www.ubuntu.com/download) i wtedy sformatować partycję z Windowsem (należy zauważyć, że nazywanie partycji literami to wymysł tylko Microsoftu, na Linuxie należy spojrzeć na wielkość partycji, ew. kolejność partycji)


(Atronics) #3

Jeśli nic nie masz na dysku i tylko systemy to możesz zrobić tak

program

http://www.dobreprogramy.pl/GParted,Pro … 13209.html


(system) #4

Włóż płytkę z Win7 do stacji, jakbyś instalował system. A przy wyborze partycji zrób formata z niepotrzebnego dysku.

I wyjdź z instalatora.


(Azi) #5

Prawdopodobnie masz tam sekcję “rozruchową’”, jak sformatujesz partycję “C” to siódemki już nie uruchomisz…


(reos) #6

Dzisiaj zainstaluj Windows 7 na “C” i po problemie, wcześniej w instalatorze usuń partycję "E"z wczorajszym Windowsem 7. Przeważnie system Windows powinien być na partycji “C”


(floyd) #7

Może warto by było wspomnieć, że w tym przypadku dyskiem systemowym czyli takim na którym zapisane są wszystkie informacje o zainstalowanych systemach oraz pliki startowe tych systemów jest dysk(partycja) c:

Wynika z tego, że jeżeli sformatujemy dysk c to nie uruchomi się windows7 znajdujący się na dysku E bo jego pliki startowe były na dysku C. Można wszakże próbować naprawy windows7 z jego płyty instalacyjnej, ale i tak pliki startowe zostaną zapisane na dysku C i przy wszelkich manipulacjach z dyskiem C jak formatowanie czy instalacja innego systemu problem będzie się powtarzał. W związku z powyższym, to po sformatowaniu dysku C zainstalował bym ponownie windows7 na tym dysku C (jeżeli to miał by być dla mnie system główny), a pozostałe partycje sformatował i ewentualnie instalował na nich np. inne systemu z możliwością ich usuwania bez ruszania systemu głównego czyli windows7.


(Malinqaa) #8

W takim wypadku sformatuje dysk C i zainstaluje na nim Windows 7. Sformatuje też dysk E aby pozostał pusty (bez Windowsa) ale nie chciała bym przy tym utracić danych znajdujących się na D.


(reos) #9

W skrócie:

System XP- partycja “C”,

Dane - partycja “D”,

System Win7- partycja “E”

W takim wypadku sformatuje dysk C i zainstaluje na nim Windows 7. Sformatuje też dysk E aby pozostał pusty (bez Windowsa) ale nie chciała bym przy tym utracić danych znajdujących się na D.

Partycja “D” z danymi pozostanie nienaruszona.