Jak skasować ubuntu posiadając Windowsa

Witam.

To tak szukałem w u wujka google i nic konkretnego nie powiedział. Na dobreprogramy tak samo.

Chcę zainstalować Ubuntu, ale jakby mi się znudził etc. chciałbym go skasować jego partycje i gruba. Obiło mi się o uszy, że z konsoli odzyskiwania. Ale ja nie mam płytki windowsa bo tata gdzieś dał, a będzie puszczał wonty po co zainstalowałem linuxa :smiley:

Czy istnieje skasowanie ubuntu, wraz z grubem. Tak by ładował się bootloader? Bez płytki widnowsowej?

Z Windowsa nie sformatujesz partycji Linuxowej, musisz użyć narzędzia GParted (chyba tak to się nazywało).

A z zarządzania dyskami? :wink: Może nie sformatujesz, ale możesz usunąć i w jej miejsce zrobić nową.

Z poziomu Windowsa nic nie zrobi, ponieważ Windows nie widzi dysków sformatowanych w systemach plików Linuxa.

Hah Gparted to ja wiem ale jak tak skasuje to się chyba bootloader nie załaduje wiecie o co chodzi system nie wystartuje bo to jest zbyt proste.

Ja gdy kiedyś miałem Ubuntu 7.04 chciałem zainstalować Windowsa, lecz nie wykrywał on dysków, które mógłby sformatować, więc skorzystałem z czegoś, co było wbudowane w Ubuntu i nie miałem żadnych problemów.

Nie bardzo rozumiem, chcesz usunac czy zainstalowac z mozliwoscia usuniecia ?

Jesli chodzi o instalacje to mozesz zainstalowac pod windowsem - wsadz plyte i daj “Instalacja wewnatrz windows” - zainstaluje sie Wubi i po wpisaniu hasla mozesz zainstalowac Ubuntu bez zmian na dysku (jedna partycja Ubuntu to jeden plik w folderze x:\ubuntu\disks)

GRUBa można zainstalować na najzwyklejszej dyskietce, w razie braku napędu dyskietek można również “zainstalować” GRUBa na CD, gdzieś czytałem nawet o tym jakiś artykuł. Jeśli zanjdę podzrzucę odsyłacz :slight_smile:

Pozdrawiam!

eh najprosciej to z plytki odpalasz konsole i robisz fixmbr…

poczytaj http://support.microsoft.com/kb/291980/pl

“Chcę zainstalować Ubuntu, ale jakby mi się znudził etc. chciałbym go skasować jego partycje i gruba.”

Z tego wynika ze chcesz go zainstalować

“bosche ja wiem jak się go instaluje…”

Nie wzywaj nadaremno :stuck_out_tongue:

Zeby uruchomic/zainstalowac konsole odzyskiwania musisz posiadac plytke z Win-em.

Instalacja Gruba na dyskietce to dobry pomysł ale graficzny instalator Ubuntu chyba tego nie umozliwia.

Kolega się pytał jak usunąć Ubuntu bez posiadania płytki z windows. Te posty chyba czytaliście przelotem tak samo chyba regulamin tego forum :wink:

Jak najbardziej umożliwia, na samym końcu przed rozpoczęciem właściwej instalacji pojawia się okienko z informacjami na temat konfiguracji jakiej się dokonało, tj.: podział dysku, jaki wybrało się system plików i gdzie zostanie zainstalowany GRUB standardowo instaluje się w MBR na hd0 , żeby zainstalować na dyskietce zmieniamy na fd0. To przy okazji instrukcja dla kolegi, który założył wątek, jak znajdę jak to zrobić na CD dam znać :slight_smile:

Pozdrawiam!

Widzieć, nie widzi, ale wie, że coś tam jest,sam nie wie co, ale potrafi to usunąć :slight_smile:

Najłatwiej by ci było właśnie z pomocą płytki instalacyjnej. Ale skoro jej nie masz, to pomocny ci będzie GParted, System Rescue CD.

Co do tych, co twierdzą, że Windows nie widzi partycji, od jakiegoś czasu w necie są sterowniki specjalne do odczytu partycji sformatowanych pod ext2jfs :]