Jak skonfigurować serwer FTP/www

(Haker1999) #1

Witam, borykam się z następująym problemem.

Posiadam łacze internetowe dsl z zewnetrzynym adresem IP 193.58.50.50 ( podaje przykładowy ) + router ustawiony na dynamic DHCP

Posiadam także strone www ( nie zamieszczoną nigdzie ).

Chciałbym postawić moja stronke www na moim własnym serweerze ( komputer stacjonarny w domu ) oraz serwer ftp. W skrócie na tym serwerze ma działac strona www podpięta pod jakąs tam domene z odnosnikiem do ftp-a który także bedzie wykorzystywał przestrzeń dyskowa na tej samej maszynie.

Za bardzo nie wiem jak mam sie do tego zabrać. Czy serwer 2008 czy ubintu ? Jakie ustawienia na routerze trzeba by wykonać żeby nic nie blokował ?

(Kpc21) #2

Wystarczy ci do tego dowolny współczesny Windows, nie musi być edycja serwerowa. Czy Windows czy Linux - to już zależy, co wolisz. Jeśli to nie ma być jednocześnie komputer do normalnego, codziennego użytku, sam stawiałbym Linuksa (np. Debian stabilny) i nie instalowałbym wcale X-serwera i środowiska graficznego.

Jeśli na serwerze będziesz tylko udostępniać pliki, to FTP ci niepotrzebne, wystarczy sam serwer HTTP. FTP przydaje się jeśli chcesz wrzucać pliki zdalnie na serwer.

Co do routera, najprościej aktywować funkcję DMZ, choć możesz też przekierować odpowiednie porty.

(Semtex) #3

Witaj, popraw proszę tytuł tematu tak aby wstępnie informował o problemie, użyj przycisku EDYTUJ , który znajdziesz w prawym dolnym rogu Swojego posta-> następnie skorzystaj z opcji Użyj pełnego edytora. Dziękuję za uwagę.

Tip: Unikaj słów: "problem", "help", "pomocy" i.t.p. Tego typu słowa nie spowodują szybszej reakcji a mogą odnieść odwrotny skutek od oczekiwanego, tytuł tematu ma być skróconym opisem Twojego posta- powodzenia.

(Haker1999) #4

Rozumiem że w routerze w DMZ ustawiam IP zewnetrzne przyznane od usługodawcy.

Jesli chodzi o system to debian ok, natomiast operacje jakie będe robił na tym serwerze to zmiana pliku index.html w katalogu gdzie znajdowac się bedzie strona ( będe to robił także zdalnie ) oraz zapisywanie, modyfikowanie oraz usuwanie plików na ftp.

Jesli chodzi o debiana jestem zielony, nie wiem co trzeba by instalować ( domyślam się ze serwer ftp i www podczas pierwzej instalacji ) i jak to potem konfigurować.

Stroan bedzie podpięta pod domene wykupioną na obcym serwerze, rozumiem,. że na obcym serwerze przy wykupieniu domeny będe musiał podać idres IP mojego serwera ?

(Astraltrooper) #5

A więc tak temat jest dość złożony więc po kolei.

• W DMZ wpisujesz adres IP swojego lokalnego komputera.

• oprócz DMZ ważne jest także czy masz stały adres IP czy dynamiczny. Jeśli dynamiczny to potrzebujesz jeszcze usługi DDNS. Co to jest możesz przeczytać chociażby na wikipedi choć są oczywiście lepsze artykuły...

• Jeśli chodzi o to czy linux czy windows to ja jednak stawiałbym na linuxa zwłaszcza jeśli to nie będzie komputer używany do codziennego użytku.

Kolega polecił debiana i myślę że jest to dobry pomysł ale dla osoby która już co nieco wie na temat linuxa i dostępnych na niego serwerów. Skoro jak powiedziałeś jesteś zielony to myślę lepszym dla ciebie wyborem będzie ubuntu server. Jeśli to stary komputer to Ubuntu server 12.04 w wersji 32 bit. http://www.ubuntu.com/download/server 

https://help.ubuntu.com/12.04/index.html Po tym adresem dostępna jest dokumentacja i tzw. server guide z podstawowymi poleceniami jak co skonfigurować. Nie chce cię zniechęcać ale konfiguracja tego wszystkiego może być frustrująca i w związku z tym zamiast konfigurować cały serwer www, ftp od podstaw, polecam ci gotowy pakiet XAMPP dostępny do pobrania tutaj: http://www.apachefriends.org/en/xampp-linux.html

Generalnie postawienie własnego serwera nie jest takie proste w i trakcie może pojawić się wiele problemów. Szczerze mówiąc dla własnych celów lepiej założyć sobie jakiś darmowy hosting i cieszyć się błogą nieświadomością :stuck_out_tongue:

pozdrawiam

(Haker1999) #6

tak wszystko sie zgadza ale nawet te płatne hostingi maja bardzo mało miejsca na dysku a mnie potrzebna jest wieksza ilosc,

Nie licze na wskazanie krok po kroku jak to zrobićbo wiem, że każdy ma swój czas i nie bedzie go tracił na innych nieuków ale może jakis poradnik któy by mniej wiecej podpowiedział co jest potrzebne do instalacji i jak to wszystko konfigurować, bo nie zamierzam z każdym rokiem zawalac was ptanie typu zrobiłem kupke co dalej :)  ?

(roobal) #7

Jeszcze są VPSy. Opłacenie VPS może Cię mniej kosztować, niż płacenie za prąd, który zużyje twój serwer, nie wspominając już, że do VPS będziesz miał lepsze łącze, niż do swojego serwera, bo zakładając, że nawet jak masz 20Mb/s download, to zapewne masz około 2Mb/s upload (w przypadku serwera, to upload jest ważniejszy, niż dowanload), więc twój serwer może się dusić przy większej ilości zapytań, do VPS będziesz miał 100Mb/s w obie strony.

Instalujesz Apache albo Nginx, albo Lighttpd, albo inny serwer WWW, zaglądasz na stronę producenta i zapoznajesz się z dokumentacją. Serwer FTP również dowolny, np ProFTPD. Na Debianie instalujesz po prostu.

su -c 'apt-get install apache2 php5 proftpd'

Jeśli potrzebujesz MySQL.

su -c 'apt-get install mysql-server'

Możesz doinstalować sobie jeszcze phpMyAdmin, a serwerem zarządzać przez przeglądarkę z użyciem Webmin.

(Haker1999) #8

No oki spróbuje, a co z konfiguracją karty sieciowej, jestem podłączony do modemu z kablówki i do routera z ustawionym DHCP. Z kablówki posiadam przyzany adres publiczny IP. Czy ten adres trzeba go wpisywać w serwer bądź w router w zakładke virtualserwer ?

(Kpc21) #9

By skorzystać z DMZ, prawdopodobnie będziesz musiał przydzielić serwerowi statyczne IP. A by to zrobić, dobrze jest wyłączyć je z zakresu na jakim działa serwer DHCP w routerze. Ewentualnie ustawić IP którego DHCP prawie na pewno nie przydzieli (np. z końcówką 254).

Jeśli na serwerze nie będziesz stawiać środowiska graficznego, to najlepiej chyba skonfigurować sieć ręcznie, z użyciem plików /etc/network/interfaces i /etc/resolv.conf: https://wiki.debian.org/NetworkConfiguration