Jak skonfigurować serwer SMTP na serwerze lokalnym

(Uzikan) #1

Witam, mam mały problem z ustawieniem smtp na WebServie. Czytałem toche w necie o konfiguracji ale coś mi nie działa.

Chodzi o to że mam postawiony serwer WWW na swoim kompie ale nie mogę wysyłać maili. Oczywiście kwestia ustawienia smtp. Tylko jak? Jestem podłączony przez router i mam zmienne IP. Stworzyłem sobie domene w no-ip.com. Czytałem że w konfiguracji webserva/krasnala/itp należy jako serwer smtp podać zewnętrzne IP. Wiec podałem domene z no-ip.com ale nie działa ;/ Przekierowałem na routerze również port 25 ale nadal nie działa?? Co powinienem zrobić??

(Mrooveq) #2

a masz zrobiony rekord mx wskazujący na ten wymiennik poczty?

(Uzikan) #3

"rekord mx"?? że co?? pierwsze słysze o czymś takim ;/

(Mrooveq) #4

http://www.google.pl/search?hl=pl&q=rek ... Google&lr=

(Uzikan) #5

fajnie że jest gdzieś opisane jak to skonfigurować dla webserv czy krasnala ;/ Nie mam pojecia gdzie sie to konfiguruje. Znam adres google.com i szukałem ale sa tylko konfiguracje dla jakiś klientów pocztowych czy nawet nie wiem co to jest... Gdzie sie konfiguruje ten rekord?

(Mrooveq) #6

na serwerze DNS w strefie definiującej domenę dla której chcesz przyjmować pocztę na tym wymienniku.

żeby przyjmować pocztę potrzebujesz:

• domenę

• serwer DNS

• wymiennik poczty (serwer SMTP).

domenę rejestrujesz, albo wymyślasz swoją.

serwer DNS dostajesz w zestawie z zarejestrowaną domeną, albo stawiasz swój.

wymiennik poczty dostajesz w zestawie z domeną (hosting), albo stawiasz swój.

jeśli stawiasz swój wymiennik, to pewnie nie masz wykupionej domeny.

możesz wtedy wymyślić sobie jakąś domenę, np 'foo.bar' i chcieć skonfigurować SMTPd, żeby przyjmował pocztę dla adresów @foo.bar.

żeby jakikolwiek system wiedział gdzie ma wysłać pocztę (do jakiego serwera) musi istnieć wpis MX w definicji strefy domeny foo.bar.,

np foo.bar. mx 5 smtp.foo.bar.

i do tego wpis A wyjaśniający pod jakim adresem jest smtp.foo.bar., np smtp.foo.bar. A 192.168.166.43

niezgodne z rfc jest podawanie w rekordzie MX adresu IP, należy podać nazwę, która później jest osobno rozwijana do adresu IP.

szerzej i dokładniej co się z czym je znajdziesz w dokumentach HOWTO (JTZ po polsku) opisujących konfigurację 'sendmail' i ew. 'bind' pod linuxem.

pod windowsem robi się to tak samo, tylko zazwyczaj w innych programach, choć bind już jest w oficjalnej wersji pod windows.

a co do znajomości google.com... jeśli jednak klikniesz w link, który Ci wysłałem w poprzednim poście, to w drugim i trzecim wyniku wyszukiwania masz wyczerpująco opisane gdzie się konfiguruje rekord MX.