Jak skonfigurować sieć aby za pomocą jednego komputera (laptopa) mieć kontrolę nad drugim (stacjonarnym)?


(CzujNICK) #1

Witam,


(mareczek_1988) #2

Jeżeli chodzi o samą kontrole po lanie to jakieś VNC serwer na stacjonarnym i klient na lapsie. (zdalny pulpit). Tam możesz ręczeni wyłączyć wtedy kartę sieciową, ale żeby włączyć musiał byś już wstać i podejść do stacjonarki.

 

Jeżeli więc chodzi o samo odłączenie od neta, to ja bym ustawił na routerze blokowanie mac adresu kompa stacjonarnego i w razie potrzeby aktywować lub  dezaktywować to blokowanie logując się do panelu administracyjnego routera. Przy czym nie wiem na ile to działać będzie po kablu - po wi-fi działa na pewno.

 

Ale może ktoś mądrzejszy będzie miał lepsze pomysły:)


(drunkula) #3

Druga opcja zdecydowanie wygodniejsza. Jeszcze wygodniejszy byłby skrypt, który zrealizowałby to przez telnet, ale urządzonka nie znam, więc się nie wypowiem czy się da.


(roobal) #4

W Windows masz domyślnie dostępne RDP, więc jest sens instalować VNC?

Filtrowanie na WiFi i przełączniku (kablu) jest osobne, trzeba konfigurować osobne filtry. Często też na filtrze dla przełacznika można odrazu blokować po MAC wyjście do internetu dla wszystkich urządzeń, zarówno tych podłączonych do WiFi, jak i LAN, czyli ktoś może podpiąć się pod WiFi, ale nie ma wyjścia poza LAN.


(CzujNICK) #5

Czyli co proponujecie ? i wszelkie propozycje prosiłbym z krótkim instruktażem


(roobal) #6

Jeśli zależy Ci tylko na kontroli dostępu do sieci i/lub internetu, to wystarczy Ci tylko dostęp do routera. Jeśli chcesz sobie np. pracować zdalnie na stacjonarce, bo np. leżysz w łóżku lub jesteś w innym pokoju, a chcesz coś robić na stacjonarce, to odpalasz w Windows zdalny pulpit (RDP) i tyle.


(CzujNICK) #7

ok. dzięki wielkie :smiley: