Jak skonfigurowąć TP-LINK TD-W8910G do grania przez sieć?

Witam

W sumie, jak w temacie. Mam router (TP-Link TD-W8910G) i chciałbym pograć przez sieć. Dwa komputery podpięte pod ten router (jeden radiowo drugi kablowo), w Windowsie (na obu kompach Windows 7) widzą się bez najmniejszych problemów (ciągle coś między kompami przesyłam), ale w grach to inna bajka.

Co powinienem ustawić, żeby i w grze kompy się widziały? Słyszałem coś o odblokowaniu portów. Jeśli tak, to jakich? za pewne protokół TCP wchodzi w grę. Jednak z racji tego że jest to mój pierwszy router w życiu, to nie mam pojęcia jak do prawidłowej konfiguracji podejść i proszę o pomoc mądrzejszych od siebie :wink:

Aha, jeszcze jedno. Nie wiem czy to normalne, że tak się dzieje. Kiedy konfigurując karty sieciowe na kompach (oczywiście wszystko zgodnie z instrukcją) przypiszę im jakieś konkretne adresy IP (z dozwolonego zakresu), to kompy widzą się w sieci, jednak nie ma dostępu do internetu. Muszę w ustawieniach kart ustawić aby miały one automatycznie nadawane adresy IP i wtedy internet śmiga i zwykłe połączenie sieciowe również. Oczywiścia, tylko pod Windowsem, bo problem grania zostaje cały czas.

Proszę o jakąś pomoc, ewentualnie pytania, które będą mogły pomóc w rozwiązaniu problemu.

Nie wnikajmy w szczegóły techniczne.

Do komunikacji w sieci lokalnej nie są wykorzystywane urządzenia warstwy sieci takie jak router.

Router który masz ma wbudowany przełącznik warstwy łącza danych (switch), a do niego przytwierdzony punkt dostępowy(AP) i to za ich pośrednictwem wymieniane są dane pomiędzy komputerami w sieci lokalnej.

Pomogę wyciągnąć wnioski - ustawienia na routerze nie mają wpływu na komunikację wewnątrz sieci lokalnej.

(tzn. jak ktoś mocno chce to po blokuje się jak trzeba ;p)

Żeby gra działała to już tylko musisz pokombinować w samej grze. Na tym się już nie znam nic a nic.

Co do konfiguracji interfejsów w komputerach:

jaką instrukcją?

co to jest dozwolony zakres ?

Sprawa wygląda tak:

A) komp-komp

oba muszą mieć różne adresy ip z tej samej podsieci

B)komp-komp-Internet

komputery muszą mieć unikatowe adresy IP z tej samej podsieci, do której przynależy również interfejs routera po stronie LAN (prywatny)-tu podejrzewam błąd u Ciebie.

Dodatkowo komputery muszą mieć ustawiony adres bramy domyślnej (czyli prywatny adres routera)

oraz IP dla DNS (czyli prywatny adres routera*) jeżeli chcemy korzystać w wp.pl zamiast 212.77.100.101.

Można również skorzystać z serwerów DNS operatora.

Pozdrawiam

Zgodnie z instrukcją ustawiłem na kartach sieciowych, albo automatyczne nadawanie adresu IP, albo adres IP z zakresu 192.168.1.2 do 192.168.1.254 z maską podsieci 255.255.255.0 i bramą domyślną 192.168.1.1

No i kiedy ustawie właśnie różne adresy IP z powyższego zakresu to kompy się widzą w sieci ale ani grać ani korzystać z neta się nie da.

Mógłbyś to jakoś rozwinąć, albo powiedzieć innymi słowami? bo nie za bardzo rozumiem o co chodzi. A szczególnie, nie rozumiem, czym jest ów unikatowy adres IP.

Co do tej kwestii, tak sobie teraz pomyślałem. Czy włączona zapora systemu Windows, może mieć wpływ na to czy komputery się widzą w grze czy nie? :confused:

Słownik wyrazów bliskoznacznych online

unikatowy adres ip =

http://www.google.pl/#hl=pl&q=%22unikat … a97d9079b7

zapora systemowa może mieć wpływ na procesy lokalne w komputerze w skrajnym przypadku bo wiele usług korzysta z loopback’a więc nie mając w ogóle podłączenia do sieci można by postarać się zablokować - reasumując może zapora mieć wpływ choć wątpię.

Niestety bardziej nie będę się rozwijał ponieważ jak każdy termin opiszę jednym zdaniem to wyjdzie “podstawy sieci komputerowych w pigułce”, a lepiej sobie poczytać w necie opis takich zagadnień od uczonych w tym fachu.

Rozumiem że test “widoczności” robiony jest pingiem ?

Pozdrawiam

Dobra, pogrzebałem trochę w zaporach systemowych i poszło. Czyli jednak ustawienia routera nie miały większego wpływu.


Dręczy mnie jeszcze jedna, podobna, sprawa. Nie chcę zakładać nowego tematu, bo różniłby się tylko jednym słowem. Także będę kontynuował tutaj.

Krótko mówiąc, chcąc pograć przez internet (nie przez sieć jak obecnie w temacie), to co powinienem zrobić? Konfiguracja routera tym razem wchodzi w grę, czy też bez tego może się obejść? Jak to wygląda od strony praktycznej? Niby istnieją jakieś serwisy internetowe, gdzie można grać na tamtejszych serwerach, ale mi chodzi o to, jak to zrobić, aby samemu stać się serwerem dla kolegów, którzy mieliby ze mną grać? Ktoś wie jak to wygląda od kuchni i czy w ogóle jest sens za to się brać?

Wszelkie sugestie mile widziane:)

Sprawa jest dość prosta:

a) serwer gry gdzieś w sieci Internet:

podłączasz się i grasz :smiley:

b) serwer u Ciebie w domu:

router musi udawać Twój komputer, a da się to osiągnąć przez przekierowanie portów (DNAT) albo DMZ.

Można jeszcze kombinować z hamachi- czyli prostym programikiem do obsługi VPNa.

Resztę bez problemu można na google doczytać.

Pozdrawiam

Mniej zachodu widzę jest znaleźć serwer w necie :stuck_out_tongue:

bor1904 dzięki za pomoc, pozdrowionka dla Ciebie