Jak skopiować dane z niedziałającego dysku twardego?

(bartex9) #1

Witam,

Mam taki problem. Padł mi nie wiem dlaczego dysk twardy. W ogóle go nie wykrywa (opisane w tym temacie: http://forum.dobreprogramy.pl/post2265301.html#p2265301). Gdy oddam go do serwisu, prawdopodobnie zamiast go naprawić dadzą nowy. Gdybym natomiast oddał go do firmy zajmującej sie odzyskiwaniem danych, stracę gwarancję gdyby w grzebali w środku. Dlatego chciałbym spróbować na własną rękę odzyskać dane. Jak mam to zrobić? Najpier kwestia podstawowa: jak mam go podłączyć do drugiego komputera? Wnioskuję, że musi mieć własny, działający dysk. Mam go podłączyć normalnie, w środku identycznie jak z działającym? A co jeżeli nie ma już tam odpowiednich kabli czy gniazd? A może są jakieś przejściówki? Mój dysk to: Mastor 500GB SATA. Proszę o szybką pomoc.

(Micoud81) #2

Na własną rękę, bez odpowiedniego sprzętu i umiejętności niestety nie odzyskasz danych. Jeśli miałeś tam ważne dane, olej gwarancję i oddaj do serwisu zajmującego się odzyskiwaniem danych z takich dysków.

(Jarekgubernator) #3

Witam,

Nie do końca zgodzę się z Vendor43 - wszystko zależy od rodzaju uszkodzenia. Nie raz dane potrafią odzyskać nawet programy niekomercyjne.

Dysk można podłączyć do innego komputera na drugiej taśmie lub za pomocą USB - są zestawy do kupienia.

Gwarancja na dysk nie obejmuje odzyskania danych :frowning:

Odzyskanie danych to trochę droga opcja - sprawdź ile mamony sobie życzą za to firmy się tym zajmujące i czy Twoje dane są tego warte.

Proponuję Ci najpierw spróbować samemu....

Pozdrawiam

Gubernator

(bartex9) #4

Właśnie dlateo szukam alternatywnych metod - na firmę mnie nie stać. A mógłbyś mi dokładnie napisać szczegóły na temat podłączania dysku do innego kompa (mój dysk nie jest podłączany za pomocą taśmy). Jakie ewentualnie kable trzebe kupić?

(Jarekgubernator) #5

Poszukaj na serwisach aukcyjnych lub sklepach internetowych:

adapter dysk twardy na usb ide/sata.

Pod taki adapter możesz podpiąć dyski twarde 2,5", 3,5", cd-romy, itd. Dołączony jest zasilacz.

Polecam jakiś lepszy, sam kiedyś kupiłem jeden z tańszych i z jednym dyskiem (Maxtor) miałem problem - dopiero zakup lepszego adaptera rozwiązał problemy z odczytem dysku.

(bartex9) #6

No więc spróbowałem podłączyć dysk za pomocą USB i niestety dalej komputer go nie widzi. Kiedy podłączyłem do niego zasilanie, słychać jak głowice pracują. To teraz mam 3 wyjścia. Albo oddać dysk do serwisu co oznacza utratę danych, albo zawieść do firmy odzyskującej dane przy czym stracę furę kasy oraz gwarancję, albo też próbować przekładać elektronikę tracąc gwarancję i ryzykując taki sam dysk. Co Wy byście zrobili na moim miejscu? Miał już ktoś podobny do mojego problem z nim?

(Jarekgubernator) #7

No cóż... bywa i tak...

Mogę jedynie udzielić Ci rady na przyszłość.... rób backup :slight_smile:

Pozdrawiam i powodzenia

(Maikel100) #8

Spróbuj HDD Regenerator. Mi pomógł uratować przenośny 250G po upadku.

(bartex9) #9

Niestety nic nie działa. Ewidentnie jest uszkodzona elektronika. Pytanie tylko co dalej. Oddać do serwisu i stracic wszystkie dane?

(Bruno00) #10

witam! !!

ja mam podobny problem. Padł mi dysk i wszystko, co na nim było. O ile na zawartości niekoniecznie mi zależy chciałbym (w ramach szkoleniowych) spróbować odzyskać trochę danych z niego. Jest jeden problem: za każdym razem, jak go podpinam pod mojego pc, komputer nie chce się odpalić. Natomiast gdy podłączyłem zasilanie do niego to z kabelków zaczynało sie dymić :wink: Jak go "ugryźć" panowie i panie.....