Jak sprawdzić czy ułożona sieć utrzymuje swoją kategorię?

(Mygomoku) #1

Witam, pewnie to pytanie śmieszy niektórych, ale czy posiadając tylko jeden podpięty komputer do sieci(bez dodatkowych pomiarów) można sprawdzić czy ułożony do tej sieci kabel utrzymuję swoją kategorię tzn. Czy po ułożeniu kabla kat.5e przepustowość i ogólne parametry nie spadną na kategorię niżej? Jeśli nie jest to możliwe tylko przez 1 host to jakie pomiary muszę wykonać ?? Z góry dzięki.

(Longhorn2009) #2

Kategoria kabla, zakres częstotliwości nie zmienia się, Jedynie może być inna szybkość niż maksymalna obsługiwana, np. gdy inne urządzenia nie obsługują przykładowo 1Gb/s.

(Mygomoku) #3

O to mniej/więcej chodzi. Źle określiłem co chcę sprawdzić. Ale teraz wytłumaczę dokładniej. Przykład:

Sieć X hostów, podpiętych skrętką 5e do sieci. Wszystkie karty sieciowe obsługują 1000Base-T. Sieć oparta na skrętce 5e. Lecz przykładowo skrętka idzie zbyt blisko kabli sieci elektrycznej i pole magnetyczne zakłóca pracę sieci, wtedy zmienia się częstotliwość na mniejszą i spada prędkość w sieci(Jak to nazwałem kategoria, po prostu nie jest już zgodna z 5e tylko np. z kat.5). I teraz co chcę sprawdzić:

Czy taka rzecz dzieje się w mojej sieci i jeśli tak to jakie pomiary/doświadczenia/badania pozwolą mi określić co dokładnie się dzieje czyli czy idzie za blisko innych przewodów/może promień zagięcia jest za duży(czy w ogóle to można sprawdzić).Z góry dzięki