Jak sprawdzić działanie NCQ?

(Adalbert) #1

Zastanawiałem się, czy mój dysk wykorzystuje NCQ. Laptop Compal JHL90, w BIOSie chyba włączyłem tryb AHCi, zainstalowany Win7, sterowniki od Intela do chipsetu zainstalowane, Intel Matrix Storage Manager zainstalowane, dysk ST9250421ASG, w HD Tune Pro w zakładce Info mam:

Standard: ATA8-ACS - SATA II;

Supported mode: UDMA Mode 6;

Current mode: UDMA Mode 6;

Native Command Queuing (NCQ): yes.

Czy UDMA Mode 6 nie oznacza tego, że dysk działa obecnie w trybie PATA, a nie AHCI lub RAID? Wtedy rozumiem NCQ nie działa?

(Cedar) #2

No to sprawdź, jeśłi jest załączone i dysk obsługuje NCQ, to działać musi.

(Adalbert) #3

W BIOSie nie ma jawnej opcji do zmiany trybu, trzeba zrobić to za pośrednictwem bootowalnego pendriva i odpowiedniego pliku, dlatego nie mogę być pewny, bo nigdzie w BIOSie nie mam kontrolki odnośnie tego trybu.

Jeżeli byłoby wszystko dobrze, to przypadkiem w Current mode nie powinna być inna wartość?

(Kozza) #4

Jedyny pożytek a AHCI to bezpieczne usuwanie sprzętu. Zarówno AHCI i NCQ nic nie dają...

(Adalbert) #5

Podobnie można pisać o częstotliwości RAMu, że jej zwiększenie nic nie daje. Jednak każdy wie, że coś choćby trochę daje. Jeżeli więc można włączyć NCQ / podkręcić pamięci bez większego wysiłku, to dlaczego tego nie zrobić?