Jak sprawdzić jaką wielkość dysku obsługuje bios/system


(Ziem) #1

Witam!

Chciałbym się dowiedzieć gdzie można znaleźć informację jaką maksymalną wielkość dysku obsługuje dana płyta główna(bios)/system. Pewnie problem nie leży w systemie (Windows XP) tylko chodzi tu o biosa.

Kilka lat temu tata zakupił dysk 40GB (Samsung SV4002H), a system wyświetla, że całkowity rozmiar dysku wynosi 31,4 GB. Przez te lata został kilka razy sformatowany. Czyżby to wina biosa?

Chciałbym zakupić jakiś większy dysk i potrzebuję sprawdzić czy będzie możliwość wykorzystać go w 100%.

Moja płyta główna to : ASRock M266A R3.0

Bios :

Typ BIOS'u AMI

Data BIOS'u systemowego 09/15/03

Data BIOS'u wideo 02/25/04

Pozdrawiam!


(Grzegorz Ch) #2

Ziem do twojej płyty dostępny jest nowszy BIOS.

Ty masz wersję 1.80 z 8/15/2003, jest natomiast dostępna już wersja 2.40 z 9/9/2004

Złączono Posta : 23.06.2007 (Sob) 12:05

a jaką pojemność dysku rozpoznaje BIOS??

Problem leży najprawdopodobniej w sposobie spartycjonowania dysku, masz jedną partycję na dysku? Może masz jakieś wolne miejsce, które nie jest przypisane do partycji.


(Ziem) #3

Dzięki za link.

W którym miejscu sprawdzić pojemność jaką widzi bios?

Pozdrawiam!


(Grzegorz Ch) #4

Ziem mam taką płytę w pracy, w którym dokładnie miejscu to się sprawdza, to napiszę ci dopiero we wtorek. chyba, że sam wcześniej dojdziesz.


(Ziem) #5

Chyba mam:

Maximum capacity: 33830 Mb.


(Grzegorz Ch) #6

jeśli taką pojemność podaje ci BIOS, to widocznie taką rzeczywiście pojemność masz na dysku. Wątpię, aby była to max pojemność dysków obsługiwanych przez ten BIOS. Często producenci zawyżają pojemność podawaną w stosunku do rzeczywistej. W starszych płytach głównych i BIOSach montowałem większe dyski i poprawnie były wykrywane.

W razie czego uaktualnij BIOS do najnowszej dostępnej wersji.


(Ziem) #7

Możliwe. Na stronie producenta i w książeczce dołączonej do płyty nie znalazłem informacji odnośnie maksymalnej wielkości dysku. Niema jakiegoś sposobu by to sprawdzić bo aktualizacja biosa jest trochę ryzykowna?


(Grzegorz Ch) #8

ryzykowna pod tym względem, że może braknąć prądu podczas aktualizacji, ale prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji jest raczej niskie :slight_smile:


(Ziem) #9

Niskie hmm, u mnie jest ciut inaczej. Mieszkam na ,,wsi" (takie przedmieścia) i braki prądu zdarzają się dość często (w najmniej oczekiwanych momentach i bez jakiejkolwiek informacji). Choć spróbować nie zaszkodzi :-).

Dzięki serdeczne za pomoc.