Jak sprawdzić jaką wielkość dysku obsługuje bios/system

Witam!

Chciałbym się dowiedzieć gdzie można znaleźć informację jaką maksymalną wielkość dysku obsługuje dana płyta główna(bios)/system. Pewnie problem nie leży w systemie (Windows XP) tylko chodzi tu o biosa.

Kilka lat temu tata zakupił dysk 40GB (Samsung SV4002H), a system wyświetla, że całkowity rozmiar dysku wynosi 31,4 GB. Przez te lata został kilka razy sformatowany. Czyżby to wina biosa?

Chciałbym zakupić jakiś większy dysk i potrzebuję sprawdzić czy będzie możliwość wykorzystać go w 100%.

Moja płyta główna to : ASRock M266A R3.0

Bios :

Typ BIOS’u AMI

Data BIOS’u systemowego 09/15/03

Data BIOS’u wideo 02/25/04

Pozdrawiam!

Ziem do twojej płyty dostępny jest nowszy BIOS.

Ty masz wersję 1.80 z 8/15/2003, jest natomiast dostępna już wersja 2.40 z 9/9/2004

Złączono Posta : 23.06.2007 (Sob) 12:05

a jaką pojemność dysku rozpoznaje BIOS??

Problem leży najprawdopodobniej w sposobie spartycjonowania dysku, masz jedną partycję na dysku? Może masz jakieś wolne miejsce, które nie jest przypisane do partycji.

Dzięki za link.

W którym miejscu sprawdzić pojemność jaką widzi bios?

Pozdrawiam!

Ziem mam taką płytę w pracy, w którym dokładnie miejscu to się sprawdza, to napiszę ci dopiero we wtorek. chyba, że sam wcześniej dojdziesz.

Chyba mam:

Maximum capacity: 33830 Mb.

jeśli taką pojemność podaje ci BIOS, to widocznie taką rzeczywiście pojemność masz na dysku. Wątpię, aby była to max pojemność dysków obsługiwanych przez ten BIOS. Często producenci zawyżają pojemność podawaną w stosunku do rzeczywistej. W starszych płytach głównych i BIOSach montowałem większe dyski i poprawnie były wykrywane.

W razie czego uaktualnij BIOS do najnowszej dostępnej wersji.

Możliwe. Na stronie producenta i w książeczce dołączonej do płyty nie znalazłem informacji odnośnie maksymalnej wielkości dysku. Niema jakiegoś sposobu by to sprawdzić bo aktualizacja biosa jest trochę ryzykowna?

ryzykowna pod tym względem, że może braknąć prądu podczas aktualizacji, ale prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji jest raczej niskie :slight_smile:

Niskie hmm, u mnie jest ciut inaczej. Mieszkam na ,wsi" (takie przedmieścia) i braki prądu zdarzają się dość często (w najmniej oczekiwanych momentach i bez jakiejkolwiek informacji). Choć spróbować nie zaszkodzi :-).

Dzięki serdeczne za pomoc.