Jak sprawdzić parametry VPSa?

Siemka

Chwilowo nie mam administratora na swojego vpsa, ale pytania się juz pojawiły:

  1. Na czym tak naprawdę polega administracja VPSem? Bo nie wiem jakie koszty dla administratora wchodzę w grę, tzn ile mogę zapłącić komus.

 

  1. Jak sprawdzić czy parametry fizyczne vpsa są takie jakie mi gwarantowano?

 

  1. Czy wrzucenie serwisu/skryptu na ten serwer polega na tym samym, tzn podobnym, jak na współdzielonym hostingu? Chodzi o to czy nadal wszystko robi się przez ftp, etc?
  1. W zależności od wymagań ceny bardzo się wahają. Administracja polega na zainstalowaniu, skonfigurowaniu, zabezpieczeniu i monitorowaniu serwera.

  2. Podaj gdzie zakupiłeś serwer. Pamiętaj, że VPS to nie jest prawdziwy serwer, tylko serwer wirtualny postawiony na normalnym serwerze dedykowanym i udostępniony pod innym IP. W związku z tym dostawca oferujący np. 1ghz dla vpsów po 20 klientach miałby spory problem, dlatego ta moc nigdy nie jest gwarantowana. Tak naprawdę serwer może zamulać, a może działać szybko w zależności też od innych VPSów na tej samej maszynie. Z pamięcią RAM jest tak samo, również z szybkością połączenia z internetem.

  3. Nie. To dużo bardziej skomplikowane.

 

Nie no gwarantowane zasoby powinny być gwarantowane…Chyba, że dostawca stosuje nadmierny i nieuczciwy orverselling. Do autora tematu - rozumiem, że chodzi Ci o vps-a opartego na linuksie - jeżeli nie masz doświadczenia z tym systemem to czeka Cię dużo czytania :wink: Zresztą podobnie z windows server.

Dokładnie, co to VPS, to wiem, rozumiem. Dostawca gwarantuje okreslone parametry, takie jak ram, cpu, etc. Sytuacj ajest taka, ze gwarantowane musza być, a mogę dostać więcej, w zalezności od maszyny, która została podzielona.

 

VPS oparty na linuksie, dokładnie

 

  1. Zainstalowany VPSik już jest, mam na niego namiary :slight_smile:

  2. linuxpl.com

  3. Nie mam doświadczenia, nie mam zamiaru tym się sam zajmować, ale dopóki nie dogadałem z administrotorem wszystkiego chciałem sam zobaczyć z czym to się je :slight_smile:

Zarządzanie vps-em to mniej więcej to samo co w przypadku serwera dedykowanego, z tą różnicą, że vps to zwirutalizowana część dedyka. Można o tym napisać kilka książek więc jeżeli nie masz kompletnie żadnego doświadczenia w linuksie i serwerach to lepszym rozwiązaniem byłby dla Ciebie hosting dedykowany. No chyba, że chcesz się nauczyć tego wszystkiego i zostać power userem :wink:

Nie rozumiem. Co ma tutaj dedykowany do VPSa? Tym i tym nalezy zarządzać, z poziomu administratora. Wiec o czym ty piszesz?

 

Ja nie zamierzam uczyć się administracji. Tylko do momentu, kiedy dogadam wszystko z przyszłym administratorem moich serwerów, to chciałem co nieco się dowiedzieć. Ale chyba dam spokój, bo jak widac nie każdy wie i chce się tym podzielić. A pisanie ogólnikami typu: ze sa książki, że to wielka wiedza i do tego tajemnicza nie ma sensu, bo szkoda na to czasu.

 

Dajmy spokój, tak będzi elepiej.

Nic niestety nie rozumiesz :slight_smile:

Jedyne co masz na początku do zarządzania to konsola tekstowa - i nic więcej. Jak chcesz inne systemy, np directadmin musisz je kupić i samodzielnie zainstalować.

Administrator full etat powinien wziąć więcej niż 2500 netto miesięcznie

 

I własnie takiej informacji oczekiwałem. A nie ściemnianie po przeczytaniu goglasa…

Tak jak mówiłem, wiem, że administratorowi stałemu trzeba nieco zapłącić, wiec to rozumiem. Chodziło mi tylko o to, że zastanawiam się jak sprawdzić serwer (jego parametry w momencie, gdy nie mam jeszcze współpracownika). DA i pozostałe potrzebne elementy sa juz zainstalowane.

System:

uname -a

Procesor:

cat /proc/cpuinfo

Ilość pamięci ram & swap:

free -m

Ilość miejsca na dysku:

df -h

Napisz co dokładnie chcesz wiedzieć.

 

Wielkie dzięi, wreszcie ktoś, kto zna się na rzeczy.

,

Opcja jest taka, albo poznajesz Linuksa i podstawowe polecenia podane powyżej (które sam znalazłbyś w internecie), albo płacisz adminowi i nic Cię nie interesuje. Stawki są rożne i często wysokie (sorry, ale nikt nie uczy się po to, aby brać grosze za swoją pracę). Administracja serwerami to coś więcej, niż podstawowe polecenia w Linux.

 

To wiem, Ameryki nie odkryłeś. Nie pytałem czy to jest drogi gips, czy lepiej to samemu robić. Zapytałem wprost, ile musiałbym zapłacić, odpowiedzi oczywiscie posypały się w innym kierunku, jak to zwykle bywa.

Tak to już jest, nie ma sensu drążyć tego tematu, zamknij go jesli możesz.

Konkretne ceny poda Ci tylko administrator, z którym będziesz negocjował. Często w cennikach można zobaczyć 50zł na godzinę. Na etacie prawdopodobnie 3500zl brutto (absolutne minimum to 3000zł brutto - około 2200zł netto). Jednorazowa akcja, tj. instalacja serwera, konfiguracja usług itp. 300 do 500zł za jednorazową usługę (za administrację Linuksem często trzeba liczyć się z większymi kosztami). Oczywiście w każdym regionie Polski ceny mogą być inne.