Jak sprawdzić przewodność scieżek na płycie głównej

(Przemek191191) #1

Witam. Mam taki problem, pewnego razu odpalam komputer i się wyłącza, po chwili czuje spaleniznę. Po rozkręceniu komputera i posprawdzaniu wszystkiego wydaje mi się że jakaś ścieżka na płycie głównej się spaliła. I chciałbym sprawdzić czy na pewno to jest te co myślę, poprzez jakiś miernik, tylko nie wiem jaki, i czy w ogóle da się to zmierzyć.

(freedom) #2

Test ciągłości obwodu można spotkać w najzwyklejszych miernikach za 15zł (nie wszystkich, przy zakupie należy zwrócić uwagę czy jest taka funkcja). Tyle, że sam to możesz sprawdzić czy wizualnie kondensatory są w porządku (tzn. czy nie są wypukłe), oraz czy na płycie nie ma śladów spalenia (po kolorze :wink: ). Po więcej to już trzeba lecieć do solidnego elektronika (i to pewnie takiego, który ma obeznanie ze sprzętem komputerowym).

(jacek_kiler) #3

trudno jest stwierdzić ciągłość ścieżki, bo na płycie masz elementy elektroniki, które mogą zamykać obwód w innym miejscu niż ten mierzony... oczywiście doświadczony elektronik będzie wiedział co i jak. Poza tym ścieżka sama z siebie raczej się nie spaliła, a pierwotna przyczyna może tkwić całkowicie gdzie indziej.