Jak sprawdzić ustawienia routera?

Witam.

Z góry mówię że na sieciach kompletnie się nie znam.

Mam PC stacjonarny, notebooka i router Linksys’a. Sieć LAN domową konfigurowałem kiedyś z kolegą fachowcem. Mówił na odległość co mam robić. Wtedy miałem szybkość łącza 1 MB. Zaznaczam że wszystko było ok. a linksys dzielił sygnał na połowę. Aktualnie moja szybkość łącza to 2 MB. Sprawdziłem to na teście szybkości online oraz zauważyłem przy ściąganiu.

Moje pytanie takie.

Jak sprawdzić czy router dzieli “sygnał” nadal na pół. Czy przy zmianie szybkości z 1 na 2 MB coś mogło się zmienić?

W dolnym prawym rogu na PC stacjonarnym (ikona połączenia lokalnego) widnieje Szybkość 100,00 Mb/s. Myślałem że przy zmianie na 2 MB będzie 200,00 Mb/s?!

W notebooku Szybkość 54,0.

Może ktoś pomóc jak to posprawdzać.

Pozdrawiam.

  1. prędkości 100 Mb/s i 54Mb/s to maksymalne (teoretycznie) możliwe do uzyskania transfery, jakie obsługuje karta sieciowa, a nie prędkość Twojego łącza internetowego ; dlatego zmiana prędkości łącza nie ma nic wspólnego z możliwościami transferu karty sieciowej i ten parametr nie będzie się zmieniał;

  2. ruter nigdy nie dzieli i nie dzielił łącza “na pół” - transfer jest dzielony dynamicznie, niejako “wedle potrzeb”; w uproszczeniu - na którymkolwiek komputerze uruchomisz orientacyjny “speedtest” - powinieneś otrzymać podobne wyniki (w ok. 2Mb/s); jest oczywiście możliwy podział “na pół”, ale wymaga to specjalnych możliwości i ustawień rutera, które nigdy nie są domyślne;

  3. powinieneś nauczyć się odróżniać Mb/s (mega bity na sekundę) od MB/s (mega bajty na sekundę); jako że 1B=8b, to 2MB (megabajty) nigdy nie będą równe 200Mb (megabitom); na powszechnej nieznajomości tych jednostek swój marketing opierają telekomy, które chętnie podają (np. TPSA) prędkość łącza 20Mb/s, zamiast np. 2,5MB/s - wygląda ładniej :wink:

  4. nowe łącze, które masz, to 2Mb, a nie 2MB

  5. zapoznaj się z tym artykułem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bajt - powinien wiele wyjaśnić (w szczególności akapit " Przedrostki").

  6. sprawdzenie rzeczywistej prędkości łącza internetowego nie jest łatwe, proste i oczywiste - wszelkie “speedtesty” podają jedynie wartości orientacyjne, zależne m.in. od odległości od serwera “nadającego”; W/g mnie jeden z najbardziej miarodajnych testów daje http://www.noc.gts.pl/ - włącz ściąganie np. 50MB pliku i obserwuj prędkość transferu - będzie mocno zbliżona do rzeczywistej.

Wielkie dzięki.

Rozumiem. Wiem że mylą mi się te megabity z megabajtami. Zawsze zapomnę jak to dobrze napisać.

Wydaje mi się że wszystko jest ok. z szybkością. Przy ściąganiu pliku np. max. miałem 125 kB/s (chyba dobrze napisałem?!) natomiast teraz mam 245 kB/s. Więc podwojona szybkość.

Zastanawia mnie tylko fakt że dla 1Mb przy ściąganiu ze stacjonarnego i jednocześnie przeglądając strony na notebooku bardzo długo się ładowały a np. chcąc zobaczyć Teleexpress obraz cięło. Teraz przy 2 Mb jest nadal tak samo… :frowning:

Wiesz, Ja myślałem że będzie tak- szybkość mi wzrosła to na obu komputerach będę miał po 1Mb a wtedy wszystko otwiera się szybko jak przy jednym komputerze i łączu 1 Mb…

Tak jak napisałem Ci wcześniej - łącze jest przydzielane poszczególnym maszynom w sieci dynamicznie. Pewne usługi mają pierwszeństwo, więc jeśli włączysz ściąganie pliku na jednym, to niewiele łącza zostanie dla pozostałych maszyn w sieci niemal niezależnie od tego, jaki masz sumaryczny możliwy transfer. Jest możliwy przydział transferu dla poszczególnych usług - np. danie pierwszeństwa VoIP czy strumieniowi wideo (Teleekspres) - jednak nie wszystkie rutery dają takie możliwości. Sprawdź, czy Twój ruter obsługuje QoS. Jeśli tak, to możesz zacząć od zgłębiania tematu, bo to trochę wyższy poziom wiedzy…

http://pl.wikipedia.org/wiki/Quality_of_service

Dodane 06.05.2011 (Pt) 11:46

Dobrze napisałeś :slight_smile:

125 (kB/s) * 8 (bo Bajt ma 8 bitów) = 1000

245 * 8 = 1960 (hehe, nie całe 2 :wink: )

Pochwalę się tylko, że u mnie na wsi (dosłownie) transfer rzeczywisty idzie na 2,54MB i jak zapuszczę ściąganie (np. ISO najnowszego Ubuntu :wink: ) to pozostałe komputery w sieci ledwie zipią. Na szczęście obraz 700MB ściąga się kilka minut, więc strasznego krzyku nie ma :stuck_out_tongue:

Jeśli chcesz wiedzieć z jaką dokładnie prędkością w danej chwili pobierasz/wysyłasz dane czyli faktyczne aktualne użycie łącza to polecam mini programik NetMeter (http://www.metal-machine.de/readerror/) - podczas pobierania jakiegoś większego pliku z dobrego szybkiego serwera zobacz sobie w NetMeter użycie łącza i już będziesz wiedział czy łącze jest poprawnie dzielone.

Oki!

Z szybkością łącza wszystko jest dobrze. To już wiem. Wydawało mi się tylko że kiedyś przy konfiguracji routera w którymś oknie wpisywałem oprócz - IP, loginu, hasła itp. - szybkość łącza - wtedy 1Mb. Może mi się śniło ! Stąd ten post czy czegoś nie trzeba zmieniać po zwiększeniu szybkości.

Pozdrawiam.