Jak stworzyć i skonfigurować sieć komputerową przez Internet?

(H@wkeye) #1

Kłaniam się. Chciałbym zapytać czy tworzenie sieci w tradycyjny sposób poprzez Kreatora nowego połączenia sieciowego i sieci w systemie Windows między dwoma komputerami z systemem Windows 7 jest w ogóle możliwe, tak aby mogły one udostępniać swe zasoby między sobą ?

Jeśli tak to jak to najlepiej skonfigurować ?

Słyszałem, że jest to możliwe m.in.w tak zwanym trybie ad-hoc (komputer-komputer) ?

Zaznaczam wyraźnie, że nie chodzi mi tutaj o tworzenie wirtualnych sieci lokalnych w oparciu o np. aplikację Hamachi.

Chodzi mi o normalne stworzenie sieci i nawiązanie połączenia zdalnie poprzez usługę Internet, nie LAN bo z niej aktualnie nie korzystam. 

Czy i jaki jest najlepszy na to sposób ?  :?

(struart) #2

KOMPUTER1 - INTERNETY - KOMPUTER2?

Jeżeli tak to tylko VPN lub coś podobnego.

(Drozd D) #3

Możesz wyłączyć zaporę i spróbować udostępnić, ale wszystkie komputery w sieci będą miały dostęp do Twoich zasobów, więc jest to niezalecane i niebezpieczne. Jakiś tunel wirtualny byłaby tu dobrym rozwiązaniem.

(H@wkeye) #4

Tak jest dobrze wiem bo stworzyłem sieć VPN z poziomu Hamachi, przetestowałem to - działa i jest to świetna sprawa bo zastępuje tradycyjną sieć LAN.

Jest także bezpieczniejsza.

Natomiast tutaj chodziło mi o tradycyjny sposób na stworzenie czegoś w rodzaju nowej sieci LAN w Grupie roboczej tylko nie poprzez kabel, router (tych nie posiadam) tylko zdalnie przez Internet, z którym łączę się bezprzewodowo - co jednak nie powinni mieć najmniejszego znaczenia i zapewne nie ma. Normalnie, nie przez VPN.

Po co ? Po to by udostępniać zasoby, grać w gry sieciowe itp.

Jeśli to nie możliwe lub niezbyt bezpieczne (choć to akurat wykluczam, bo chodzi tylko o dwa komputery, nie więcej i mam co do tego pełne zaufanie poza tym w normalnym LAN-ie jest ta sama sytuacja, taka jest też specyfika sieci lokalnych i ona generalnie jest uznawana za raczej bezpieczną jeśli jest odpowiednio uwierzytelniona; mnie jednak tutaj chodzi o nawiązanie połączenia poprzez Internet), to jak wytłumaczyć i czego dotyczą np. te poradniki, które znalazłem w Google, jeden od samego M$:

http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows/share-files-with-someone#1TC=windows-7

oraz inny drugi, dotyczący trybu ad-hoc między komputerami:

http://www.trochetechniki.pl/Przesylanie-danych-z-KOMPUTERA-na-KOMPUTER,t,5303.html

Czy nie jest to przypadkiem analogiczny sposób, co z tworzeniem sieci VPN tyle że bezpośrednio z poziomu komputera z Windows ?

Który z tych sposobów byłby lepszy, a może jest jeszcze jakiś inny ?

I jeszcze jedno. Czy do uruchamiania gier w trybach multiplayer w tak utworzonym połączeniu sieciowym będzie potrzebny zawsze jakiś własny serwer do zarządzania i obsługi tych gier, czy można korzystać z ogólnodostępnych ?  :wink:  

(roobal) #5

To co chcesz zrobić osiągniesz tylko tworząc właśnie VPN (VPN to pojęcie ogólne, nie równaj go z Hamachi, to przy okazji zupełnie inny sposób tworzenia VPN). Protokół SMB (grupa robocza) działa tylko w tej samej sieci, jeśli chciałbyś korzystać z różnych sieci, musiałbyś stworzyć domenę active directory (do tego potrzebny Ci Windows Server, ewentualnie AD możesz spróbować postawić na Linuksie, o ile posiadasz wystarczające umiejętności, dodam tylko, że Linux nie jest stworzony do serwowania AD).

Jeśli VPN Cię nie satysfakcjonuje, zawsze możesz wykupić łącze dzierżawione, o ile stać Cię na to. Jeśli serwer gry ma być dostępny dla całego świata, wystarczy posiadać publiczne IP.

Ad-hoc to połączenie bezprzewodowe, ale komputery muszą być ze sobą fizycznie połączone, tzn. muszą być w zasięgu, np. w tym samym pomieszczeniu. Ad-hoc to łącze bezprzewodowe, analogiczne do łączenia dwóch komputerów kablem krosowanym w sieć punktową. W każdym razie nie zrobisz tego przez internet.

Jak chcesz LAN przez internet, to w grę wchodzi tylko VPN. Do stworzenia VPN możesz użyć OpenVPN. OpenVPN działa w dwóch trybach: 1. routowany; 2. bridge. Pierwszy działa na zasadzie różnych podsieci, w drugim przypadku, wszystkie komputery w sieci wirtualnej są w tej samej podsieci (w tym przypadku bez problemu możesz udostępniać zasoby).

Hamachi tworzy VPN na takiej zasadzie, że w połączeniu uczestniczą serwery pośredniczące, tj. podłączasz się do serwera, ktoś inny też podłącza się do serwera i tworzycie sieć. W OpenVPN jest tylko serwer i klient (remote access) lub serwer i serwer (point-to-point).

(H@wkeye) #6

Dobrze, dziękuję bardzo za wypowiedź. Z VPN jestem zadowolony i to mi wystarcza. Tutaj chciałem rozwiać swe wątpliwości co do tego czy dostęp do sieci LAN jest możliwy przez Internet tradycyjnie poprzez narzędzia i opcje w Windows. Rozumiem, że nie jest, a podane odnośniki dotyczą co najwyżej tworzenia bezpośrednich połączeń w sieciach LAN.

Raz jeszcze dziękuję za pomoc w zrozumieniu tego. :slight_smile: