Jak stworzyć partycje na nowym dysku

Witam

mam problem z dyskiem Segata 320gb

Włożyłem dysk do PC i zaczołem instalować win.xp. Najpierw trzeba było stworzyć patrycje. Naciskam “C” stwórz partycje a tam w rubryce “dostępne miejsce” pokazuje się liczba ponad trzy krotnie mniejszej wielkości niż mój dysk.

Dlaczego tak? czy dysk trzeba najpierw jakoś sformatować przed robieniem partycji??

Zrobiłem partycje “C” ustawiłem wielkość 30720MB Po fotmatowaniu i zainstalowaniu win. okazało się że partycja ma 30GB i 12MB wielkości. Powinno być równe 30GB z kąt te 12MB się wzioło??

Nastempnie w “arządzaniu dyskami” zaczołem tworzyć partycje “D” okazało się że na dysku pozaostało nie przydzielonego miejsca jedynie na 90dziesięcio gigową partycje. Czemu? skoro dysk jest 320GB

Podejrzewam że jak stworze tą partycje i sformatuje ją to pojawi się kilkanaście dodatkowych GB w obszarze nieprzydzielonym.

Dlaczego tak się dzieje?? Co mam zrobić by prawidłowo podzielić dysk na partycje. Chcem podzielić ten dysk na 3 partycje - C=30GB D=100GB i E=190GB

Instalujesz XP bez Service Packa (minimalnie 1, lepiej SP2). Zintegruj go sobie z płytą instalacyjną programem nLite lub zainstaluj system, potem SP2 i na reszcie dysku utwórz drugą partycję.

Grafi_ , popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Na sp1 jest ok to znaczy widać żeczywistą wielkość dysku (prawie bo wsiągło jakieś 20GB)

Mam jeszcze jedne pytanie

Dlaczego jak tworze w kreatorze partycji nową partycje np. partycje “D” klikam na “partycja podstawowa” dalej określam wielkość partycji… chcem 80GB więc pisze 81920 i daje formatuj to po sformatowaniu partycja ma wielkość 85 896 597 504 bajtów 79.9GB a nie 80GB mimo że w "zarządzaniu dyskami pisze “80,00GB NTFS zdrowy”

Może zrobić partycje innym programem?? Da to coś?? nie chcem mieć partycji z końcówkami …99 #-o