Jak stworzyć płytę instalacyjną win7 Lenovo G560

(Evdion) #1

Witam. Na wstępie chciałbym zaznaczyć że użyłem opcji "szukaj" i korzystałem z google, ale wszędzie nie jest to dość jasne. Otóż posiadam Lenovo G560 z Win7, po ostatnich problemach chciałbym się zabezpieczyć i zrobić "instalkę" samego systemu. Wiem że laptop posiada recovery bo go używałem ale jakby padł dysk to jest problem bo zostaje tylko z oryginalnym kluczem systemu, dzwoniłem do Lenovo i po gwarancji mogę zapomnieć o tym że dostane od producenta płyty z systemem. Laptop posiada fabryczną ukrytą partycje OEM ok. 15GB wydaje mi się że tam są pliki do bootowalnego systemu tylko nie wiem jak wejść w tą partycję ewentualnie jak zgrać system na DVD/pendrive. Dodatkowo jako iż jest wersja Home Premium chciałbym zainstalować ten system na innym komputerze pracującym w tej samej sieci. Dlatego pytanie jak to zrobić ? Z góry dziękuje za pomoc i przepraszam jeśli przeoczyłem jakiś istoty temat podczas "czesania" forum.

(falcon89) #2

Skorzystaj z Lenovo OneKey Recovery (przycisk z pomarańczową strzałką, obok włącznika).

Więcej informacji znajdziesz w instrukcji do laptopa (manual)

-- Dodane 12.05.2013 (N) 16:09 --

Po pierwsze system jest w wersji OEM (jest przypisany do tego laptopa, zgodnie z licencją nie możesz tego systemu na innym komputerze), po drugie nawet jeśli jakimś cudem wgrałbyś ten system na inny komputer to na pewno nie działałby prawidłowo.

-- Dodane 12.05.2013 (N) 16:14 --

Nośnik można od kogoś pożyczyć, zainstalować używając klucza z naklejki i masz czysty system bez śmieci od producenta.

(Evdion) #3

OneKey Recovery jest dostępny już po załadowaniu systemu jako program jest opcja "Utwórz dysk odzyskiwania" a następnie 1. Dysk przywracania z istniejącego obrazu kopii zapasowej. 2. Dysk przywracania obecnego systemu. 3. Dysk przywracanie ustawień fabrycznych. To ostatnie było by OK w razie "W" na laptopie ale mi zależy na tym żeby "zdobyć" dysk instalacyjny prawdopodobnie z tej partycji OEM ale nie wiem na 100% bo nigdy się tym nie bawiłem. Poza tym wszystkie 3 opcje wymagają po klika płyt DVD ostatnia np trzech, wątpię żeby Windows 7 wymagał aż trzech płyt DVD. Do instrukcji jeszcze zerknę ale podejrzewam że będzie tylko o tym żeby użyć programu do recovery.

(falcon89) #4

Przy pomocy programy nie utworzysz płyty instalacyjnej (takiej z której możesz zainstalować system), tylko utworzysz kopię partycji recovery (która przywraca system do takiego momentu jak przy pierwszym uruchomieniu laptopa) i kopię aktualnego systemu.

(rgabrysiak) #5

Recovery wymaga kilku płyt DVD więc wszystko jest w porządku.

Po drugie aby zabezpieczyć się przed awarią dysku i problemem z systemem wykonuje się właśnie nośniki (płyty recovery) przywracające system, sterowniki i oprogramowanie od producenta. Instalki samego systemu z partycji recovery nie zrobisz.

Jak chcesz mieć instalkę samego systemu pożycz i skopiuj, np. od znajomego, nośnik z systemem w takiej wersji na jaką posiadasz licencję. Podczas instalacji systemu z takiej płyty używasz klucza spod laptopa. Po takiej instalacji masz na dysku sam system więc niezbędne sterowniki i programy musisz sobie sama zainstalować.

(Evdion) #6

Wiem że wszystko jest ok kopia systemu musi swoje zająć, wiem również że mogę pożyczyć ale chciałbym go sam zdobyć nie przepadam za pożyczaniem zwłaszcza że nie każdy chętnie pożycza oryginalną płytkę ale to już inny wątek. Może jest jakiś sposób na wejście we wspomnianą wcześniej ukrytą partycję OEM ? albo jakiś program który pozwoli na nagranie bootowalnej płytki.

(rgabrysiak) #7

I co ci da wejście na taką partycję?

Widzę że dalej nie rozumiesz co się do ciebie mówi.

Masz dwa wyjścia albo przywracasz system z partycji recovery, tudzież przygotowanych samodzielnie płyt recovery albo instalujesz z pożyczonego nośnika z systemem. Innych opcji już nie ma.

(Evdion) #8

Rozumiem doskonale... ale ciągle pisze się oczywistości odnośnie PROGRAMU DO RECOVERY ale zostawmy w spokoju ten program bo wiem że nim nic nie zdziałam nie potrzebowałem do tego formu. Pytanie było czy da się nagrać z poziomu Windows płyty instalacyjnej win7. A co mi da wejście na taką partycje? być może tam są pliki instalacyjne systemu (znowu zostawmy biedne recovery) jest to partycja OEM przygotowana przez producenta. Kolego rgabrysiak nie kwestionuje twojej wiedzy ale jak nie wiesz jak to zrobić to nie pisz w kółko o jednym :). Jak ktoś lubi bawić się komputerami to na pewno też go ciekawi jak się w chodzi w taką ukrytą partycję i ten temat byłby pomocny nie tylko mi, od tego mamy forum żeby dyskutować.

(falcon89) #9

Będziesz mógł nagrać płytę instalacyjną jeśli załatwisz sobie obraz płyty (ściągniesz z internetu).

Nie ma tam plików z których można nagrać płytę instalacyjną.

Wejść na partycję można na przykład z poziomu Linuxa Livecd.

(rgabrysiak) #10

Odpowiem najprościej nie da się nagrać płyty instalacyjnej z poziomu systemu Windows.

Doskonale wiem jak wejść na ukrytą partycję jak również wiem co się na niej znajduje. I zapewniam cię że nie znajdziesz na niej plików instalacyjnych które możesz sobie ot tak nagrać na płytę. Jest tam przygotowana "specjalna" wersja systemu zawierająca sterowniki i programy od producenta aby w prosty sposób przywrócić system do stanu fabrycznego.

A ciekawość to... Resztę sobie dopisz :wink:

(Evdion) #11

Wreszcie konkrety :).

Jednak dalej jestem ciekawy jak w nią wejść :). Sterowniki mam na innej widocznej partycji chyba że są w jakiś sposób zdublowane. Wnioskując szkoda że się nie da nagrać takiej płyty, po upływie gwarancji mogę się bujać bo ani Lenovo nie dostarczy kopii ani Microsoft. W Microsoftcie powiedzieli mi że na serwerach nigdzie nie ma plików. Oczywiście Recovery :slight_smile: i dyski recovery jeśli padnie dysk na amen, ale to jest home i fajnie by było wykorzystać go na innym komputerze na przykład zmieniając z XP 32bit.

(falcon89) #12