Jak stworzyć server?

(_KaPeR_) #1

Witam!

Mam prośbę o pomoc w zrobieniu servera. Mam na przeznaczenie stary komputer. Chodzi mi o oprogramowanie bo chodzą różne komentarze. Chodzi mi żeby można było wyznaczyć :

1.Przestrzeń dyskową

2.Konta

Żeby obsługiwał wszystkie formaty.

Liczę na waszą pomoc.

Pozdrawiam :stuck_out_tongue:

(JNJN) #2

Proszę zmienić temat postu na konkretny,opcja zmień i popraw.JNJN

(Laki000) #3

nasz moderator pilnuje tylko żeby na forum nie było śmietnika...

a tak po za tym. Jednym z rozwiązań jest system Windows Serwer tam takie coś jest...

(JNJN) #4

OTy-kosmos,komu się nie podoba niech zmieni Forum,następne takie teksty będą z nagrodami.JNJN

(Rkolodziejak) #5

Hej. Serwer można postawić na wielu systemach, choć powszechnie panuje opinia że systemy unix/linux są do tego najlepsze.

Ja ze swojej strony mogę polecić freeBSD. Windows server też może być szczególnie jeśli nie miałeś do czynienia z linuxami. Jest dość prosty w konfiguracji i bez większego problemu można sobie z nim poradzić.

Podejrzewam jednak że jak inne systemy Microsoft'u będzie płatny (może jakiegoś triala można ściągnąć ze stron MS technet)

Linux znowu jest bezpieczniejszy, mniej zasobożerny i bardziej stabilny poza tym moim zdaniem ma większe możliwości konfiguracji i wcale nie jest tak skomplikowany jak niektórzy twierdzą. Ty bardziej że ilość dystrybucji jest bardzo duża i można znaleźć coś dla siebie.

Nie wiem jaki dokładnie sprzęt posiadasz ale jak jest to bardzo stary komputer to proponuję jednak jakiegoś debiana czy freebsd (nawet mandriva da rade :slight_smile: - podczas instalacji można wybrać instalację tylko serwera bez środowiska graficznego). Zje mniej zasobów a zrobisz na nim wszystko. A co najważniejsze to nic nie kosztuje :slight_smile:

Możesz to rozwinąć, bo nie mam pojęcia o co Ci chodzi.

Co do reszty, to w 100% zgadzam się z estes - jakaś dystrybucja Linuksa lub *BSD.

(_KaPeR_) #7

Pro po tych formatów to chodzi mi żeby można było wrzucać wszystkie pliki tzn. mp3, avi, mpg itd.

A powiedzcie mi coś o ubuntu .

A pro po kompa to jest 600mhz 128ram dysk 40gb