Jak uciszyć kartę graficzną?


(Maney691) #1

Wczoraj pojawił się w mojej karcie ZOTAC GF8800GT problem w postaci dziwnych dźwięków, świstów i trzeszczenia, prawdopodobnie hałasujących cewek. Występuje to podczas nawet niewielkiego obciążenia karty i narasta wraz z większym obciążeniem. Zmieniałem pastę w Auras Fridge na Zalmana ZM-STG1 i od tego momentu to przeginka z tym hałasem :frowning: Co mogę zrobić ? Moja grafa bez radiatora, gdzie tu są cewki ?


(Mariosti*) #2

Jeśli to napewno karta a nie zasilacz to do serwisu najlepiej ją odesłać z założonym standardowym chłodzeniem.

A cewki są tu zabudowane... ta szara kostka najprawdopodobniej i te dwa 1R0 po prawej zapewne dławiki jako elementy układu pwm czyli w sumie też cewki.


(Maney691) #3

O serwisie mogę zapomnieć... karta kupiona w zeszłym roku używka, po gwarancji...A może zanim cokolwiek będę kombinował to może trochę śrubki mocujące radiator popuścić ? Bo karta minimalnie wygięta jest. Teraz nie będę kombinował bo już późno a rano do roboty trza iść a dobra rada zawsze może poprawić samopoczucie :slight_smile:


(Mariosti*) #4

Jeśli coś miałoby szanse dać jakikolwiek efekt to zapewne zalanie tych cewek np silikonem, ale musi on być odporny na wysokie temperatury... no i wcale nie musi to pomóc... wymiana cewek na nowe zapewne dałaby porządany efekt ale to już nieco problematyczne zadanie.


(Maney691) #5

Problem się sam rozwiązał jak zapuściłem Furmarka na Xtreme Burning Mode na 10 minut !!

Podejrzewam że coś gdzieś przy cewkach było, jakiś paproch metalu albo czegoś innego, a te piszczenie/trzeszczenie cewki pod dużym obciążeniem spowodowało, że to "coś" wyleciało albo się... wyjarało :slight_smile: