Jak uruchomić Compiz w Knoppix?

Pobrałem z oficjalnej strony Knoppixa 6.2 w wersji CD i DVD i żadna z nich nie posiada Beryla. Czy to zależy od wersji jaką się pobiera, czy można gdzieś to po prostu włączyć? Z góry dzięki za odpowiedź.

a co compiz nie pasuje?

Nie miałem pojęcia, że istnieje coś jeszcze podobnego do Beryla (menadżera okien). Dopiero teraz uświadomiłeś mi, że jednak istnieje. I pisząc we wcześniejszym poście miałem na myśli pewnie Compiz. No to tym razem napiszę poprawnie. Jak uruchomić Compiz w Knoppix, czy to zależy od wersji jaką się pobiera?

PS: Temat poprawiam z Beryl na Compiz.

normalnie sciagasz compiz zaznaczasz w repo compiz i compiz fusion icon i esmeralda i tyle wlacsz compiz menadzer ai sobie ustawiasz co ci pasuje i compiz fusion icon w pasku bedziesz mial ustawienia esmeralda

Dodane 09.10.2010 (So) 18:56

beryl+compiz= compiz fusion tak wogole

Dobra. Nie wiem czy w standardzie posiada Compiz-Fusion, nie wiem jakie masz środowisko graficzne. Jeśli chodzi o KDE poszukaj w KMenu -> Konfiguracja -> Efekty pulpitu 3D i tam działaj. Piszę oględnie, bo nie wiem też jak rozwiązane jest w tej dystrybucji “Centrum Sterowania” lub coś podobnego.

Jeśli rzeczywiście nie ma trzeba klepnąć w konsoli z uprawnieniami roota:

apt-get install compiz

Resztę potrzebnych pakietów powinien “dociągnąć”.

Szczerze to jeśli chodzi o środowisko Linux etc. to jestem początkujący (Knoppix to moja pierwsza dystrybucja) i to co napisałeś to mi za bardzo nic nie mówi. Jaką wersję Compiza pobrać, żeby bez problemu chodziła pod wersją Knopixa 6.2, czy to nie ma znaczenia? Po prostu chciałbym odpalić płytkę i mieć Knoppixa z Compiz. Compiz trzeba nagrać razem przy wypalaniu obrazu? Sry jeśli piszę źle nie mądrego, ale po prostu nie wiem.

W KDE to o czym pisze kosti1 powinien być po kliknięciu w KMenu -> Akcesoria, o ile dobrze pamiętam. Uruchomi się program, usadowi się na pasku zadań po prawej stronie. Później trzeba wybrać efekty, jakie Ci pasują i tyle.

To było tak - kiedyś był sobie Compiz, zaszła jakaś kłótnia w ekipie go tworzącym i powstał fork Compiza o nazwie Beryl, który był dla niego konkurencją, a jego wtyczki przewyższały pierwotnego Compiza. Potem oba zespoły się pogodziły i doszło do fuzji i dlatego nazwano wspólny projekt jako Compiz-Fusion. Obecnie nazwę zmieniono znowu na Compiz, a ekipa od Beryla tworzy wtyczki do Compiza i to te wtyczki obecnie noszą nazwę Compiz-Fusion. Beryl natomiast od czasu połacznia się ekip, tworzących oba projekty, nie jest już rozwijany.

Wracając do tematu. Jeśli Compiz jest domyślnie dostępny w Knoppix lub go już zainstalowałeś, to sprawdź poleceniem

compiz --replace

czy w ogóle działa i dzięki temu dowiesz się czy nie pojawiają się jakieś błędy. Bierz pod uwagę, że na twojej karcie graficznej efekty mogą nie działać, bo nie jest wspierana albo trzeba zainstalować dodatkowe sterowniki.

Pozdrawiam!

Żeby odpalić compiza trzeba mieć sterowniki 3D, przynajmniej jeśli masz NVidię.

Knoppix od wersji 6 ma środowisko lxde, z czego się orientuje ma od razu zainstalowany compiz.