Jak ustawić drukarkę by można drukować z 2 komputerów

(Duch123) #1

Mam internet neo przez router

1 komputer to laptop z vistą

2 komputer to stacjonarny z xp

Mam teraz tak ustawione ,że jak 2 komputer jest włączony to mogę drukować. Jak mogę zrobić najtańszym kosztem by móc drukować nie włączając tego 2 komputera ??? drukarka podłączona jest do kompa przez USB

(Jas162) #2

Upewnij się, że drukarka posiada funkcję sieciową tj. podłączasz ją tylko do routera (przez kabel lub wifi) np.: http://allegro.pl/drukarka-canon-pixma-mp495-wifi-tusze-usb-zabrze-i1631889279.html

(Aleksander) #3

Żeby tak zrobić - drukarka musi mieć wbudowaną kartę sieciową - da się wtedy podłączyć do rutera. Ewentualnie musisz podłączyć printserwer (dodatkowe urządzenie) do rutera i dopiero do niego drukarkę, albo zakupić ruter z wbudowanym printserwerem.

(Duch123) #4

nie nie ma karty wifi a jest jakiś inny sposób tańszy ??? mam router jeszcze 2 nie urzywany d-linka 624+

(scripter1) #5

Drugi router nic ci nie da bo niby jak chcesz do niego podłączyć drukarkę skoro nie ma ona ani karty sieciowej ani wifi...

Potrzebujesz printserwera obsługującego drukarki usb.

(kamil_w) #6

OK. Ja mogę zaproponować inne rozwiązanie.

1. Komputer stacjonarny z podpiętą drukarką powinien być podłączony do routera kablem (nie przez wifi - to jest w tym rozwiązaniu bardzo ważne)

2. trzeba włączyć na tym komputerze obsługę Wake-on-lan

3. komputer ten można wyłączać, ale szybciej i wygodniej byłoby korzystać z funkcji usypiania.

4. ważny warunek - router musi mieć obsługę stałego przypisywania lokalnych adresów IP (musi pamiętać adresy MAC)

5. z drugiego komputera można wysłać magic pakiet poprzez internet. Pakiet ten sprawi, że komputer się uruchomi (lub wybudzi - w zależności od stanu poprzedniego)

6. i tu można ustawić, żeby pierwszy komputer wyłączał się (lub usypiał automatycznie np po 2 minutach bezczynności)

7. lub można korzystać np z teamViewera lub innego programu do obsługi pulpitu zdalnego

Trochę skomplikowane i nie mam teraz za bardzo czasu, żeby to szczegółowo opisywać, ale tak się da i może w najbliższym czasie opiszę to dokładniej na blogu.

(Aleksander) #7

Jest - ale z tego sposobu właśnie korzystasz.

Jeśli chcesz mieć drukarkę "niezależną" to (podsumowując):

• drukarka musi być sieciowa (z wbudowaną kartą sieciową), wtedy da się podłączyć do rutera

lub

• musisz dokupić printserwer z obsługą drukarki przez USB, podłączyć do niego drukarkę, a printserwer do rutera

lub

• musisz zakupić ruter z wbudowanym printserwerem i wejściem na USB

[edit]

Słusznie mówi kamil_w , ale ten sposób jest tak kłopotliwy w użyciu, że do głowy mi nie przyszło by się tak bawić - jedyne uzasadnienie to chyba trening konfiguracji i własna satysfakcja.