Jak ustawić dźwięk w windows 7 i programach?

(Sputnik69) #1

Mam kartę dźwiękową Asus Xonar DS

Zacząłem ostatnio grzebać w ustawianiach i trafiłem tu:

18001038.jpg

I zaczynają się schody.

Co należy wybrać z ustawień?

Dodatkowo karta dźwiękowa ma swój program tzw. Xonar DS Audio Center:

xonarg.jpg

Jeżeli w windows wybiorę opcję zaznaczoną powyżej (lub każdą inną słabszą) to xonar przy ustawieniach z obrazka mixuje kanały i stereo leci w 5.1

Jeżeli jednak ustawię w windows opcję 24-bit+96000Hz lub 24-bit+192000Hz to bez względu ustawień xonar ds audio center dźwięk pozostaje w stereo.

Dodatkowo dochodzą ustawienia programów dźwiękowych. Tam też są jakieś resamplery itp.

O co w tym wszystkim chodzi i jak to ustawić.

To co mi przychodzi do głowy to ustawienie:

Windows 24-bit+48000Hz + Xonar 48000Hz i ewentualne programy dźwiękowe 48000Hz. Wydaje mi się, że dźwięk wtedy będzie w minimalnym stopniu przetwarzany, ale jak napisałem - wydaje mi się.

Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu tych funkcji.

(Kurp55) #2

Najlepiej zdecydować się z której karty dźwiękowej chcesz korzystać - zintegrowana czy z Asusa. Korzystanie z obu jest możliwe ale może to powodować jakieś konflikty. Ja mam taką samą kartę i z niej korzystam. Zintegrowaną wyłączyłem w biosie. Jaki masz zestaw głośników - stereo, 2+1, czy inny. Do moich głośników stereo mam takie ustawienia karty: włączone SVN, DSP Mode HF jeżeli do gier to dodatkowo włączone GX, 2 kanały, PCM 192. Z pozostałych ustawień (Flex Bass, Effekt ) nie korzystam.

(Sputnik69) #3

Przecież ja nic nie pisałem o karcie zintegrowanej. Wyłączyłem ją od razu po zamontowaniu Xonara.

Co do ustawień to wahałem się jedynie przy tych częstotliwości i ustawień samego systemu.

SVN mam wyłączone bo powoduje u mnie szumy. Flex Bass jest jak dla mnie podstawową rzeczą, która jest włączona bo dzięki niej można sobie wybrać jaka część pasma płynie do subwoofer’a. Dzięki temu zbyt wiele niskich dźwięków nie pacha się bezczelnie do głośników średnio i wysoko tonowych.

Samo GX to różnie. Starsze gry ok, ale nowsze jadą na OpenAL więc bez GX jest nawet lepiej. Jedyną grą, która jest stara a wymaga u mnie wyłączenie GX’a to Midnight Club 2. Z GX gra się wysypuje.

W każdym razie dzięki za próbę pomocy.