Jak ustawić Linuksa by uruchamiał się z dyskietki

chce sobie zainstalować linuksa RED HAT 9 na oddzielnym dysku i żeby on mi się uruchamiał po wlożeniu do stacji dyskietek dyskietki dzięki której uruchomi mi się system linuks a bez dyskietki uruchomi mi się system windows (bez żadnego czekania za wyborę systemu ktory chce uruchomić.

wiem że to trzeBA zrobić zaraz przy instalacji systemu linuks ale nie wiem w ktorym miejscu a dokładniej jaką opcje zaznaczyć by mi system linuk nie namieszał w (bootloader) i żeby uruchamiał się tylko po wlożeniu dyskietki

Może gruba zapisać na dyskietce a nie w MBR dysku. Jest taka możliwość, chociaż sam tego nie robiłem.

Może to pomoże (dotyczy Ubuntu, ale powinno się udać) :arrow: klik oraz klik

Grub oczywiście tak zmodyfikowany aby nie było w nim windy.

Jeżeli butowanie w PC będzie ustawione tak aby komp najpierw startował z dyskietki to nie powinno wtedy być problemu :stuck_out_tongue:

Edit:

Znalazłem opisik dla Fedory (patrząc na jeden z poprzednich Twoich postów to chyba będziesz pracował na tym distro lub na RedHacie) :arrow: klik

a mam jeszcze jedno pytanie.

mam teraz dwa oddzielne dyski twarde i na jednym jest zainstalowany windows a na drugim bym chciał zainstalować linuksa i moje pytanie jest takie czy jak bym odłączył ten pierwszy dysk i wtedy zainstalował linuksa na tym drugim dysku.

a wtedy mianowicie w biosie mieć ten pierwszy dysk z windowsem ustawiony jako pierwszy do odczytania, czy by się uruchamiał mi tylko windows czy by nadal bytał się o wybór systemu bo ja się dowiedziałem że w łatwy sposób mogę zmienić dysk jaki ma być czytany jako pierwszy bez wchodzenia do biosu i zmiana by dotyczyła tylko tego jednego uruchomienia systemu po wyłączeniu komputera by się spowrtoem ustawił na dysk z windowsem ( chodzi mi o to, że teraz po naciśnięciu F2 wchodzę do biosu a po naciśnięciu F11 mam wybór dysku który ma być czytany jako pierwszy, i tylko na to jedno uruchomienie) czy by to zadziałało że jak wybiorę ten drugi dysk to by mi się załadował linuks a tak to windows gdybym nie zmieniał.

proszę o pomoc

lagbart , proszę poprawić swój post - radzę używać częściej kropek i przecinków, bo Twoje wypowiedzi trudno się czyta. Poza tym popełniasz byki.

lagbart , Jeśli na dysku A masz Windows, a na dysku B chcesz zainstalować Linuksa, to zapisz GRUBa w MBR dysku B. W BIOSie ustaw bootowanie z dysku A - żeby się od razu Windows uruchamiał, a jak zmienisz na bootowanie z dysku B, to wtedy się będzie uruchamiał GRUB i tym samym Linux.

wielkie dzięki o to mi chodziło czy tak też może być