Jak ustawić taktowanie procesora Intel E8400 na stałe?

(wiktorm) #1

Odkąd wrócił do mnie komp z naprawy (ze względu na kartę graf.), tnie mi we wszystkich grach i tak się zastanawiam nad tym, czy to nie skutek zmiennego taktowania procesor, gdyż ostatnio zauważyłem, że w BIOSie mimo, że ustawie FSB na 333 i mnożnik na 9 czyli nominalne 3 GHz to się przestawia później na 6. Gdzieś doczytałem, że trzeba wyłączyć EIST czy coś w tym stylu i C1E, ale to nie pomaga w tą czy w tą. Możecie coś doradzić? Chyba, że nie przez to gry się tną. Dodam, że dziś na nowo instalowałem Windows 7 64 bit. Poza tym pracownik serwisu Asusa po przedstawieniu mu wyników 3Dmark 06 stwierdził, że wyniki są słabe, ale wysłałem mu GPU-Z i stwierdził, że tam jest ok.

(Heyapi) #2

Przestawianie się na mnożnik x6 jest prawidłowe gdy procek nie jest obciążiny i tu jest wszystko o.k. Sprawdź czy masz sterowniki od karty graficznej zainstalowane i to wdodatku te właściwe, czy tylko te przez Winde zainstalowane.

(wiktorm) #3

Instalowałem sterowniki stąd: http://www.nvidia.pl/object/win7-winvis ... er-pl.html i stąd: http://www.gigabyte.pl/products/page/mb ... /download/

(Heyapi) #4

napewno to nie to,przestawił się bo nie był pod obciążeniem, szukaj gdzie indziej.

(wiktorm) #5

Jakiś pomysł?

(K Oleszczuk) #6

W biosie ,,Eist'' odpowiada za zmniejszanie mnożnika................C1E odpowiada za oszczedzanie energii ................zrób oba na disabled

(wiktorm) #7

Problem raczej rozwiązany. Okazało się, że procesor obniżał taktowanie, bo radiator źle był podłączony. Gry mi chodzą nawet na Full HD teraz na nowym monitorze. Mam jeszcze pytanie odnośnie ustawiania w BIOSie Perfomance Ehnance - Standard, Turbo, Extreme w dziale DRAM. Warto się tym bawić przy mojej konfiguracji?

(K Oleszczuk) #8

Nie warto,duża szansa że komp nie wstanie i trzeba bedzie bios resetować.Spróbować możesz jak Cie to ciekawi ale na poprawe nie licz

(wiktorm) #9

Sam mi ustawiał Turbo przy defalcie, ale mam ustawione na Standard. Co do procesora to jednak nie koniec problemu. OCCT 3.1 podczas testu po 18 min wywalił mi komunikat: Error detected on core # 1.