Jak usunąć drugi system?

Witaj

Ja robiłem w ten oto sposób: Weszłem na Windows 7 i w Menu Start wybrałem Narzędzia Administracyjne>Konfiguracja Systemu>zakładka Rozruch i tam usunołem Windows XP. Następnie sformatowałem Partycję C:\ bo naniej znajduje się zazwyczaj Windows XP. I po problemie. Ten sposób ma to do siebie, że podczas startu Systemu nie pojawia się Okno Wyboru Systemu.

Witaj

W Systemie Windows 7 klikasz na Partycję C:\ i PPM wybierasz szybkie Formatowanie. To Wszystko.

Pozdrawiam i powodzenia

Możesz użyć PPM a jeśli chcesz to miejsce przydzielić gdzieś indziej to użyj ASEUS Partiotion Manager i po kłopocie.

:slight_smile:

Witaj

A czy podczas Rozruchu Systemu Windows masz okno Wyboru Systemu, bo jeżeli tak to,to jest dziwna Sprawa.

Dodane 20.08.2010 (Pt) 14:43

Witaj

Milczysz: Nie wiem, co jest grane. jeżeli moja porada nie wypaliła, to znaczy, że wcześniej dostosowałeś się do jnnej porady. Więc w takim przypadku, moja porada Spełzła na Niczym. Opisz jwoją Sytuację

_ Witaj po kródkiej Przerwie _

Więc zacznę jeszcze raz od początku dla przypomnienia. Startujesz z Windołs 7 potem otwierasz Menu Start>Narzędzia Administracyjne>Konfigiuracja Systemu>Zakładka-Rozruch. Tam musi być Windows XP i Windows 7. Usuń Windows XP. Sformatuj Partycję C:. Jeżeli tak nie jest więc w takim przypadku musiełeś skożystać z innej porady i coś po przestawiałeś. Ja n.p. Mam Vistę i Widows 7 i oba te Systemy Widnieją w zakładce Rozruch. Sprubuj jeszcze urumomić Windows XP, czy się załaduje.

Za rozruch systemu w Windows 7 odpowiada katalog Boot na C: i plik bootmgr też na C:

Przekopiuj cały katalog Boot na swój G: i te trzy pliki:

bootmgr

autoexec

config

a później zobacz tutaj: nie-wlacza-sie-bootmgr-missing-press-ctrl-alt-del-t344661.html

Skoro partycja z Windowsem XP nie chce się sformatować, to czy nie prościej byłoby sformatować ją z poziomu instalatora Windows Vista/7 (da się sformatować partycję i potem wyjść, nie tak jak w XP)

Albo spróbować sformatować tą partycję z poziomu jakieś dystrybucji odpalanej bez instalacji.

Może sformatuj z poziomu linuxa live-cd za pomocą GParted zawartego np. w tej dystrybucji:

http://www.sysresccd.org/Main_Page

Ale od razu mówię - nie miałem nigdy dwóch windowsów, w tym siódemki i nie wiem dokładnie jak się zachowa bootloader win7 po takim “wycięciu” xp. Podstawa to pewność, która partycja jest partycją xp widzianą w GParted, żeby sobie szkód nie narobić.

Usuń plik bootmgr z dysku C: i spróbuj wystartować system - zgłosi brak tego pliku, i nie wystartuje — wkładasz płytkę z Windows 7 i naprawiasz uruchamianie. System powinien odtworzyć bootmgr na dysku G: i wtedy spokojnie możesz formatować C:.

Do usunięcia wpisu z boot menu potrzebny będzie EasyBCD 2.02 - uruchamiasz i zaznaczasz Windows XP i usuwasz - i możesz tam zaznaczyć, by pomijał boot menu.

Program tutaj: http://www.dobreprogramy.pl/EasyBCD,Pro … 12231.html

Pogubiłem się już, co jest blokadą, przez którą nie możesz sformatować partycji z XP? Trochę za chaotycznie tu wszystko pisze jak dla mnie.

Przy dwóch systemach, na partycji C: jest rozruch obydwu systemów - jest tam jak pisałem katalog \Boot i plik bootmgr odpowiedzialny za rozruch systemu - też tego z którego chcesz sformatować dysk C:. I tyle.

To da się zainstalować dwa systemy na jednej partycji!?

W takim wypadku jedynie przychodzą mi na myśl dwie rzeczy - format, albo ręczne usuwanie :wink:

Jeśli na partycji C: jest XP, a na drugiej partycji G: jest Windows 7 - to i tak rozruch i wszystkie pliki rozruchowe są na C:

Chodzi o dwa systemy na komputerze, a nie na jednej partycji.

W instalatorze nie ma "konsoli odzyskiwania tak jak w XP’ku?

Kiedyś miałem dwa systemy, wywaliłem jeden - został goły XP, w konsoli odzyskiwania wklepałem fixboot i na nowo stworzył plik, z którym tutaj jest tyle problemu :slight_smile:

Witam,

a u mnie fxboot ani fixmbr nie pomogły. Teraz uruchamiam windows 7 i windows XP tylko gdy którykolwiek z tych systemów jest w napędzie

Dodane 16.01.2011 (N) 23:27

…sorry, za szybko się wysłało. Wcześniej miałem też UBUNTU 10.04 ale GRUB blokował my rozruch obu windowsów, tzn. były wyświetlone w tablicy wyboru, ale nie startowały, po wybraniu któregokolwiek komp restartował. Wywaliłem ubuntu pewnie razem z plikiem organizacji dysków i partycji. Czy jest jakaś metoda uruchomienia któregokolwiek systemu bez obecności CD w napędzie. Mam dwa dyski, windows 7 jest na C a windows xp na D. Odczepienie któregokolwiek dysku nie pomogło.

Pozdrawiam i liczę na jakieś wskazówki.

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale do uruchomienia Windowsa nie wymagana jest płytka w napędzie.

Nie ma wersji Windowsa typu LiveCD, przynajmniej nie oryginalne.

Uruchamianie systemu z płyt CD/DVD oferują jedynie dystrybucje Linuksa.

Pozostanie chyba jedynie zdobycie Gparted, sprawdzenie poszczególnych partycji pod względem systemu plików (ewentualnie formatowanie na wymagany przez system operacyjny system plików) i instalacja systemów w odpowiedniej kolejności.

Podejrzewam, że nie zastosowałeś się do starej jak świat i znanej na całym globie zasady, że systemy instalujemy od najstarszego do najmłodszego. :wink: