Jak usunąć Linuksa?

Witam.Chciałbym usunąć linuxa razem z windowsem i zainstalować od nowa winda.Jak się do tego zabrać?

Mój linux o mandriva 2009.01.A windows to xp.

Temat był już poruszany na tym forum. Skorzystaj z opcji szukaj.

Dodane 13.12.2009 (N) 10:14

Krótko i zwięźle:

Przejdź na konsole CTRL+F2. Zaloguj się(nie przejmuj się brakiem gwiazdek przy wprowadzaniu hasła). Następnie wyłącz wszystkie usługi tellinit 1 lub init 1. Teraz ponownie musisz się chyba zalogować.

Najważniejszy moment:

mount -ro / -o remount

/sbin/cfdisk

(Po wpisaniu mount -ro / -o remount żadne informacje w systemie plików Linuksa nie będą zapisywane)

Teraz ustawiasz sobie partycje, jak je chcesz mieć pod Windowsem, zapisujesz zmiany(wchodzisz z powrotem do powłoki). Poczekaj chwilkę(5 sekund, choć raczej czekanie nie będzie potrzebne). Teraz wystarczy zrestartować kompa, by przejść do instalacji Windows.

Pamiętam tylko, by przy ustawianiu partycji nie usunąć partycji recovery i innych ukrytych, których pod Windowsem nie widziałeś.

Wkładasz płytkę z MS, naciskasz dowolny klawisz i instalujesz.

Jeżeli nie daje rezultatu, instalujesz na całym dysku linuxa, a po tym powinna już bez problemy ruszyć płyta Windowsa: dowolny klawisz itd: Instalacja MS symulator-instalowania-systemu-opisy-techniczne-pomoce-t45731.html

Włożyć płytę z Windowsem, rozpocząć instalację, sformatować dysk/partycje i zainstalować system?

Pozdrawiam!

A nie prościej ściągnąć z tego portalu program linuxowy GParted? Jest on w postaci obrazu płyty butowalnej, którą wypalamy na CD, ustawiamy w biosie start z płyty CD, starujemy program GParted, usuwamy wszystkie partycje których chcemy się pozbyć i tworzymy na nowo partycje o takich rozmiarach jakie nam pasują z ustawieniem systemu formatowania na NTFS (jeśli tam ma być Windows). Chyba najprostszy sposób. A jak chcesz GParted po polsku to ściągnij polską wersję Ubuntu w postaci obrazu płyty butowalnej i tam jest GParted po polsku.

^^

A po kiego tracić płytę i bawić się z gparted skoro instalator windows xp oferuje podstawowe partycjowanie?

Po pierwsze taka płytka przyda się na przyszłość czyli nie jest to zmarnowana płyta a poza tym płytą z windowsem w momencie gdy dojdziemy do zarządzania partycjami i tak nie usuniemy tego głównego menu linuxa do wyboru systemu, które wyświetla się gdy mamy zainstalowany oprócz linuxa jeszcze jakiś drugi system. Wiem bo próbowałem. No chyba, że te nowe płyty z windowsem coś takiego potrafią. Ja płytą od XP nie mogłem się tego pozbyć i dopiero użycie GParted pomogło. No ale metod jest cała masa. Wystarczy włączyć Google.

A co do opcji partycjonowania za pomocą Windowsowskiej płyty to niestety jest bardzo uboga. GParted w każdej chwili bez szkody dla Windowsa i innych danych może zmienić rozmiar partycji, przesunąć ją lub zmienić która partycja ma być ustawiona jako bootowalna. Tego chyba płyta z Windowsem nie potrafi :smiley:

Najogólniej, to się zastanawiam nad zainstalowaniem GParted, uruchomieniu go, a następnie użyciu

mount -ro / -o remount -f

(czy czegoś w tym stylu).

Może pozwoliłoby to nam sformatować wszystkie potrzebne partycje bez problemu - w środę się w coś takiego pobawię na maszynie wirtualnej.

Co do usuwania MBR przez instalator Windows, to nic w tym wielkiego. Windows na chama zawsze to robi(nawet, jeśli sobie tego nie życzymy).

@przez Plichu » 13.12.2009 (N) 13:04 : No i poszedł by w tę stronę. Jeśli jednak użytkownik pyta, jak to zrobić, by potem zainstalować Windows, to wcześniej czegoś takiego nie robił(nie wiedział o tej opcji). Dla niektórych formatowanie narzędziem dostępnym na płytce instalacyjnej Windows XP może być męczarnią.

Dla autora: Masz wersje OEM czy produkcyjną? Jeżeli masz jakąś płytkę reinstalującą system, to wystarczy jej użyć. Pod żadnym pozorem nie usuwaj sobie partycji, jeśli masz taką płytkę - może dojść do sytuacji, że skasujesz sobie dane do odtworzenia systemu Windows.

Podejrzewam, że partycja na której instalowałeś Windowa nie była “aktywna” tzn. nie miała przydzielonej flagi rozruchowej boot. Poza tym zawsze można skorzystać z konsoli odzyskiwania, którą uruchamiasz na płycie z Windows XP, tam wystarczy wydać polecenie fixmbr aby przywrócić bootloader Windowsa i fixboot aby “uaktywnić” partycję z Windowsem :slight_smile:

Pozdrawiam!

Mówisz o usunięciu GRUBa z MBR i instalacji windowsowego bootloadera. Akurat tego dokonasz i z płytką win98 z racji że chodzi tylko o fakt by przy instalacji bootloader windowsa (co sam robi) nadpisał MBR.

Także dalej to dla mnie zmarnowana płytka…