Jak usunąć nowszy Win7 tak aby działał starszy Win7?


(Buster F1) #1

Witam,

mam prośbę do drogich forumowiczow o radę, bo za bardzo nie wiem jak rozwiązać mój problem. Na komputerze mam zainstalowane 3 oprogramowania:

-najpierw zainstalowałam Ubuntu

-potem zainstalowałam Windows 7 ultimate

i tu jeszcze wszystko działało dobrze, z tym że używam dosyć wymagających programów jak 3ds Max itp., a ponieważ mam tylko 2 gb ramu uznalam, że na Win7 działają one dosyć wolno bo sam system potrzebuje dużo ramu (chyba ok 1 gb tak myślę?) i niewiele zostaje na działanie maxa, dlatego postanowiłam zainstalować Windows xp i na nim pracować w 3d

Oczywiscie nie pomyślałam o tym, że jak zainstaluję xp to już nie będę mogła wrócić do Win7, ale to przeczytałam dopiero po fakcie. Także na dysku C mam windows 7 i ubuntu, na dysku D mam win xp.

Ponieważ potrzebowałam jednak mieć dostęp do poprzedniego systemu jeszcze raz zainstalowałam win7 na tej samej partycji co Win xp czyli dysku D po to aby pojawiał mi się ekran startowy z wyborem oprogramowania. Win xp został przeniesiony do folderu z danymi systemu, sam w sobie juz nie działa, ekran startowy się pojawia, i teraz wyszło tak ze na kompie mam ubuntu, stary win7, z którego właśnie korzystam i nowy win7, który zainstalowałam aby mieć dostęp do win7 starego ufff

Teraz chodzi mi o to, że nie potrzebuję mieć 2 windowsy na kompie, niestety jak nie zdążę wybrać z ekranu przy otwieraniu systemu windowsa 7, który jest na drugiej pozycji na liście (czyli tego zainstalowanego najdawniej), to otwiera mi się automatycznie ten nowy win7. Chciałam sie zapytac czy jak sformatuje dysk D, a co za tym idzie skasują sie te systemy win xp i nowy win7, to czy nadal będę miała ekran startowy? teraz wychodzi na to ze domyślnym systemem jest ten nowy win7, a ja wszystkie pliki i programy mam na starym.

Proszę o pomoc, jak usunąć ten nowy tak abym mogła bez problemu pracować na starym win7 z dysku C?

Będę bardzo Wam wdzięczna za każdą radę.


(Agatonster) #2

Chanka ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie.

Proszę poprawić pisownię w opisie problemu. W celu dokonania korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.


(adam9870) #3

Jeżeli sformatujesz partycję D (z 7 i XP), to ekran chyba dalej będzie. Pozostaje Ci wtedy uruchomić komputer z płyty instalacyjnej 7

http://thebackroomtech.files.wordpress. ... =415&h=367

Opcja Napraw

http://res2.windows.microsoft.com/resbo ... 739d_0.jpg

Narzędzie do naprawy systemu podczas uruchamiania powinno zrobić porządek w menu startowym.

Albo ręcznie, czyli bcdedit : http://www.centrumxp.pl/Expert/1491,1,B ... emnic.aspx

Albo na Windows 7: Start - prawy przycisk myszy na Komputer - Właściwości - z lewej strony Zaawansowane ustawienia systemu - w części Uruchamianie i odzyskiwanie opcja Ustawienia.

lub Start - w okno wyszukiwania msconfig - karta Rozruch.

W ten sposób można zmienić na przykład domyślny system operacyjny na liście czy czas na wybór systemu do uruchomienia.

Problem? Jak dostajesz się do Ubuntu? Możesz mieć ekran startowy z 7 i Ubuntu. Powinien Cię zainteresować ten program: http://www.dobreprogramy.pl/EasyBCD,Pro ... 12231.html. Albo ręcznie: http://debian.linux.pl/threads/628-GRUB ... aprawa-itp Jednak jeżeli potrzebujesz na liście systemów tylko Windows 7, to Narzędzie do naprawy systemu podczas uruchamiania powinno załatwić sprawę.

A tak poza tym, nie możesz mieć na dysku C Windowsa i Linuksa, ale to taki szczegół.

Powodzenia i pozdrawiam. :slight_smile: