Jak usunąć partycję RECOVERY z Acer 7530G

(bbbb1) #1

Chcę pamięć z Recovery przeznaczyć(dołożyć) na zwiększenie innej partycji. Problem w tym, że Recovery nie ma przypisanej żadnej litery i nie jest widoczny przez system, a jedynie przez “Zarządzanie dyskami”, a tu z kolei nic nie można z tą partycją zrobić.

(Dimatheus) #2

Hej,

Użyj oprogramowania do zarządzania partycjami, na przykład GParted. To niewielka dystrybucja Linux’a, która uruchamia komputer w trybie LiveCD, a następnie uruchamia program do partycjonowania dysku i innych zaawansowanych operacji. Szczegółowy opis całego procesu możesz znaleźć tutaj.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(system) #3

Odradzam tę operację! Te 18-20 GB Cię nie zbawi, a partycja Recovery zawsze może się przydać. Jej brak obniża wartość laptopa przy sprzedaży. Jest w pewnym sensie (poza kluczem pod spodem laptopa), świadectwem legalności systemu i nie zmusza kupującego (kiedy ma ochotę na reinstalację) do poszukiwania systemu w sieci, często pirackiego. Takie jest moje zdanie. A te kilkanaście GB możesz przecież spokojnie przesunąć z partycji sąsiedniej dla systemowej, np. przy pomocy Easeus Partition Master: http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Partition-Master,Program,Windows,12861.html

(SnykeShadow) #4

Dokładnie. Usuwanie partycji Recovery jest w czołówce „najbardziej głupich pomysłów”, jakie może wymyślić użytkownik laptopa.

(bbbb1) #5

Koledzy Poraj i SnykeShadow, moje pytanie brzmiało jak, a nie czy usunąć. Nawiasem mówiąc przez prawie 5 lat ta partycja do niczego mi nie była potrzebna. Jak chciałem “postawić” system to po prostu to robiłem. Tym bardziej, że fabrycznie miałem Vistę, którą już po 2 tygodniach zmieniłem na Win7(w ramach promocji zakupiłem oryginalne płyty od Acera). A te kilkanaście GB właśnie mnie zbawi gdyż stanowi ponad 13% zawartości HDD.

(rgabrysiak) #6

Próbowałeś skorzystać z porady przedstawionej przez Dimatheus?

(SnykeShadow) #7

Jeśli już koniecznie musisz usuwać tą partycję, to zrobisz to przy pomocy programu do zarządzania partycjami np. GParted 0.16.1-1

http://www.dobreprogramy.pl/GParted,Pro … 13209.html

(bbbb1) #8

Właśnie jestem po operacji wg wskazówek kolegi Dimatheus i tu wielkie dzięki. Konkretnie użyłem Free EASEUS Partition Master Home Edition 9.1.1(działa na otwartym sercu czyli na Windowsie), gdyż nie chciało mi się bawić w zmiany w BIOS-ie(GParted 0.13.1). Program sam w sobie prosty i intuicyjny, a ikony(mój angielski jest na etapie Kali nie umieć angielski) trafnie oddają co się chce zrobić. Oczywiście nie uniknąłem błędów “młodego” i początkowo nie wydałem polecenia “Aply”, więc za każdym razem gdy wyszedłem z programu nic się nie działo.

W każdym razie pacjent żyje i ma się dobrze i co dla mnie najważniejsze zyskałem kilkanaście GB, a i przy okazji nieco pozmieniałem rozmiary partycji.

Dzięki wszystkim za okazane zainteresowanie.

(Dimatheus) #9

Hej,

Generalnie żadne zmiany nie są koniczne. We wszystkich Acerach można łatwo wywołać menu bootowania, które jest niezależne od ustawień BIOS’u. W czasie uruchamiania komputera wciskamy przycisk funkcyjny F12, który przywołuje listę urządzeń rozruchowych - wybieramy konkretny napęd i program zaczyna się ładować. :slight_smile:

Niemal wszystkie programy do zarządzania partycjami działają w taki sposób - ustala się konkretne operacje, ale przed zmianami trzeba wcisnąć magiczny przycisk Apply, który zatwierdza wszelkie zmiany. G-Parted działa dokładnie tak samo. :slight_smile:

Miałem dokładnie to samo. Aczkolwiek Visty używałem przez ponad dwa lata - później na zlocie otrzymałem 7’kę, więc po jej zainstalowaniu Vista poszła papa razem z partycją przywracania. Po co ma zajmować miejsce. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus