Jak usunąć stare partycje linuxowe i przygotować dysk do instalacji Windowsa


(Lyko14) #1

Witam, miałem na starym komputerze linuxa (ubuntu dokładniej) zamierzam go sprzedać, jednakże klient chciałby przeinstalować komputer na windowsa. Cały problem w tym że na dysku zostały partycje systemowe linuxa, zupełnie różne od windowsowskich, przez co nie da się zainstalować windowsa. I tu moje pytanie jak całkowicie usnąć dane i partycje systemowe z dysku. Mam do dyspozycji drugi komputer z windows 8 i bez problemu mogę podłączyć do niego dysk jednak system go nie widzi jako partycje.


(Dimatheus) #2

Hej,

Użyj po prosu bootowalnej płyty GParted - dzięki niej będziesz mógł pozmieniać ustawienia partycji i na przykład dysk sformatować jako partycję z systemem plików NTFS.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Lyko14) #3

? Nie jestem wielkim znawcą, nie mam pojęcia o czym Pan mówi.


(Xteer) #4

http://forum.dobreprogramy.pl/wymazanie-dysku-twardego-programem-activkilldisk-t367772/


(roobal) #5

Jeśli dysk ma być czysty, to po prostu go wyzeruj, nawet nie zakładaj tablicy partycji, przy instalacji Windows sam sobie ją założy. Wyzerować możesz spod LiveCD poleceniem dd. Jeśli chcesz sprzedać komputer z zainstalowanym Windows, tu masz odpowiedź jak to zrobić :arrow: http://www.dobreprogramy.pl/roobal/Jak-usunac-Linuksa,31953.html


(Dimatheus) #6

Hej,

Ściągasz program, wypalasz go na płycie i z niej bootujesz komputer podobnie, jak przy instalacji systemu operacyjnego. Reszta w instrukcji: http://traxter-online.net/gparted-partycjonowanie-dysku-z-plyty-livecd/

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Lyko14) #7

Dzięki za pomoc, ale mimo wyzerowania dysku (dokładnie według instrukcji) ciągle wyskakuje komunikat o tym, aby sprawdzić ustawienia botowania systemu. Nie wiem jakim cudem jest to możliwe, bo płyta z systemem działa, a w biosie wyraźnie widać iż na pierwszym miejscu jest CD.


(Dimatheus) #8

Hej,

A może płyta nie jest bootowalna? Sprawdzałeś ją na innym kompie?

Pozdrawiam,

Dimatheus